Sāks Salaspils kodolreaktora izpēti tā likvidēšanai
Foto: F64

VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC) ir noslēgusi līgumu ar SIA "REM PRO" par Salaspils kodolreaktora izpēti, būvprojekta izstrādi tā likvidēšanai, demontāžai un autoruzraudzībai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līgums noslēgts arī ar personu apvienību "GCA" par jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes, ilgtermiņa glabātavas un pārseguma virs slēgtajām radioaktīvo atkritumu tvertnēm radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons" būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību.

SIA "REM PRO" līguma darbus īstenos sadarbībā ar piesaistītajiem apakšuzņēmumiem no Lietuvas, kuriem ir pieredze likvidēšanas un demontāžas darbos Ignalinas atomelektrostacijā – UAB "TECOS", Valsts pētījumu institūts Fizikālās un tehnoloģisko zinātņu centrs (Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Fizinių ir technologijos mokslų centras), valsts uzņēmums "Ignalinas atmoelektrostacija" (VI Ignalinos atominè elektrinè), kā arī Somijas uzņēmums Oy "Sweco Rakennetekniikka", kuram ir pieredze apjomīgu objektu būvprojektu izstrādē.

Līguma ar SIA "REM PRO" ietvaros tiks veikti Salaspils kodolreaktora un tā teritorijas detalizēti izpētes darbi, lai noteiktu radioaktīvo atkritumu apjomu, kas radīsies kodolreaktora likvidēšanas un demontāžas laikā. Tāpat ir paredzēta būvprojekta izstrāde kodolreaktora demontāžai un likvidēšanai, kā rezultātā tiks noteiktas faktisko būvdarbu paredzamās izmaksas un tiks pieprasīts faktiskajiem būvdarbiem nepieciešamais valsts budžeta finansējums. Pēc finansējuma piešķiršanas LVĢMC uzsāks iepirkuma procedūru faktisko būvdarbu veicēja noteikšanai Salaspils kodolreaktorā.

Izpildes laiks izpētei un būvprojekta izstrādei tā likvidēšanai un demontāžai ir 24 mēneši, bet autoruzraudzība – būvdarbu laikā līdz objekta nodošanai ekspluatācijā. Kopējās līguma izmaksas, ieskaitot autoruzraudzību, ir 2,19 milj. eiro (bez PVN).

"Ir aizvadīta pirmā kopīgā sanāksme, kuras laikā pārrunāti darāmie darbi un daži praktiski jautājumi par līguma izpildes gaitu. Mums ir kopīgs mērķis, tāpēc ceram uz labu sadarbību un darbu izpildi noteiktajos termiņos," sacīja Anta Jantone, LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja.

Pēc būvdarbu veicēja noteikšanas Salaspils kodolreaktorā plānota objekta likvidēšana un demontāža, kuras rezultātā tiks veikta reaktora, kā arī tā palīgiekārtu un sistēmu likvidēšana un demontāža. Vienlaikus tiks nodrošināta procesa laikā radušos, kā arī visu objektā jau esošo radioaktīvo atkritumu pārvaldība, tostarp radioaktīvi piesārņoto pazemes komunikāciju un saimnieciskās kanalizācijas pazemes tvertņu demontāža un radioaktīvo atkritumu pārvaldība, attiecīgi nogādājot tos radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons".

Otra līguma, kas noslēgts ar personu apvienību "GCA", ietvaros paredzēta būvprojekta izstrāde jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvprojekta izstrādei, lai nodrošinātu pietiekamu tilpumu radioaktīvo atkritumu apjomam, kas radīsies Salaspils kodolreaktora likvidēšanas un demontāžas procesā. Apvienības dalībnieki ir divi uzņēmumi – SIA "Geo Consultants" un SIA "AQUA-BRAMBIS". Vienlaikus tiks izstrādāts būvprojekts daudzpakāpju aizsardzības pārseguma izveidei virs esošajām slēgtajām radioaktīvo atkritumu tvertnēm, lai valsts uzraudzības periodā būtu nepieciešami minimāli uzturēšanas pasākumi. Būvprojekta izstrādes rezultātā tiks noteiktas faktisko būvdarbu paredzamās izmaksas un tiks pieprasīts faktiskajiem būvdarbiem nepieciešamais valsts budžeta finansējums.

Līguma izpildes laiks ir 12 mēneši, savukārt autoruzraudzība – saskaņā ar noslēgto būvniecības līgumu. Kopējās līguma izmaksas, tai skaitā autoruzraudzība, ir 380 tūkst. eiro (bez PVN).

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs Salaspils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form