Preču eksporta izaugsme gandrīz apstājusies, vērtē ekonomisti
Foto: stock.xchng

2019. gada oktobrī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,56 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 7% mazāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 0,5%, bet importa vērtība samazinājās par 12,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Oktobrī Latvija eksportēja preces 1,21 miljardu eiro apmērā, bet importēja par 1,35 miljardiem eiro. Ekonomisti atzīst, ka eksportam šogad nav klājies viegli. Pērn preču eksporta vērtība auga par gandrīz 10%, bet šī gada desmit mēnešos redzams vien vārgs 0,6% pieaugums.

"Ārējie apstākļi Latvijas eksportam oktobrī bija vieni no nelabvēlīgākajiem šajā izaicinājumiem pilnajā gadā. Oktobris bija īpaši slikts mēnesis Vācijas rūpniecībai. Tas bija skarbs arī Latvijas mašīnbūvei, kura līdz šim braši pretojās nozares globālās krīzes ietekmei. Oktobrī diezgan dramatiski bija Igaunijas ārējās tirdzniecības dati, eksports kritās par 7% (tas samazinās jau piekto mēnesi pēc kārtas), tai skaitā par 10% – Igaunijas izcelsmes preču eksports. Latvijā šādu sadalījumu nepublicē, bet to var aptuveni nojaust, jo reeksporta daļa dažādās preču grupās ir ļoti atšķirīga," norāda bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

"Gada desmit mēnešos eksports bija par 0,6% lielāks nekā pirms gada, bet imports samazinājās par 1,1%," atzīmē Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

"Gaidāms, ka arī turpmākajos mēnešos kopumā preču eksporta izaugsme saglabāsies vārga. Lai gan izaugsme tirdzniecības partneru ekonomikās turpinās bremzēties, eksporta sniegums, izzūdot pārejošajiem faktoriem, nākamgad varētu nedaudz uzlaboties. Negatīvo vilkmi no koka un tā izstrādājumiem eksporta sniegumā vēl varētu redzēt vismaz līdz nākamā gada pirmajam ceturksnim, bet pēc tam tā, visticamāk, mazināsies. Savukārt pārejošo faktoru nelabvēlīgā ietekme uz mehānismu un iekārtu eksportu izzudīs līdz ar šī gada beigām," teic "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Luminor Ārējā tirdzniecība Bezdarbs Brexit Centrālās statistikas pārvalde Ekonomikas ministrija Eksports Latvijas Banka Rīgas osta Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form