SPRK izteikusi brīdinājumu 'Conexus' par sertificēšanas lēmuma neizpildi laikā
Foto: Publicitātes foto

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) 9. aprīļa sēdē atzinusi – AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") nav izpildījusi sertificēšanas prasības noteiktajā termiņā – līdz 2019. gada 31. decembrim. Tā rezultātā, izvērtējot pārkāpuma radītās sekas un ilgumu, operatoram izteikts brīdinājums, informē SPRK.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vienlaikus ar šo lēmumu, SPRK uzliek par pienākumu "Conexus" līdz šī gada 1. oktobrim nodrošināt operatora atbilstību Enerģētikas likumā noteiktajām neatkarības prasībām. SPRK ieskatā, "Conexus" bija dots pietiekams laiks, lai nodrošinātu pilnu atbilstību neatkarības prasībām, un šobrīd konstatētais termiņa kavējums nav attaisnots. Turklāt jau sākotnēji, SPRK nosakot termiņu, operators to vērtēja kā pietiekamu.

""Conexus" un tās akcionāriem – AS "Gazprom" un "Marguerite" papildu Enerģētikas likumā noteiktajam bija dots ilgāk nekā vienu gadu ilgs termiņš, lai izpildītu sertificēšanas lēmumā noteiktās prasības. Mūsu ieskatā, noteiktais termiņš bija pietiekams, lai lēmumā noteiktos nosacījumus izpildītu bez kavēšanās. Vienlaikus mēs novērtējām, ka pēdējo mēnešu laikā ir veiktas darbības, kas varētu būt vērstas uz nosacījumu izpildi, piemēram, "Marguerite" akciju pārdošana, kura noslēgusies šī gada 1. aprīlī. Šis arī bija viens no apstākļiem par labu brīdinājuma izteikšanai, atturoties no naudas soda uzlikšanas" stāsta SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Izvērtējot faktiskos un tiesiskos apstākļus, kā arī SPRK rīcībā esošos pierādījumus, veiktās darbības sertificēšanas lēmuma nosacījuma gadījumā nav izpildītas SPRK noteiktajā termiņā – līdz 2019. gada 31. decembrim.

Abi akcionāri veido daļu no "Conexus Baltic Grid", kam vienlaikus jārūpējas par nosacījumu izpildi laikā. Kopš pagājušā gada decembra zināms – "Marguerite" un "Gazprom" veic savu akciju pārdošanu. Ja "Marguerite" gadījumā akciju pārdošanas process jau ir sekmīgi noslēdzies, tad AS "Gazprom" akciju pārdošanas process joprojām turpinās.

Tiklīdz SPRK rīcībā būs pieejama dokumentācija par jauno akcionāru – "Marubeni", tiks uzsākta atbilstības vērtēšana Enerģētikas likumā noteiktajām prasībām. Kamēr "Gazprom" akciju pārdošanas darījums nav noslēdzies un akcionāru maiņa nav notikusi, tikmēr jaunā akcionāra atbilstība prasībām netiek vērtēta.

Vērtējot soda apmēru, SPRK vērtēja arī nosacījuma neizpildes sekas uz dabasgāzes tirgu – konkurenci un pārrobežu tirdzniecību un šajā gadījumā nav konstatējusi, ka nosacījumu neizpilde būtu nelabvēlīgi ietekmējusi tirgus darbību. Arī šis ir viens no iemesliem, kādēļ "Conexus" ir izteiks tikai brīdinājums, nevis piemērots bargāks soda mērs.

"Conexus Baltic Grid" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne teic, ka uzņēmums kā vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators ir darījis visu, kas tiesiski bija iespējams, lai nodrošinātu regulatora noteikto sistēmas operatora sertificēšanas nosacījumu izpildi noteiktajā termiņā, kā arī veidā, kādu to sagaidīja regulators. "Tieši tāpēc nosacījumu izpildes termiņa pagarināšana, vienlaikus izsakot brīdinājumu par jautājumu, kurā tiešā veidā nevaram ietekmēt akcionāra lēmumus, ir likumsakarīgs. "Conexus", ņemot vērā akcionāru darījumus ar sev piederošajām akcijām, lūdza regulatoru pagarināt sertificēšanas lēmumā noteikto nosacījumu izpildes termiņu vismaz līdz 2020. gada 1. oktobrim, paredzot laiku attiecīgo Ministru kabineta lēmumu pieņemšanai atbilstoši Enerģētikas likumam, kas nosaka valstij pirmpirkuma tiesības," skaidro Kotāne. Vienlaikus viņa uzsver, ka juridiski darīts viss, kas bijis vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora spēkos, lai nodrošinātu Enerģētikas likumā noteikto neatkarības prasību ievērošanu. Akcionārs "Gazprom" jau no "Conexus" dibināšanas nepiedalās sabiedrības pārvaldē, bet akcionārs "Marguerite Gas I S.a.r.l." jau 2019. gada nogalē ir veicis visas darbības sev piederošo akciju atsavināšanai. Arī "Gazprom" turpina sev piederošo akciju atsavināšanas procesu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Conexus Baltic Grid Enerģētika Gazprom SPRK
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form