Foto: Shutterstock

Krievijas uzsāktais karš Ukrainā izsaucis plašas Rietumvalstu sankcijas pret Krievijas valstspiederīgajiem uzņēmējiem, ierobežojot to biznesa iespējas. Tas, savukārt, mudinājis vairākus Krievijas valstspiederīgos apsvērt domu par valsts piederības maiņu, lai tādējādi parūpētos par savu biznesu, saglabātu reputāciju un izvairītos no jebkādas saistības ar agresorvalsti, liecina "Lursoft" apkopotie dati.

Kopš šā gada februāra sākuma reģistrēta informācija par 48 uzņēmējiem Latvijā, kuri mainījuši Krievijas vai Baltkrievijas valstspiederību uz citas valsts. "Lursoft" izpētījis, ka šiem uzņēmējiem patiesā labuma guvēja statuss šobrīd reģistrēts 75 Latvijas uzņēmumos.

Vairumā gadījumu (44) valstspiederību izvēlējušās mainīt personas no Krievijas, pārējos gadījumos – no Baltkrievijas. Teju pusē gadījumu Krievijas vai Baltkrievijas personas valstspiederību mainījušas uz Izraēlas.

Šāda situācija bijusi arī vairumtirdzniecības nozarē strādājošā SIA "VGD Project" patiesā labuma guvēja Igora Verkholat gadījumā, kurš iepriekš bija Krievijas valstspiederīgais, taču šogad martā to nomainījis uz Izraēlas. Šobrīd Latvijā šis ir vienīgais uzņēmums, kurā Igora Verkholat norādīts kā patiesais labuma guvējs.

Nākamgad apritēs 10 gadi kopš viņam piederošās SIA "VGD Project" reģistrēšanas. Šo gadu laikā uzņēmums strādājis ar mainīgām sekmēm. Piemēram, 2015.gadā tā apgrozījums pietuvojās 3 milj. EUR, bet jau nākamajā gadā saruka uz pusi mazāks. Kritums turpinājies arī nākamajos gados, līdz 2019.gadā SIA "VGD Projects" apgrozījums atkal palielinājies līdz 2,1 milj. EUR. Pērn tas bija nepilns 1 milj. EUR. Pēc nodokļu nomaksas uzņēmums aizvadītajā gadā nopelnīja 47,86 tūkst. EUR.

Iesniegtajā gada pārskatā lasāms, ka SIA "VGD Project" ir oficiālais pārstāvis Baltijā pasaulē zināmajam zīmolam "L-Acoustics". Uzņēmums veic skaņu iekārtu ierīkošanu teātros, koncertzālēs un stadionos. SIA "VGD Project" vadības ziņojumā norādījis, ka pērn tas strādāja pie projektiem Latvijas Nacionālajā teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā u.c.

"Lursoft" apkopotā informācija arī atklāj, ka ir vairāki gadījumi, kad uzņēmējs mainījis Krievijas vai Baltkrievijas valstspiederību uz Latvijas. Piemēram, specializētās ārstu prakses SIA "SolMed" gadījumā uzņēmuma vienīgai dalībniecei un patiesajai labuma guvējai līdz š.g. jūnijam bija Krievijas valstspiederība, bet tagad tā mainīta uz Latvijas. Šādi gadījumi, kad Krievijas vai Baltkrievijas valstspiederība mainīta uz Latvijas, kopš februāra sākuma reģistrēta piecos gadījumos.

Jānorāda, ka SIA "SolMed" šobrīd reģistrēta viena struktūrvienība – medicīnas centrs Jelgavā. Aizvadītajā gadā uzņēmums apgrozījis 378,79 tūkst. EUR un nodarbinājis 15 darbiniekus.

Jana Soļska, kura iepriekš bijusi Krievijas valstspiederīgā, par SIA "SolMed" īpašnieci kļuvusi 2016.gadā. Lursoft izziņā redzams, ka arī pirms tam SIA "SolMed" kapitāldaļu turētāju vidū bijusi Krievijas valstspiederīgā persona.

"Lursoft" izpētījis, ka trešdaļā gadījumu valstspiederību personas mainījušas martā, drīz vien pēc Krievijas veiktā iebrukuma Ukrainā un Rietumeiropas valstu ieviestajām sankcijām pret Krievijas uzņēmējiem, organizācijām, valdības amatpersonām un tām pietuvinātajām personām. Turpmākajos mēnešos ik mēnesi reģistrēti 5 – 7 valstspiederības maiņas gadījumi uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem, savukārt augustā un septembrī šādu gadījumu skaits bijis vēl mazāks.

"Lursoft" norāda, ka šā gada 9.aprīlī stājās spēkā Eiropas Komisijas pieņemtās sankcijas, kuru mērķis ir no šā gada 10.oktobra publisko iepirkumu ietvaros pilnībā izbeigt līgumu slēgšanu ar juridiskajām un fiziskajām personām no Krievijas, tāpēc ne tikai ikdienas darījumos, bet arī publisko iepirkumu līgumus slēdzot jāveic rūpīga un padziļināta uzņēmuma izpēte, izvērtējot ne tikai tā dalībniekus, bet arī patiesā labuma guvējus un patiesā labuma guvēju ķēdes.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!