Rīgas domes jaunais atkritumu apsaimniekošanas plāns, kas paredz uz 20 gadiem veidot kopsabiedrību ar vienu privāto atkritumu apsaimniekotāju pilsētā, veicinās uzņēmējus veikt ilgtermiņa ieguldījumu atkritumu apsaimniekošanai nepieciešamās infrastruktūras izveidē, norādīja SIA "Eco Baltia grupa" un SIA "Clean R" pārstāvji.

"Clean R" valdes loceklis Guntars Levics atzīmēja, ka Rīga ir viena no retajām pašvaldībām, kurā likumā noteiktajā kārtībā vēl nav izvēlēts atkritumu apsaimniekošanas operators.

"Nenoteiktības dēļ galvaspilsētā būtiski kavējas investīcijas atkritumu apsaimniekošanas nozarē, tāpēc ir apsveicama Rīgas domes iniciatīva sakārtot nozari un noteikt skaidrus spēles nosacījumus," sacīja Levics.

Levics sacīja, ka kopumā "Clean R" pozitīvi vērtē iespēju ilgtermiņā plānot savu darbību, jo šobrīd saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu pašvaldība var izvēlēties atkritumu apsaimniekotāju uz termiņu no trīs līdz septiņiem gadiem.

"Šis periods ir nepietiekams, lai uzņēmējam būtu interese veikt būtiskas investīcijas. Rezultātā - pakalpojuma cena ir augstāka, nekā tā varētu būt," atzina Levics.

"Eco Baltia grupa" valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs teica, ka Rīga ir un būs interesants tirgus visiem atkritumu apsaimniekotājiem, taču esošā situācija nav ilgtermiņā dzīvotspējīga un neveicina ne nozares, ne arī Rīgas kā zaļas un sakoptas galvaspilsētas attīstību.

Vērtējot domes ieceri par 20 gadu termiņu, Simanovičs norādīja, ka tas ir adekvāts, jo noteikti veicinātu stabilitāti un lielākas investīcijas infrastruktūrā, tehniskajā nodrošinājumā un pakalpojumu kvalitātē. Savukārt kopsabiedrības veidošana ir labs un efektīvs sadarbības modelis starp pašvaldību un privāto uzņēmumu, veicinot abu pušu kopdarbu un atbildības uzņemšanos.

Abu uzņēmumu pārstāvji uzsvēra, ka ir būtiski, lai partnera izvēle notiktu pēc visiem saprotamiem un skaidriem nosacījumiem.

"Ņemot vērā, ka iepirkums būs apjomīgākais Latvijas atkritumu apsaimniekošanas vēsturē, ir jānodrošina, lai tā rezultātā joprojām pastāvētu veselīga un attīstību veicinoša konkurence nozarē, nevis veidotos monopolstāvoklis vienam uzņēmumam. Tieši tas noteiks, vai rīdzinieki un pilsēta galu galā būs ieguvēji un varēs saņemt kvalitatīvākus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus un plašākas iespējas šķirot atkritumus," sacīja "Eco Baltia grupa" valdes priekšsēdētājs.

Kā ziņots, Rīgas dome plāno uz 20 gadiem slēgt publiskās un privātās partnerības līgumu, veidojot kopsabiedrību ar vienu atkritumu apsaimniekotāju, kas tikšot darīts, lai veicinātu dalīto atkritumu savākšanu pilsētā.

Paredzēts, ka reformas rezultātā tiks izveidoti 2500 dalīto atkritumu savākšanas punkti un 12 šķiroto atkritumu laukumi. Pašvaldība ir rezervējusi 30 zemesgabalus atkritumu savākšanas punktu izveidei, tāpēc tiks vērtēts, kurus no tiem izmantot paredzētajiem 12 šķiroto atkritumu laukumiem. Tāpat projekta laikā plānota konteineru parka nomaiņa, pazemes tipa konteineru uzstādīšana Vecrīgas teritorijā un transportlīdzekļu parka nomaiņa.

Finanšu aprēķini paredz, ka kopējās investīcijas visā periodā sasniegs 27 miljonus eiro.

Plānots, ka, ieviešot šo modeli, visā 20 gadu periodā ieņēmumi varētu sasniegt 507 miljonus eiro. Pēc 20 gadiem, kad kopsabiedrība beigs darbu, ieņēmumi tikšot sadalīti proporcionāli - 10% nonākšot pašvaldībā, bet 90% - privātajam partnerim. Arī zemesgabali pēc kopsabiedrības darba beigšanas nonāks atpakaļ pašvaldības īpašumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!