Uzņēmumi var saņemt 'Altum' grantu energoaudita veikšanai
Foto: LETA

Attīstības finanšu institūcija "Altum" uzņēmumiem, kas plāno uzlabot savu energoefektivitāti, no šī gada piedāvā grantu energoaudita veikšanai, kas sedz 85% no kopējām energoaudita un nepieciešamo uzlabojumu izpētes, tehnisko risinājumu un ekonomiskā pamatojuma izstrādes izmaksām, portāls "Delfi" uzzināja "Altum".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Grants paredz uzņēmuma līdzdalību 15% apmērā, un to var izmantot valsts un pašvaldības uzņēmumi, privātie uzņēmēji un biedrības. Kopējā "Altum" grantiem paredzētā summa ir gandrīz viens miljons eiro.

Maksimālais granta apjoms nav ierobežots, taču uzņēmuma investīcijām energoefektivitātes uzlabošanas projektā jābūt vismaz 25 reizes lielākām par saņemto grantu. Piemēram, ja granta apmērs ir 20 tūkstoši eiro, uzņēmumam energoefektivitātes paaugstināšanā līdz 2021. gada beigām jāinvestē vismaz 500 tūkstoši eiro, informēja "Altum".

"Ar grantu ir iespējams nosegt 85% no projekta audita un izpētes izmaksām, kas lielāku projektu gadījumā var pārsniegt vairākus desmitus tūkstošus eiro, bet vidēji ir aptuveni 8000 eiro,'' paskaidroja "Altum" uzņēmumu energoefektivitātes daļas vadītājs Edgars Kudurs, ''kombinējot grantu un ALTUM aizdevumu, uzņēmums iegūst vēl efektīvāku finanšu instrumentu energoefektivitātes uzlabošanai, kas rezultējas ne tikai finansiālā ieguvumā, bet arī augošā konkurētspējā un zaļākā saimniekošanā, kas ietekmē ikvienu no mums.''

Viņa līdzšinējā pieredze liecinot – uzņēmumi enerģijas patēriņu samazina līdz pat 50%, panākot arī ātru investīciju atmaksāšanās laiku – vidēji 5,5 gados. ''Granta saņemšanas process ir maksimāli vienkāršots, uzņēmēja iesaisti paredzot tikai trīs posmos: izsakot vēlmi sadarboties, slēdzot līgumu un saņemot darba rezultātu, kas ir profesionāļu izstrādāts energoaudits, uzlabojumu tehniski ekonomiskais pamatojums un biznesa plāns," pastāstīja Kudurs.

Ar granta līdzekļiem iespējams finansēt energoauditus ēkās, iekārtās, uzņēmuma darbības procesos, sistēmās un mērījumos, kā arī iespējams veikt ēku un iekārtu izpēti dažādu risinājumu ieviešanai un rekonstrukcijai, izmaksu un ieguvumu salīdzināšanai, priekšizpētes dokumentu sagatavošanai. Tāpat granta līdzekļus var arī ieguldīt, lai izstrādātu projekta tehniski ekonomisko pamatojumu, kas ietver visaptverošu situācijas izpēti, problēmu identificēšanu, piemērotu risinājumu izstrādi, ietekmes uz vidi analīzi, ieguvumu apkopojumu, tai skaitā ekspluatācijas izmaksu un iespējamo finanšu avotu analīzi.

Pirmais granta saņēmējs, kas attīstības projekta ietvaros veiks energoauditu, ir SIA "Talsu Bio-Enerģija". "Šobrīd apkures katlu nomaiņas projekts ar "Altum" atbalstu par kopējo vērtību 2,5 miljoni eiro ir īstenošanas stadijā, savukārt jaunajam siltumtrašu projektam izmantosim grantu priekšizpētes veikšanai. Apkures katlu projektam priekšizpēte, kā arī citi ar plānošanu un vadību saistītie izdevumi ir aptuveni 60 tūkstoši,'' pauda "Talsu Bio-Enerģija" valdes priekšsēdētājs Jurijs Zaļupe,''siltumtrašu projektam ar priekšizpēti saistītos izdevumus samazināsim, piesaistot "Altum" grantu. Ar granta finansējuma palīdzību tiks apzināti uzņēmumi, kuri varētu vēlēties izmantot centralizēto siltumapgādi, veikti šo uzņēmumu siltuma jaudu aprēķini, kā arī kopējie ar esošo apkures sistēmu saistīto izmaksu aprēķini."

Kā informē "Altum", "Talsu Bio-Enerģija" Talsos, A. Pumpura ielā 12, novecojošo, energoneefektīvo apkures katlu vietā uzstādīs divus jaunus šķeldas katlus ar kopējo jaudu 10 MW, kas turpmāk nodrošinās siltumu. Uzņēmums šajā projektā investē 2,5 miljonus eiro, no kuriem "Altum" līdzfinansējums lēšams vairāk nekā 1,5 miljona eiro apmērā. Plānots, ka ieguldītās investīcijas paaugstinās katlu mājas siltumenerģijas ražošanas efektivitāti, tiks samazināts kurināmā patēriņš un kopējās katlu mājas ekspluatācijas izmaksas. Paredzēts, ka jaunie šķeldas katli nodrošinās nepārtrauktu siltumenerģijas ražošau, un tiem tiks pieslēgts esošais dūmgāžu kondensators, līdz ar to palielinot katlu lietderību par vairāk nekā 12% gadā. Šie energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi veicinās uzņēmuma izmaksu optimizāciju, ilgtermiņā nodrošinot stabilu uzņēmuma darbību, savukārt iedzīvotājiem tiks nodrošināts siltums par konkurētspējīgu tarifu, skaidro "Altum".

"Talsu Bio-Enerģija" nākamajam attīstības projektam veiks priekšizpēti ar mērķi veikt auditu un sagatavot energobilanci siltumtrasei pievienojamajiem uzņēmumiem, tiks veikti potenciālo klientu esošo siltumu jaudu mērījumi un izmaksu aprēķini. Auditā iegūtā informācija ļaus uzņēmumam noteikt plānotās siltumtrašu tīkla paplašināšanas lietderīgumu un to attiecīgi veiksmīgi īstenot.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Altum Apkure
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form