'S&P Global Ratings' saglabā Latvijas kredītreitingu augstajā 'A+' līmenī
Foto: Pixabay

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra "S&P Global Ratings" apstiprināja Latvijas kredītreitingu augstajā "A+" līmenī, saglabājot stabilu kredītreitinga nākotnes novērtējumu, ziņo Valsts kasē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā būtiskākos kredītreitingu pamatojošos faktorus aģentūra uzsver mazāku nekā sākotnēji prognozēts Covid-19 pandēmijas ietekmi uz ekonomiku, kā arī valsts parāda saglabāšanu mērenā līmenī.

Aģentūra norāda, ka pēdējo mēnešu laikā Latvijas ekonomika ir sākusi atkopties un iekšzemes kopprodukts varētu atgriezties 2019.gada līmenī jau 2021.gadā, savukārt turpmākajos 12 mēnešos ekonomikas atkopšanās būs vēl straujāka. Valdības īstenotie atbalsta pasākumi, kā arī Eiropas Savienības fondu apgūšana sekmēs ekonomikas izaugsmi arī vidējā termiņā. Aģentūra prognozē, ka jau nākamajā gadā Latvijas neto parāda slogs samazināsies.

Lai gan "S&P Global Ratings" uzskata, ka Latvijas valdībā joprojām pastāv politisko partiju sadrumstalotība, tomēr politikas veidošana Latvijā ir efektīva un tas ir būtisks atbalsts valsts kredītreitingam. Kā piemēru aģentūra min Latvijas spēju atlabt pēc iepriekšējiem finanšu un ekonomikas satricinājumiem, tai skaitā pēc 2007.-2009.gada finanšu krīzes.

Aģentūra atzīmē, ka Latvijas kredītreitinga paaugstināšanu varētu sekmēt ekonomikas rādītāju nepārtraukta uzlabošanās salīdzinājumā ar citām valstīm, ievērojot stingru fiskālo politiku. Vienlaikus "S&P Global Ratings" vērš uzmanību, ka zems iedzīvotāju ienākumu līmenis un ilgtermiņa demogrāfiskie izaicinājumi joprojām ir galvenie kredītreitingu ierobežojošie faktori.

Iepriekšējais "S&P Global Ratings" paziņojums tika publicēts 2021.gada 12.februārī, kad aģentūra apstiprināja Latvijas kredītreitingu "A+" līmeni, saglabājot stabilu nākotnes novērtējumu.

Valsts kase skaidro, ka kredītreitings ir reitingu aģentūras neatkarīgs viedoklis par valsts vai uzņēmuma maksātspēju (spēju pildīt finanšu saistības noteiktā laikā un pilnā apmērā).

Kredītreitings ir starptautiski atpazīstams rādītājs, kas raksturo investīciju riska pakāpi. Tāpēc investori to izmanto izvērtēšanai un salīdzināšanai pirms investīciju veikšanas (piem., valsts vērtspapīros vai uzņēmumos). Jo stabilāks ir valsts ekonomikas, finanšu un pārvaldes stāvoklis, jo augstāks ir tās kredītreitings (jeb zemāks investīciju risks). Rezultātā valstis un to uzņēmēji ar augstāku kredītreitingu var piesaistīt investīcijas uz izdevīgākiem nosacījumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.