Pilnvaras pieaug – ko Dombrovskis darīs jaunajā EK amatā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bijušā premjera Valda Dombrovska (V) jauno amatu Eiropas Komisijā (EK) bez pagara vārdu virknējuma, turklāt papildināta ar palīgteikumu, izteikt nevar. Portāls "Delfi" to turpmāk plānojis tulkot šādi: "EK priekšsēdētājas izpildvietnieks ekonomikas un finanšu pakalpojumu jautājumos". Salīdzinot ar iepriekšējo termiņu, jaunie pienākumi, vismaz uz papīra, EK struktūrā ir karjeras kāpums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbildība, kuru Dombrovskim piedāvā uzņemties jaunievēlētā EK prezidente Urzula fon der Leiena, aptver jomu, par kuru Dombrovskis kā EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos, kas atbildīgs arī par finanšu tirgu stabilitāti, finanšu pakalpojumiem un Kapitāla tirgus savienību, bija atbildīgs līdz šim, taču būtiski paplašināta viņa pārraudzības joma. Apzināti pagaidām vēl rakstām "piedāvā", jo Leienas piedāvājums jāpieņem ne tikai Dombrovskim, bet arī jāapstiprina Eiropas Parlamentam (EP), kas Latvijas pārstāvi grasās izprašņāt 8. oktobrī. Savukārt pēc iztaujāšanas visu EK sastāvu plānots apstiprināt oktobra beigās.

Pienākumus, kurus plānots uzticēt Dombrovskim, jaunievēlētā prezidente aprakstījusi vēstulē – tādas saņēma katrs komisāru kandidāts. Viņam tiek piedāvāts priekšsēdētājas izpildvietnieka amats, koordinējot darbu pie ekonomikas, kas strādā cilvēku labā, kā arī pildīt finanšu pakalpojumu komisāra amata pienākumus, ko atbalstīs Finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības (FISMA) ģenerāldirektorāts. Pēc analoģijas ar nacionālo valstu līmeni FISMA būtu salīdzināma ar ministriju.

Tāpat kā līdz šim, viņa atbildībā būs Eiropas Ekonomikas un monetārā savienība un tās nostiprināšana pret iespējamām krīzēm, dalībvalstu reformu un valstu fiskālās disciplīnas uzraudzīšana, eiro lomas stiprināšana, sociālais dialogs Eiropā un Eiropas sociālā tiesību pīlāra ieviešana, savukārt tiešajā atbildībā – ES finanšu tirgus stabilitāte, kas īpaši būtiska gaidāmā "Brexit" kontekstā, kā arī ilgtspējīga zaļā finansējuma mobilizēšana klimata krīzes novēršanai, virtuālo valūtu uzraudzība, "FinTech" attīstības plāna ieviešana un kapitāla tirgus izveides pabeigšana.

Būtībā jaunās atbildības jomas pašreizējos pienākumus paplašina – tie pie koordinācijas funkcijas ietver arī investīciju politiku un sadarbību ar Eiropas Investīciju banku, Eiropas industriālās politikas koordināciju, ieskaitot mazo un vidējo uzņēmumu atbalsta stratēģiju, un kohēzijas politiku.

Koordinējošā loma paredz arī to, ka jāstrādā komandā ar citiem atbildīgajiem komisāriem. Šāda veida sadarbība paredzēta ar pieciem komisāra amata kandidātiem: ekonomikas jautājumos ar Paolo Džentiloni, nodarbinātības jautājumos – Nikolā Šmitu, ES iekšējā tirgus jautājumos – Silviju Gulāru, tirdzniecības jautājumos – Filu Hoganu (pašreizējais lauksaimniecības komisārs, EPP grupa), bet reģionālās politikas jautājumos – Elīzu Ferreiru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt tiešā atbildība paredz, ka šos jautājumus viņš var virzīt patstāvīgi, turklāt viņu šajā darbā atbalsta arī atbilstošais dienests – finanšu tirgus gadījumā tas ir FISMA ģenerāldirektorāts ar apmēram 400 darbiniekiem. Šim dienestam līdz ar jaunievēlētās prezidentes priekšlikumu nāks klāt arī funkcijas attiecībā uz naudas atmazgāšanas novēršanu un sankciju politiku attiecībā pret trešajām valstīm.

