Pētījums: noskaidroti taisnīgākā atalgojuma maksātāji Latvijā, vadībā lidosta 'Rīga' un 'Accenture'
Foto: PantherMedia/Scanpix

Noskaidroti TOP 10 taisnīgākā atalgojuma maksātāji Latvijā. Tajā dalītu pirmo vietu ieguva VAS Starptautiskā lidosta "Rīga" un "Accenture" Latvijas filiāle, informē personālvadības konsultāciju un pētījumu kompānijas "Fontes".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Darba devēju vērtēšana noritēja vairākos posmos. Vispirms tika atlasīti tie uzņēmumi, kuri par vienu un to pašu darbu maksā vienlīdzīgi – gan sievietēm, gan vīriešiem. Pēc tam tika izvērtēta atalgojuma konkurētspēja ar darba tirgu – atalgojums nevarēja būt ievērojami zemāks par tirgus tendencēm, savukārt vienādu amatu veicējiem uzņēmumā nevarēja būt ļoti atšķirīga alga. Visbeidzot bija svarīgi, lai vadītāju un augstākā līmeņa vadītāju starpā būtu gan sievietes, gan vīrieši.

"Esam novērojuši, ka arvien vairāk Latvijas uzņēmumu domā par savas atalgojuma sistēmas un politikas sakārtošanu – darba devējs saprot, ka ne vien atalgojuma konkurētspēja, bet arī taisnīgs atalgojums ir svarīgs esošo darbinieku motivēšanā un jaunu profesionāļu piesaistē. Ceram, ka "Fontes" iedibinātā balva kalpos par stimulu arī citiem uzņēmumiem, lai izvērtētu, vai esošā atalgojuma sistēma nodrošina taisnīgu attieksmi pret visiem darbiniekiem," norāda "Fontes" pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča.

Šogad, salīdzinot ar pērno gadu, lielāku mēneša pamatalgu saņēmuši 71% Latvijas darba ņēmēju, liecina "Fontes" veiktais ikgadējais darbinieku atalgojuma pētījums. Tas parāda, ka tiem darbiniekiem, kuriem 2018. gadā ticis palielināts atalgojums, pamatalga vidēji pieaugusi par 11%. Savukārt 2017. gada laikā uzņēmumos palielinājies kopējais darbinieku skaits – vairāk nekā pusē jeb 55% uzņēmumos ir pieņemti jauni darbinieki. Daļa no aptaujātajiem uzņēmumiem plāno savu personālu palielināt arī nākotnē – gandrīz puse jeb 49% uzņēmumu jaunus darbiniekus piesaistīs līdz 2018. gada beigām, bet 40% darba devēju arī 2019. gadā.

"Līdzīgi kā Latvijas ekonomikai, arī uzņēmumiem šobrīd klājas labi, pārdošanas apjomi pieaug, tāpēc arvien biežāk tiek meklēti jauni darbinieki. Tā kā darba tirgus pēdējos gados Latvijā ir strauji sarucis un turpina samazināties, konkurence par darbiniekiem ir liela. Konkurētspējīgs atalgojums vairs nav vienīgais kritērijs, kuru apsver darbinieks, izvēloties par labu vienam vai otram darba devējam. Svarīgi ir arī citi aspekti, piemēram, kāda ir uzņēmuma kultūra un vai darbs ir sociāli atbildīgs. Darbinieki ņem vērā arī to, vai darbs ir pietiekami interesants un sniedz gandarījumu, kā arī citus aspektus," skaidro Praņēviča.

Pētījums parāda, ka potenciālo darbinieku trūkumus ir iemesls, kāpēc daudzi darba devēji aktīvāk seko tirgus situācijai un pārskata savu darbinieku atalgojumu. Piemēram, iepriekšējo 12 mēnešu laikā izmaiņas savu darbinieku atalgojumā ir veikuši lielākā daļa darba devēju, bet nekādas izmaiņas nav veikuši tikai 5% uzņēmumu. Savukārt vairāk nekā trešdaļa jeb 36% uzņēmumu atalgojumu savā uzņēmumā mainījuši pat divas vai vairāk reizes.

"Fontes veiktais pētījums parāda, ka arvien lielāks skaits uzņēmumu izvēlas sakārtot savu atalgojuma politiku un saviem darbiniekiem piedāvāt taisnīgu samaksu, ko savukārt novērtē darba ņēmēji. Tāpēc šogad esam ieviesuši jaunu taisnīga atalgojuma maksātāja apbalvojumu. Tā mērķis ir motivēt darba devējus izveidot pārskatāmu atalgojuma politiku, kas būtu gan iekšēji, gan ārēji taisnīga visiem darbiniekiem," saka Praņēviča.

Viņa skaidro, ka īpaši krasi darba ņēmēju trūkumu izjūt IT jomā, kā arī arvien biežāk uzņēmumi meklē mazkvalificētus strādniekus, piemēram, biroja darbiniekus, fiziskā darba veicējus, kā arī darbiniekus pārdošanas, mazumtirdzniecības, ražošanas un tehnisko pakalpojumu jomā.

Darbinieku motivācijas veicināšanai uzņēmumi piedomā arī par papildus labumu nodrošināšanu. Veselības apdrošināšana nu ir pieejama gandrīz visos uzņēmumos, kuri piedalījās pētījumā. Darba devēji arvien vairāk piedāvā labumus, kuri saistīti ar darba un brīvā laika balansu – elastīgu darba laiku, papildus apmaksātas brīvdienas, iespēju strādāt attālināti. Pēdējā gadā strauji pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuri piedāvā apmaksātu automašīnas stāvvietu pie darba vietas, vai kādu citu transporta kompensāciju.

Pētījumu par darbinieku atalgojumu 2018. gadā veica personālvadības konsultāciju uzņēmums "Fontes vadības konsultācijas". Pētījumā piedalījās 340 organizācijas (263 nesaistītas organizācijas/ organizāciju grupas) visā Latvijā. Kopumā atalgojuma informācija apkopota par 75 084 darbiniekiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

IKT nozare Darba samaksa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form