Pēc ierobežojumu mīkstināšanas var 'izšaut' tirdzniecība
Foto: LETA

2021. gada februārī, salīdzinot ar 2020. gada februāri, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 8,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai arī tirdzniecības apjomi ir samazinājušies, Latvijas iedzīvotāju ienākumi turpina augt un bankās strauji palielinās mājsaimniecību noguldījumi. Līdz ar to tirdzniecībā šobrīd veidojas ievērojams potenciāls atliktam patēriņam. Gada laikā mājsaimniecību noguldījumu apjoms ir pieaudzis par 1,11 miljardiem eiro, no kuriem liela daļa, ekonomikai atveroties, nonāks patēriņā, vērtē ekonomisti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Laikā, kad tirgoties nav atļauts, tirdzniecība nenotiek. Tik vienkārši var raksturot situāciju lielā daļā Latvijas veikalu. Tāpēc februāra mazumtirdzniecības dati joprojām rāda ievērojamu apgrozījuma kritumu gada griezumā, lai arī ir redzams uzlabojums kopš janvāra. Februārī kopējais apgrozījums veikalos pieauga par 4,4% pret janvāri, bet par 8,5% samazinājās attiecībā pret pērno februāri. Daudzus nepārtikas produktu plauktus norobežojošo lenšu pazušana no ikdienas preču veikaliem deva rezultātu, bet līdz normālai situācijai vēl tālu, turklāt šis attālums tuvākajā nākotnē vēl var īslaicīgi pieaugt," uzskata bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Finanšu ministrijā norāda, ka, ja martā noteikumi, kas regulē tirdzniecības nozares darbību, saglabājās tikpat stingri kā februārī, tad sagaidāms, ka aprīlī, uzreiz pēc Lieldienām, ierobežojumi varētu tikt daļēji mīkstināti, ļaujot darboties mazajiem veikaliem, kā arī āra tirdzniecībai. Tādējādi aprīlī sagaidāms mazumtirdzniecības pieaugums, ko veicinās ne tikai iepriekš minētās izmaiņas ierobežojumos, bet arī ļoti zemais mazumtirdzniecības apjomu līmenis pērnā gada aprīlī.

Arī "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne atgādina, ka sākas ievērojamu "bāzes efektu" laiks, jo pagājušā gada 12. martā tika izsludināta ārkārtējā situācija. Tajā brīdī pirms gada ierobežojumu un iedzīvotāju piesardzības rezultātā strauji samazinājās kopējie tēriņi. Kāpums mazumtirdzniecības aktivitātē, visticamāk, būs vērojams aprīlī un maijā, jo uz slikta fona izcelties nav grūti.

"Pamatā situāciju turpina nospiest ieviestie ierobežojumi, kas aprīlī tiks nedaudz mīkstināti. Ņemot vērā nestabilo epidemioloģisko situāciju, būtiskāki atvieglojumi varētu sekot aprīļa beigās vai maijā, kad nozare strauji ieleks plusos, jo bremze, kas notur sektoru, tiks atlaista. Lai arī bezdarbs ir pieaudzis, tomēr aizturētais patēriņš un pulveris – noguldījumi darīs savu. Gada laikā mājsaimniecību noguldījumu apjoms ir pieaudzis par 1,11 miljardiem eiro, no kuriem liela daļa, ekonomikai atveroties, nonāks tur, kur tam pienāktos – patēriņā," prognozē "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

"Tāpat, neskatoties uz ierobežojumiem, ekonomika nestāv uz vietas, un uzņēmēji turpina pielāgoties jaunajai situācijai gan paplašinot tirdzniecību internetā, gan radoši interpretējot un piemērojot tirdzniecībai noteiktos ierobežojumus. Mūsu klientu kredītkaršu apgrozījuma dati liecina, ka tirdzniecības rādītāji martā turpina uzlaboties, un tas liek domāt, ka Latvijas ekonomikas jūtība attiecībā pret ierobežojumiem mazinās. Taču šis process nav vienmērīgs, un tirdzniecības nozares ietvaros nenoliedzami notiek liela tirgus daļu pārdale, kā arī atbalsta mehānismi komercplatību īpašniekiem un īrniekiem joprojām šķiet nepilnīgi," vērtē bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Luminor Centrālās statistikas pārvalde Citadele Google Latvijas Banka Mazumtirdzniecības apgrozījums SEB Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form