Būt gataviem nedienām

"Ekonomiskā izaugsme pašlaik bremzējas gan Eiropā, gan citur pasaulē, turklāt pieaug riska faktori, kas saistīti ar globālajiem tirdzniecības konfliktiem, nestabilitāti mūsu kaimiņu reģionos, kā arī "Brexit" negatīvo ekonomisko ietekmi. Līdz ar to viens no galvenajiem jaunās Eiropas Komisijas uzdevumiem būs ekonomikas noturības nostiprināšana, lai Eiropas ekonomika būtu labāk sagatavota iespējamiem ekonomiskajiem satricinājumiem," portālam "Delfi" sacīja Dombrovskis.

Viņaprāt, šajā kontekstā nozīmīgas būs eirozonas reformas jeb Ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšana, ka arī ES dalībvalstu fiskālās un makroekonomiskās politikas koordinācija.

"Vienlaikus ES ekonomika jāgatavo nopietnām transformācijām, nodrošinot virzību uz klimata neitrālu ekonomiku un pāreju uz digitālo ekonomiku. Runājot par klimata krīzes risinājumiem, manos pienākumos ietverta arī ilgtspējīga Eiropas investīciju plāna izstrāde. Te būtiski uzsvērt, ka ES ir apņēmusies kļūt par pirmo klimata neitrālo ekonomiku. Kopumā jaunie pienākumi man ļaus koordinēt nepieciešamos jautājumus un politikas, lai veidotu ilgtspējīgu un konkurētspējīgu Eiropas ekonomiku," sacīja Dombrovskis.

Viņaprāt, vienlaikus liels uzsvars tiks likts uz to, lai nodrošinātu iekļaujošu izaugsmi, proti, lai ekonomiskās izaugsmes augļus justu visi Eiropas iedzīvotāji: "Šie jautājumi ir būtiski kā Eiropai, tā Latvijai, jo arī mūsu valstij ir svarīgi nodrošināt stabilu ekonomisko izaugsmi, ienākumu nevienlīdzības mazināšanu un straujāku labklājības pieaugumu."

EK komisāru pilnvaras būs spēkā līdz 2024. gadam.

Ar pilnu komisāru sarakstu iespējams iepazīties šeit:

Žuzeps Borels (Spānija, pašreizējais Spānijas ārlietu ministrs), augstā pārstāvja/priekšsēdētājas vietnieka amata kandidāts, viņa joma – spēcīgāka Eiropa pasaulē.

Vera Jourova (Čehijas Republika, Junkera vadītās Komisijas locekle) – viņas pārraudzībā būs vērtības un pārredzamība.

Margaritis Shins (Grieķija, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts, ilggadējs Eiropas Komisijas ierēdnis) – eiropiešu dzīvesveida aizsardzības joma.

Marošs Šefčovičs (Slovākija, priekšsēdētāja vietnieks Junkera vadītajā Komisijā) būs atbildīgs par iestāžu attiecības un nākotnes plānošanu.

Dubravka Šuica (Horvātija, Eiropas Parlamenta deputāte) – viņas jomas ir demokrātija un demogrāfija. Šuica no Komisijas puses arī vadīs darbu pie Konferences par Eiropas nākotni.

Johanness Hāns (Austrija) būs atbildīgs par budžetu un administrāciju un būs tieši pakļauts Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai. Būdams ilggadējs kolēģijas loceklis, viņš zina, cik svarīgi ir uzturēt modernu pārvaldi.

Didjē Reinderss (Beļģija), mācīts jurists, ir ļoti pieredzējis bijušais valsts finanšu ministrs un ārlietu un Eiropas lietu ministrs, kā arī aizsardzības ministrs. Jaunajā Komisijā viņš būs atbildīgs par tieslietām (t. sk. par tiesiskuma tematu).

Marija Gabriela (Bulgārija) ir pašreizējā Eiropas Komisijas locekle. Viņa apņēmīgi un enerģiski strādāja pie "digitalizācijas" portfeļa un tagad pāriet pie jaunu perspektīvu radīšanas jaunajai paaudzei ("inovācijas un jaunatnes" portfelis).

