Tirdzniecības centri gatavi pieprasīt pilnīgu zaudējumu kompensāciju no valsts
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Kopumā tirdzniecības centri Covid-19 ierobežojumu laikā zaudējuši vismaz 65 miljonus eiro, no kuriem kompensēti mazāk nekā 20 miljoni eiro, un uzņēmēju ieskatā valdības pienākums ir zaudējumus pilnībā kompensēt, "Delfi Bizness" pavēstīja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau vēstīts, ka Satversmes tiesas (ST) šodien paziņoja spriedumu, ar kuru par neatbilstošu atzīts regulējums, kas noteica lielo tirdzniecības centru darbības ierobežojumus Covid-19 pandēmijas apstākļos.

Vanags norāda, ka ar Ministru kabineta noteikumiem tika aizskartas uzņēmēju pamattiesības, liedzot daļai tirdzniecības vietu darboties un radot ievērojamus zaudējumus.

Tirdzniecības centri vairākkārt norādīja, ka šādi nozarē tika radīta nevienlīdzīga, konkurenci kropļojoša un diskriminējoša situācija, savukārt uzņēmējiem tika liegtas to pamattiesības uz īpašumu un aizskartas garantētās tiesības uz vienlīdzību likuma priekšā jeb uz vienlīdzīgu likuma regulējumu.

"Tirdzniecības centri atzinīgi novērtē, ka ST atzinusi – Satversmei neatbilstoša bija situācija, kurā, piemēram, apavu veikals ārpus tirdzniecības centra drīkst strādāt, bet tirdzniecības centrā – nedrīkst. Realitātē tas bija novedis pie situācijas, kurā 75% veikalu tirdzniecības centros nedrīkstēja strādāt. Šī situācija tirdzniecības centriem radīja vismaz 65 miljonu eiro zaudējumus, no kuriem kompensēti tika mazāk nekā 20 miljoni eiro. Mūsu ieskatā valdības pienākums ir pilnībā kompensēt Ministru kabineta noteikumu Nr. 360 radītos zaudējumus tirdzniecības centriem," saka Vanags.

Viņš norāda, ka tuvākajās dienās tiks izanalizēts ST spriedums un lemts par turpmākajiem juridiskajiem un nozares aizstāvības soļiem.

ST vērsās "Domina Shopping" īpašnieka SIA "Eften Domina", mājsaimniecības preču mazumtirgotāja SIA "Jysk Linnen'n Furniture" un nekustamo īpašumu iznomātājs SIA "VRPB", kura telpās darbojas Valmieras tirdzniecības centrs "Valleta". Uzņēmumi ST vērsās atsevišķi, bet tiesa nolēma lietas apvienot.

Uzņēmumi ST apstrīdēja Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 24.18 punktu, kas noteica, ka tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 kvadrātmetriem, aizliegta veikalu darbība, izņemot šī punkta apakšpunktos norādīto kategoriju veikalus.

ST vērtēja noteikumu atbilstību Satversmes 91. panta pirmajam teikumam, kas noteic, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā, kā arī Satversmes 105. pantam, kas nosaka, ka "ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu. Īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību."

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.