SPRK apstiprinājusi jaunu AS 'Latvijas Gāze' dabasgāzes tarifu piemērošanas kārtību
Foto: Shutterstock

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunu AS "Latvijas Gāze" dabasgāzes tarifu piemērošanas kārtību. Tā attieksies uz gadījumiem, kad dabasgāzes cena pārsniegs SPRK iepriekš apstiprinātās vērtības, informē SPRK.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

AS "Latvijas Gāze" saistītajiem lietotājiem (mājsaimniecībām) piemērotie tarifi ierasti mainās divas reizes gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Gala tarifi atbilstoši SPRK 2008.gada lēmumam tiek noteikti atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības cenām, kas nozīmē, ka dabasgāzes iepirkuma cena ietekmē saistītajiem lietotājiem piemērojamo tarifu izmaiņas.

Šobrīd dabasgāzes cena tirgū ir ārpus iepriekš ar SPRK lēmumu apstiprināto tarifu tabulā noteiktā dabasgāzes cenas diapazona. Attiecīgi SPRK 30. martā saņēma AS "Latvijas Gāze" iesniegumu, ar kuru lūgts SPRK pieņemt lēmumu par dabasgāzes diferencēto tirdzniecības gala tarifu piemērošanas kārtību.

"Pieņemtais lēmums precizē kārtību, kādā AS "Latvijas Gāze" piemēro dabasgāzes tarifus saistītajiem lietotājiem situācijā, kad dabasgāzes cena ir augstāka par SPRK 2008.gada lēmumā noteikto tirdzniecības cenu 74,26 EUR/MWh," skaidro SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola, norādot, ka jaunā piemērošanas kārtība saistīta tikai ar dabasgāzes cenas paaugstināšanos un ir balstīta uz jau iepriekš noteiktajiem aprēķināšanas principiem.

Iepriekš līdzīgs lēmums tika pieņemts 2020.gadā, kad dabasgāzes cena samazinājās un bija zemāka par SPRK 2008.gada lēmumā noteikto tirdzniecības tarifu. Plašāk SPRK tīmekļvietnē.

Dabasgāzes cena biržā jeb dabasgāzes importa cena ietekmē dabasgāzes tirdzniecības gala cenu. Eiropas biržu cenu indeksus parasti izmanto dabasgāzes cenas referencei, slēdzot piegādes līgumus dabasgāzes importam Latvijā. Šāda dabasgāzes izcenošana ir ierasta prakse arī gāzes piegādēm mazumtirdzniecībā.

Aizvadītajos mēnešos dabasgāzes cenas uzrāda augstu līmeni saistībā ar karu Ukrainā. Attiecīgi dabasgāzes nākotnes darījumu cena 2022.gada marta mēnesim "Trading Hub Europe" biržā bija 81,22 EUR/MWh, savukārt aprīlim sasniedza 130,70 EUR/MWh.

SPRK regulējošajās nozarēs nosaka tarifu vai tarifu augšējās robežas aprēķināšanas un noteikšanas metodiku, kā arī tarifu vai tarifu augšējās robežas piemērošanas kārtību, ja nozares speciālie likumi neparedz citus tarifu noteikšanas principus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.