Tiesībsargs: Dīkstāves pabalsts pienākas arī patentmaksas maksātājiem
Foto: LETA

Dīkstāves pabalstam jāpienākas arī patentmaksas maksātājiem, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā pausts Tiesībsarga biroja mājaslapā, valsts vairākām personu grupām, kuru ienākumus negatīvi ietekmējusi Covid-19 izplatība, ir lēmusi izmaksā dīkstāves pabalstu un viena no šādām grupām ir pašnodarbinātas personas. "Tomēr ne visas pašnodarbinātās personas valsts skatījumā ir to pelnījušas," secinājis Jansons.

Dīkstāves pabalstu nepiešķir patentmaksas maksātājiem. Tiesībsarga ieskatā, tas, ka patentmaksas maksātāji nevar saņemt dīkstāves pabalstu, ir absolūti netaisnīgi vairāki iemeslu dēļ. Viņš skaidro, ka, pirmkārt, šie nodokļu maksātāji sevi nodarbina Latvijas valsts oficiāli izveidotā nodokļu režīmā. Otrkārt, šie nodokļu maksātāji strādā atbilstoši valsts izvirzītiem noteikumiem, tostarp attiecībā uz naudas plūsmas kontroli. Treškārt, šo nodokļu režīmu Covid-19 krīze ir skārusi tikpat lielā mērā kā jebkuru citu pašnodarbināto personu līdzīgās krīzes skartajās nozarēs.

"Tas, ka līdz šim patentmaksas maksātāju režīms bija liberāls un to nevajadzēja kontrolēt, nevar būt tiesisks iemesls, ka krīzes laikā tam nav jāizrāda solidaritāte un jānostāda nevienlīdzīgā situācijā," uzsver tiesībsargs. Viņaprāt, nav racionāla skaidrojuma, kādēļ "valdība nav meklējusi reālus, taisnīgus un solidārus risinājumus patentmaksas maksātājiem", jo viņi no nodokļu samaksas viedokļa ir tikpat līdzvērtīgi nodokļu maksātāji kā citi pašnodarbinātie.

Lai neatstumtu šī nodokļu režīma nodokļu maksātājus no iespējas būt līdzvērtīgiem nodokļu maksātājiem, tiesībsargs aicina noteikt, ka patentmaksas maksātājs ir tiesīgs saņemt dīkstāves pabalstu, iesniedzot konta izrakstus par noteiktu laika periodu, tādējādi uzrādot līdzšinējos ienākumus no saimnieciskās darbības un attiecīgi pierādot zaudējumu apjomu pašreizējā ārkārtējā situācijā.

Vēl viena grupa, kura iepriekš nevarēja saņemt dīkstāves pabalstu, bija pašnodarbinātas personas, kuras saņem vecuma vai izdienas pensiju, tomēr ceturtdien Ministru kabinets atbalstīja Kultūras ministrijas (KM) priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības dēļ noteiktās ārkārtējās situācijas laikā.

Pēc KM ierosinājuma dīkstāves pabalsta saņēmēju loks tiks paplašināts, nosakot, ka arī vecuma un izdienas pensijas saņēmēji var pretendēt uz to.

Jansons uzsvēra, ka daudziem pensijas saņēmējiem saimnieciskās darbības veikšana tāpat kā darba ņēmējiem ir viņu izdzīvošanas jautājums, ņemot vērā kaut vai, piemēram, datus par nelielajām vecuma pensijām un to saņēmēju skaitu.

Tāpat tiesībsargs skaidroja, ka atbilstoši Satversmes 91.pantam arī pašnodarbinātajiem, kas vienlaikus ir vecuma vai izdienas pensijas saņēmēji, ir jānodrošina tādi paši valsts atbalsta pasākumi kā citiem saimnieciskās darbības veicējiem.

Jau ziņots, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) izmaksās dīkstāves pabalstus arī pašnodarbinātajiem, kas turpina saņemt nelielus ienākumus kā nepilnas slodzes darbinieki, informēja VID.

