Pieaug interese par elektroenerģijas biržas cenas līgumiem, secina regulators
Foto: LETA

Turpinoties elektroenerģijas cenu samazinājumam, pieaug interese par biržas cenas līgumiem, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) tirgus dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad 1. ceturksnī “Nord Pool” biržā turpinājās elektroenerģijas cenu samazinājums. Aprīlī tika sasniegta zemākā mēneša vidējā cena – 23,52 eiro/MWh. Tā ir zemākā mēneša vidējā cena kopš “Nord Pool” biržas darbības uzsākšanas 2013. gadā.

Līdzvērtīga situācija ar biržas cenas samazinājumu bija vērojama arī kaimiņvalstīs, skaidroja SPRK. Biržas cena šī gada 1. ceturkšņa beigās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas elektroenerģijas patērētājiem bija par aptuveni 40% zemāka nekā 2019. gada 1. ceturkšņa beigās.

Šogad 1. ceturksnī ieguvumu no biržas cenu samazinājuma izjuta plašāks lietotāju loks. Interese mājsaimniecības lietotājiem par mainīgas cenas līgumiem pieauga līdz 11,81%, kamēr juridisko lietotāju vidū tie sasniedza jau 41,86%. Tomēr populārākā izvēle mājsaimniecības lietotāju vidū joprojām bija vērojama fiksētas cenas līgumiem, ko izvēlējušies 55,21% mājsaimniecību.

Atbilstoši SPRK datiem vidējā svērtā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām šī gada martā samazinājās līdz 55,70 eiro/MWh, savukārt juridiskajiem lietotājiem līdz 43,95 eiro/MWh. Salīdzinājumā ar 2019. gada martu mājsaimniecībām cena ir samazinājusies par 2,01%, bet juridiskajiem lietotājiem – par 3,45%.

Kā norādīja regulatorā, cenu samazinājumu galvenokārt ietekmēja laikapstākļi un elektroenerģijas patēriņa samazinājums.

“Redzam, ka arī pēc pakāpeniskas ar Covid-19 saistīto ierobežojumu mīkstināšanas pieprasījums pēc elektroenerģijas joprojām ir par aptuveni 5% zemāks nekā pērn. Vienlaikus biržā samazinās piedāvājums, jo vasarā lielākoties tiek veikti ikgadējie elektroenerģijas ražotņu apkopju un uzturēšanas darbi. Līdz ar to cenas biržā šobrīd ir ļoti svārstīgas atkarībā no tā, cik daudz ražošanas jaudu vienlaicīgi ir apkopē,” norādīja SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

SPRK
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form