Stella Kirjakidu (Kipra) ir medicīnas psiholoģe ar daudzu gadu pieredzi sociālo lietu, veselības un vēža profilakses jomā. Viņa vadīs "veselības" portfeli.

Kadri Simsone (Igaunija) ir ilggadēja Igaunijas parlamenta deputāte un ekonomikas lietu un infrastruktūras ministre. Viņa būs atbildīga par "enerģētikas" portfeli.

Juta Urpilainena (Somija) bija ne vien finanšu ministre un ilggadēja Somijas parlamenta ārlietu komitejas locekle, bet arī strādāja par īpašo sūtni Etiopijā. Viņa uzņemsies atbildību par "starptautiskajām partnerattiecībām".

Silvija Gulāra (Francija) – bijusī Eiropas Parlamenta deputāte – ir uzticīga un pārliecināta eiropiete. Būdama iekšējā tirgus jautājumu komisāre, viņa vadīs darbu rūpniecības politikas jomā un sekmēs digitālo vienoto tirgu. Viņa arī būs atbildīga par jauno Aizsardzības rūpniecības un kosmosa ģenerāldirektorātu.

Lāslo Tročāņi (Ungārija) ir bijušais Ungārijas tieslietu ministrs. Viņa ziņā būs "kaimiņattiecību un paplašināšanās" portfelis.

Fils Hogans (Īrija) – pašreizējais lauksaimniecības komisārs – jaunajā Komisijā ieguldīs savu pieredzi, atbildot par "tirdzniecības" portfeli.

Paolo Džentiloni (Itālija) – bijušais Itālijas premjerministrs un ārlietu ministrs – dalīsies savā plašajā pieredzē, uzņemoties rūpes par "ekonomikas" portfeli.

Virgīnijs Sinkēvičs (Lietuva) – Lietuvas ekonomikas un inovācijas ministrs – būs atbildīgs par "vides un okeānu" portfeli.

Nikolā Šmits (Luksemburga) savu Eiropas Parlamentā un valsts nodarbinātības un darba ministra amatā iegūto pieredzi liks lietā, tagad atbildot par "darba lietu" portfeli.

Helena Dalli (Malta) savu politisko dzīvi veltījusi līdztiesībai, kalpojot par sociālā dialoga, patērētāju lietu un pilsonisko brīvību ministri, kā arī par Eiropas lietu un līdztiesības ministri. Viņa vadīs "līdztiesības" portfeli.

Janušs Vojcehovskis (Polija) bija ilggadējs Eiropas Parlamenta deputāts Lauksaimniecības komitejā un patlaban ir Eiropas Revīzijas palātas loceklis. Viņš būs atbildīgs par "lauksaimniecības" portfeli.

Elīza Ferreira (Portugāle) patlaban ir "Banco de Portugal" prezidenta vietniece. Viņa daudzus gadus ir bijusi Eiropas Parlamenta deputāte un Portugāles plānošanas ministre un vides ministre. Viņa vadīs "kohēzijas un reformu" portfeli.

Rovana Plumba (Rumānija) ir Eiropas Parlamenta deputāte (Sociālistu un demokrātu grupas priekšsēdētāja vietniece) un bijusī valsts vides un klimata pārmaiņu ministre, darba lietu ministre, Eiropas fondu ministre, izglītības ministre un transporta ministre. Viņa būs atbildīga par "transporta" portfeli.

Janezs Lenarčičs (Slovēnija) ir Slovēnijas diplomāts. Viņš bija Eiropas lietu valsts sekretārs un vairākus gadus cieši sadarbojās ar Apvienoto Nāciju Organizāciju, Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un Eiropas Savienību. Viņš būs atbildīgs par "krīzes pārvarēšanas" portfeli.

Ilva Jūhansone (Zviedrija) ir valsts nodarbinātības ministre, kā arī bijusī skolu ministre un veselības un veco ļaužu aprūpes ministre un Zviedrijas parlamenta deputāte. Viņa ir arī ļoti cienīta speciāliste nodarbinātības, integrācijas, veselības un labklājības jomā. Viņa vadīs "iekšlietu" portfeli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.