AppleMark
Foto: F64

Satversmes tiesa (ST) trešdien publiskā procesā, ar lietas dalībnieku piedalīšanos sēdē, sāks izskatīt lietu par 2009.gadā pieņetajām Kredītiestāžu likuma izmaiņām, kas regulē kredītiestādes pareju no vieniem īpašniekiem pie citiem un tika pieņemtas "Parex bankas" sadalīšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apstrīdētās normas nosaka nepieciešamību iegūt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atļauju kredītiestādes pārejai pie citiem īpašniekiem, kā arī to, ka noteiktos gadījumos kredītiestādes pāreju nevar atzīt par spēkā neesošu. Apstrīdētās normas Kredītiestāžu likumā ieviestas 2009.gada februārī un oktobrī, lai nodrošinātu "Parex" sadalīšanu "labajā" un "sliktajā" daļā.

Deputātu iesniegumā ST norādīts, ka apstrīdētajām normām neesot leģitīma mērķa. Vienīgais normu pieņemšanas mērķis esot ļaut kredītiestādei izvairīties no daļas savu saistību izpildes. Pieteikumā arī analizēts AS "Parex banka" restrukturizācijas plāns un bankas sadalīšana "labajā" un "sliktajā" daļā, norādot, ka apstrīdētās normas ļauj kredītiestādes kreditorus iedalīt divās grupās, vienai grupai sniedzot garantijas par saistību izpildi pret viņiem, bet otru pakļaujot riskam zaudēt savu mantu. Pieteikumā pausts viedoklis, ka likvidējamajā, proti, "sliktajā" bankas daļā palikušo kreditoru iespējas atgūt savus ieguldījumus var būtiski samazināties.

Jau vēstīts, ka SC uzskata - šīs normas ļauj neievērot banku kreditoru interešu aizsardzību. Deputāti uzskata, ka vairāki Kredītiestāžu likumā ieviestie panti ir antikonstitucionāli un vienīgais izskaidrojums tam ir steiga, kādā šie likuma labojumi 2009. gadā tika pieņemti.

Kredītiestāžu likuma normas attiecas uz valsts 2008.gadā pārņemto un nu jau sadalīto "Parex banku", kuras bijušajiem īpašniekiem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim bankā palikuši vairāku miljonu latu noguldījumi subordinētajā kapitālā. Šie ieguldījumi paliks tā dēvētajā "Parex" sliktajā daļā, nevis jaundibinātajā "Citadele" bankā.

SC iepriekš rosināja grozīt Kredītiestāžu likumu, prasot kredītiestādes pārejas gadījumā sniegt FKTK gan nodevēja, gan ieguvēja trīs gadu darbības plānu. FKTK pret grozījumiem iebilda, bet Finanšu ministrija pauda bažas, ka tie apdraudēs "Parex" sadalīšanu. SC noliedza grozījumu virzīšanu bankas bijušo īpašnieku interesēs, skaidrojot, ka vēlas vien panākt skaidrību un atklātību šajā procesā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form