Noteikumos par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība, veiktie grozījumi paredz, ka uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt arī pašnodarbinātas personas, kuras vienlaikus ir nepilnas slodzes darbinieki, bet šajā darbā vidēji mēnesī saņem mazāk par 430 eiro mēnesī.

Tāpat pabalstu varēs saņemt pašnodarbinātie, kas vienlaikus veic pedagoģisko vai radošo darbu valsts vai pašvaldības budžeta iestādē vai to kontrolētā uzņēmumā un saņem atalgojumu, kas vidēji mēnesī ir mazāks par minimālo algu. Pabalstu varēs saņemt arī, ja cilvēks saņem vecuma vai izdienas pensiju, kā arī pašnodarbinātās personas, kuras nodarbina darbiniekus.

Līdz ar šīm izmaiņām dīkstāves pabalstam var pieteikties arī tādas pašnodarbinātās personas, kuras strādā nepilnu darba laiku privātajā un nevalstiskajā sektorā, un to ienākumi no šī darba vidēji pēdējo sešu mēnešu laikā nepārsniedz minimālo mēneša darba algu - 430 eiro mēnesī.

Tāpat grozījumi paredz, ka pašnodarbinātajiem, kuri saņem dīkstāves pabalstu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķirs piemaksu 50 eiro apmērā par katru apgādībā esošu bērnu vecumā līdz 24 gadiem, par kuru pašnodarbinātajam uz dīkstāves pabalsta piešķiršanas dienu tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums.

Arī turpmāk dīkstāves pabalstam var pieteikties tādas fiziskās personas, kas reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicēji, ir veikušas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) kā pašnodarbinātas personas, vai ir autoratlīdzību saņēmēji vai mikrouzņēmuma nodokļu maksātāji vai arī individuālie komersanti.

Uz dīkstāves pabalstu nevar pretendēt tās pašnodarbinātās personas, kuras vienlaikus veic pilnas slodzes darbu kā darba ņēmēji, un kuri kā darba ņēmēji pilnas vai nepilnas slodzes darbā pēdējos sešos mēnešos pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas vidēji mēnesī ir saņēmuši algu, kas pārsniegusi 430 eiro apmēru.

Lai pieteiktos dīkstāves pabalstam, pašnodarbinātā persona iesniedz noteiktas formas pamatotu iesniegumu VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS). Par laika posmu no 2020. gada 14. marta līdz 31. martam iesniegums jāiesniedz līdz 2020. gada 25. aprīlim (tā ir brīvdiena, tāpēc līdz nākamajai darbdienai - 27. aprīlim) un turpmāk - līdz nākamā mēneša 25. datumam.

Izņēmums ir autoru un izpildītāju saņemtās atlīdzības un ienākumi, kas saņemti no autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām un nepilna darba laika nodarbinātības - apliecinājumā jānorāda šo ieņēmumu apmērs.

Valdība ir lēmusi, ka atbalsta pasākumus varēs saņemt tie nodokļu maksātāji, kuri līdz šim ir bijušu godprātīgi un atbildīgi saistību izpildē pret valsti. Tādēļ, izvērtējot saņemtos iesniegumus par pašnodarbināto dīkstāves pabalsta izmaksu, VID ir stingri jāvadās pēc kritērijiem, kas noteikti MK noteikumos "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība".

Aktuālā informācija par atbalsta pasākumiem nodokļu jomā saistībā ar Covid-19 izraisītajām grūtībām un iespēju tiem pieteikties pieejama VID tīmekļvietnē sadaļā "Covid-19", kā arī Finanšu ministrijas tīmekļvietnē "www.fm.gov.lv" sadaļā "Covid-19".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Finanšu ministrija Juris Jansons Kultūras ministrija Ministru kabinets Satversme Tiesībsargs Valsts ieņēmumu dienests Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form