No šā gada 12. marta, kad tika izsludināta ārkārtējā situācija Latvijā saistībā ar Covid-19 izplatību, valdības darbības un pieņemtie lēmumi būtiski ietekmēja uzņēmumu turpmāko spēju veiksmīgi darboties. Lai mazinātu situācijas negatīvās sekas uzņēmumiem, kuriem radušās problēmas ar naudas plūsmu un tekošajiem norēķiniem, marta beigās tika pieņemti likuma grozījumi par aizliegumu kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu līdz šā gada 1. septembrim atbilstoši noteiktām pazīmēm. Portāls "Delfi" vērtē, kā ārkārtējā situācija ietekmējusi uzņēmumu maksātnespēju lietu skaita izmaiņas, analizē to pārstāvētās nozares. Turklāt joprojām aktuāls jautājums ir par to, kādas iespējamas izmaiņas rudenī, kad vairs nav plānoti ierobežojumi maksātnespējas procesu pieteikumiem. Ir samērā lielas bažas par krasu lietu pieaugumu pēc 1. septembra.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likums ("Covid-19 likums") būtiski ietekmēja kopējo pasludināto maksātnespēju skaitu. No 12. marta līdz 31. maijam tika pasludinātas 67 maksātnespējas juridiskām personām jeb mazāk par 49%, salīdzinot ar to pašu laika periodu 2019. gadā, liecina "Crediweb.lv" dati. Publiskajos avotos nav informācijas par iesniedzējiem, bet, visdrīzāk, tās varētu būt jau iesāktās lietas pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas, kā arī iesniedzēji varētu būt paši uzņēmumi. "Pašlaik kritums ir būtisks, un ir samērā lielas bažas par krasu lietu pieaugumu rudenī, kad liegums iesniegt pieteikumus vairs nebūs spēkā," teic "Creditreform Latvija" informācijas produktu vadītāja Māra Meiere.

Covid-19 likuma 22. pants nosaka, ka līdz šā gada 1. septembrim kreditoriem ir aizliegts iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu pret parādniekiem. "Arī 2. septembris vairs nav aiz kalniem un, iespējams, jau augustā daudzi uzņēmumi sāks saņemt brīdinājumus par maksātnespējas pieteikuma iesniegšanu no saviem kreditoriem. Prakse liecina, ka vislabāk ir sākt domāt par finanšu restrukturizāciju savlaicīgi, nesagaidot agresīvas darbības no kreditoru puses," atzīmē "Sorainen" vecākais jurists Edvīns Draba un jurista palīdze Katrīna Bičevska.


Tendences saglabājas

Apskatot nozares, kuru pārstāvošajiem uzņēmumiem šai laikā ir pasludinātas maksātnespējas, redzams, ka dominē tādas nozares kā ēku būvniecība, restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi un nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana. Šīs tendences būtiski neatšķiras no iepriekšējā gada, kad pirmajā pozīcijā bija ēdināšanas nozares uzņēmumi, kā arī ēku būvnieki, kam sekoja autoceļu kravu pārvadājumi.

Piemēram, Rīgas viesnīcai "Hotel Valdemārs" šā gada aprīlī sākts maksātnespējas process, liecina Maksātnespējas reģistra publicētais ziņojums. Ziņojumā norādīts, ka maksātnespējas process reģistrēts 30. aprīlī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā. Viesnīca reģistrēta 2006. gada februārī, un tās pamatkapitāls ir 515 tūkstoši eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir "Nordic Choice Hotels Baltics", liecina "Crediweb.lv" dati. Uzņēmums 2018. gadā apgrozīja 1,4 miljonus eiro un nopelnīja 52,4 tūkstošus eiro. Pērn viesnīca nodokļos samaksājusi 178,9 tūkstošus eiro, tomēr tās nodokļu parāds uz jūnija sākumu veidoja 27,1 tūkstoti eiro. Jau ziņots, ka 2009. gadā "Hotel Valdemārs" pievienojās "Choice Hotels Scandinavia" viesnīcu ķēdes grupai "Clarion Collection". "Hotel Valdemārs" bija pirmā "Clarion Collection" viesnīca Baltijā. "Valdemārs" ir restaurēta trīs zvaigžņu viesnīca, kas atrodas 1901. gadā celtā jūgendstila ēkā, Krišjāņa Valdemāra ielā 23.

