Pirmo reizi kopš 2016. gada samazinājušies rūpniecības apjomi Latvijā, norāda ekonomisti
Foto: stock.xchng/DELFI

2019. gada novembrī, salīdzinot ar 2018. gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums apstrādes rūpniecībā – par 0,8% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 16,9%, bet kāpums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,9%. Vienlaikus ekonomisti norāda, ka, pateicoties iepriekšējai apstrādes rūpniecības noturībai, 2019. gada 11 mēnešos, salīdzinot ar 2018. gada to pašu periodu, saražotais apjoms ir audzis par 2,3%.

"Gan apstrādes rūpniecības izlaide (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem), gan apgrozījums pagājušā gada novembrī krituši pirmo reizi kopš 2016. gada. Apgrozījums kritis tieši eksportā, no kā var spriest, ka rūpniecības vājums Eiropā atspoguļojas arī Latvijā," skaidro "Swedbank" ekonomiste Laimdota Komare.

Finanšu ministrijā norāda, ka, lai arī novembrī apstrādes rūpniecība uzrādīja nelielu izlaides kritumu, 2019. gada vienpadsmit mēnešos kopā nozarē bija reģistrēta izaugsme 2,3% apmērā, tādējādi nodrošinot rūpniecības kopējo pieaugumu. Tāpat kā visos iepriekšējos 2019. gada mēnešos, arī novembrī izaugsmi uzrādīja gatavo metālizstrādājumu ražošana, tādējādi vienpadsmit mēnešos apakšnozares izlaide bija par 14,3% lielāka nekā pirms gada. Metālapstrāde nodrošinājusi spēcīgāko devumu apstrādes rūpniecības kopējā pieaugumā.

"Līdz ar novembra ne pārāk iepriecinošajiem rezultātiem ir piepildījusies gada sākumā izteiktā prognoze, ka 2019. gadā kopumā apstrādes rūpniecības pieaugums nepārsniegs 3% un šobrīd nav pamata domāt, ka arī 2020. gadā Latvijas apstrādes rūpniecības sniegums varētu uzlaboties. Taču vienlaikus neredzu pamatu arī lielam pesimismam, jo īstermiņa ekonomikas rādītāji liecina par zināmu stabilizāciju pasaules ekonomikā," uzskata bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

"Apstrādes rūpniecības izaugsme ir cieši saistīta ar eksporta iespējām. Šobrīd ir vērojama izteikta situācijas nenoteiktība ārējos tirgos (tā saucamie tirdzniecības kari, "Brexit", izaugsmes tempu samazināšanās eirozonas valstīs u.c.), kas ierobežo straujāku rūpniecības attīstību. Paredzams, ka arī šogad izaugsme apstrādes rūpniecībā būs līdzīga kā 2019. gadā," secina Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Tags

Metālapstrāde Kokrūpniecība Apstrādes rūpniecība Ārējā tirdzniecība Brexit Centrālās statistikas pārvalde Citadele Eiropas Centrālā banka Ekonomikas ministrija Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form