PVD aicina neiegādāties mājputnus putnu gripas skartajās valstīs
Foto: AFP/Scanpix

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Latvijas mājputnu turētājus šobrīd atturēties no mājputnu iegādes putnu gripas skartajās valstīs, lai slimību neievazātu mājputnu novietnēs Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dienests ir saņēmis satraucošas ziņas no kaimiņvalsts Lietuvas, kur pagājušās nedēļas nogalē putnu gripa apstiprināta mājputniem 16 nelielās piemājas saimniecībās. Tās mājputnus nelegāli bija iegādājušās no putnu gripas smagi skartās Polijas.

Ja arī mājputni tiek iegādāti citās valstīs, tiem līdzi jābūt izcelsmi un veselību apstiprinošam dokumentam – veterinārajam (veselības) sertifikātam.

Jāatgādina, ka Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim nav konstatēta mājputnu novietnēs, taču tā atklāta 49 mirušiem savvaļas putniem. Visi augsti patogēnās putnu gripas gadījumi savvaļas putniem konstatēti februārī un martā. Jau divus mēnešus putnu gripas draudu dēļ mājputni jātur slēgtās telpās, stingri jāievēro biodrošības prasības, kā arī noteikti citi ierobežojumi – ir aizliegta izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām, dalība tirgos, izstādēs, skatēs un citos pasākumos, kuros iesaistīti mājputni, aizliegta virszemes ūdenskrātuvēs iegūta ūdens izmantošana mājputnu dzirdināšanai, mājputnu izlaišana savvaļā medījamo putnu krājumu atjaunošanai.

Kopš stājušies spēkā ierobežojumi, PVD ir veicis vairāk nekā 600 pārbaudes mājputnu turēšanas vietās, lai pārliecinātos, kā tiek ievēroti putnu gripas dēļ ieviestie ierobežojumi. Teju 60 gadījumos konstatēti ierobežojumu pārkāpumi. Lielākoties noteikumu pārkāpēji bija ļāvuši mājputniem doties ārpus telpām.

Ja mājputnu novietnē tiks apstiprināts putnu gripas uzliesmojums, lai novērstu slimības tālāku izplatīšanos, būs jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, kā arī jānosaka karantīnas zonas trīs un 10 kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Tādējādi putnu gripas uzliesmojums nelielā piemājas saimniecībā var būtiski ietekmēt tās tuvumā esošo lielo putnkopības uzņēmumu darbu, piemēram, tirdzniecības ierobežojumu noteikšanas gadījumā.

Jāņem vērā, ka mājputnu novietnei, pat, ja tiek turētas tikai pāris vistas, jābūt reģistrētai Lauksaimniecības datu centrā. Tikai tad, ja novietne būs reģistrēta, slimības uzliesmojuma gadījumā, tās īpašnieks varēs pretendēt uz zaudējumu kompensāciju. PVD veiktajās mājputnu novietņu pārbaudēs astoņos gadījumos konstatēts, ka mājputnu novietne nav reģistrēta.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta putnu infekcijas slimība, kurai raksturīga augsta mirstība. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Lauksaimniecība Pārtikas un veterinārais dienests Putnu gripa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form