Jāatzīmē, ka šajā laikā, kā arī uzreiz pēc ārkārtējās situācijas beigām, uzņēmumiem arī izbeigti maksātnespējas procesi. Tā Vidzemes rajona tiesa izbeigusi augļu un dārzeņu pārstrādātāja SIA "Milda KM" maksātnespējas procesu, liecina Maksātnespējas reģistra informācija. Uzņēmuma maksātnespējas process izbeigts, jo "Milda KM" izpildījusi kreditoru prasījumu segšanas plānu. Tiesa lēmumu par "Milda KM" maksātnespējas procesa izbeigšanu pieņēmusi 12. jūnijā. Jāatgādina, ka Vidzemes rajona tiesa Cēsīs 2019. gada 12. jūnijā pasludināja "Milda KM" par maksātnespējīgu. "Milda KM" ražotne darbību pārtrauca 2018. gada vasarā.

Ar augstāku risku

Meiere min, ka ēdināšanas nozare vienmēr bijusi starp augsta kredītriska nozarēm, kur to spēja nodrošināt tekošo maksātspēju ir samērā ierobežota. Attiecīgi ikvienā lielākā vai mazākā krīzē šī būs starp pirmajām nozarēm, kas izjutīs grūtības saimnieciskās darbības nodrošināšanā. Tajā pašā laikā nozarē ienāk jauni uzņēmumi samērā bieži. No kopumā 2020. gada pirmajos piecos mēnešos dibinātiem 3716 uzņēmumiem vairāk nekā 110 uzņēmumi dibināti ēdināšanas pakalpojumu nozarē, kur 25 reģistrēti tieši ārkārtējās situācijas laikā. Interesanti, ka šajā gadā reģistrēto kopējo uzņēmumu vidū ir jau 11 tādi, kas uzsākuši likvidācijas procesu neilgi pēc dibināšanas, visticamāk, pat neuzsākot aktīvu darbību, neredzot tālākas iespējas darboties, saskaroties ar ārkārtējo situāciju valstī.

Viens no tādiem ir "Modernists Champagne", SIA reģistrēta šā gada 4. februārī, bet likvidācijas process sākts jau 22. maijā, liecina "Crediweb.lv" dati. Uzņēmums pieder pazīstamā uzņēmēja Ulda Pīlēna, kam pieder daudznozaru kompānija "UPB", dēlam Mārtiņam Pīlēnam. Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka pagājušā gada vasarā Mārtiņš Pīlēns kopā ar ģimeni pārcēlies uz dzīvi Austrijā. Santa Pīlēna izdevumam "Privātā dzīve" tolaik norādījusi, ka "pārcelšanās saistīta ar mūsu profesionālo darbību produktu dizaina un arhitektūras jomā". Pāris plānojis veikalu-bāru, kā arī citus projektus Latvijā vadīt attālināti.

"Ja pašlaik esam solidāri un arī likums aizstāv grūtībās nonākušos, cik ilgi uzņēmumi spēs izturēt ierobežojumus tekošās naudas plūsmas nodrošināšanai? Vai gadījumā nebūs viļņveidīgas situācijas rudenī, ziemā, kad paši piegādātāji tomēr vairs nespēs pagarināt maksājumu termiņus un būs spiesti rīkoties?" jautā Meiere.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Transporta nozare Sorainen Koronavīruss Covid-19 Būvniecība DELFI plus Maksātnespēja Restorāni
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.