Valdis Dombrovskis ieņems EK priekšsēdētājas izpildvietnieka amatu ekonomikas un finanšu jautājumos
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Eiropas Komisijas (EK) jaunievēlētās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas komisiāru portfeļu piedāvājumā Latvijas izvirzītajam pārstāvim Valdim Dombrovskim piedāvāts kļūt par EK priekšsēdētājas izpildvietnieku ekonomikas jautājumos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā liecina EK sniegtā informācija, Dombrovskis koordinēs darbu pie ekonomikas, kas darbojas cilvēku labā, kā arī būs finanšu pakalpojumu komisārs.

Jaunievēlētā priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, kura savus amata pienākumus sāks pildīt 1. novembrī, sacīja: “Mums ir unikāla sociālā tirgus ekonomika. Tā ir mūsu labklājības un sociālā taisnīguma avots. Tas ir vēl jo svarīgāk, mums saskaroties ar divējādu pāreju: klimata un digitalizācijas jomā. Valdis Dombrovskis vadīs mūsu darbu, lai ekonomikā apvienotu sociālo un tirgus dimensiju.”

Savukārt Valdis Dombrovskis paziņojumā presei stāstīja: “Esmu gandarīts par jaunievēlētās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvājumu viņas komandā uzņemties priekšsēdētājas izpildvietnieka pienākumus, lai koordinētu darbu pie ekonomikas un atbildētu par finanšu pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka man būs iespēja turpināt iesāktos darbus pie Eiropas ekonomikas stiprināšanas pret iespējamiem satricinājumiem, kas īpaši būtiski ņemot vērā starptautiskos tirdzniecības konfliktus un ekonomiskās izaugsmes bremzēšanos."

Viņš skaidroja, ka šis darbs ietvertu arī ES dalībvalstu fiskālās un makroekonomiskās politikas uzraudzību, nodrošinot ciešu sasaisti starp ekonomikas un sociālajiem jautājumiem, turpinot darbu pie sociālā dialoga stiprināšanas Eiropā: "Tāpat turpināšu darbu finanšu tirgus jomā, strādājot pie banku savienības un kapitāla tirgus savienības tālākas attīstības. Finanšu stabilitātes nodrošināšana ir būtiska arī, ņemot vērā plānoto Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, un to, ka Londona šobrīd ir ES nozīmīgākais finanšu centrs."

Viena no jaunās Eiropas Komisijas svarīgākajām prioritātēm, kā skaidro Dombrovskis, būs klimata krīzes risināšana un virzība uz klimatneitrālu ekonomiku. Šajā kontekstā nozīmīgs būs darbs pie ilgtspējīgām jeb zaļām finansēm, nodrošinot privātā kapitāla piesaisti ilgtspējīgai ekonomikas transformācijai.

"Savukārt atbildība par ilgtspējīgu investīciju politiku man ļaus piedalīties lēmumu pieņemšanā attiecībā uz nepieciešamajām investīcijām Eiropā, lai veicinātu inovācijas un jaunu darba vietu radīšanu," norāda Dombrovskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nākamie soļi tagad ir kandidātu saraksta apstiprināšana ES Padomē un visu komisāru kandidātu noklausīšanās Eiropas Parlamentā, kas plānota septembra beigās un oktobra sākumā.

EK komisāru pilnvaras būs spēkā līdz 2024. gadam.

Ar pilnu komisāru sarakstu iespējams iepazīties šeit:

Žuzeps Borels (Spānija, pašreizējais Spānijas ārlietu ministrs): Augstā pārstāvja/priekšsēdētājas vietnieka amata kandidāts, spēcīgāka Eiropa pasaulē;

Vera Jourova (Čehijas Republika, Junkera vadītās Komisijas locekle): vērtības un pārredzamība;

Margaritis Shins (Grieķija, bijušais Eiropas Parlamenta deputāts, ilggadējs Eiropas Komisijas ierēdnis): eiropiešu dzīvesveida aizsardzība;

Marošs Šefčovičs (Slovākija, priekšsēdētāja vietnieks Junkera vadītajā Komisijā): iestāžu attiecības un nākotnes plānošana;

Dubravka Šuica (Horvātija, Eiropas Parlamenta deputāte): demokrātija un demogrāfija. Dubravka Šuica no Komisijas puses arī vadīs darbu pie Konferences par Eiropas nākotni.

Johanness Hāns (Austrija) būs atbildīgs par budžetu un administrāciju un būs tieši pakļauts Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai. Būdams ilggadējs kolēģijas loceklis, viņš zina, cik svarīgi ir uzturēt modernu pārvaldi.

Didjē Reinderss (Beļģija), kas ir mācīts jurists, ir ļoti pieredzējis bijušais valsts finanšu ministrs un ārlietu un Eiropas lietu ministrs, kā arī aizsardzības ministrs. Jaunajā Komisijā viņš būs atbildīgs par tieslietām (t. sk. par tiesiskuma tematu).

Marija Gabriela (Bulgārija) ir pašreizējā Eiropas Komisijas locekle. Viņa apņēmīgi un enerģiski strādāja pie "digitalizācijas" portfeļa un tagad pāriet pie jaunu perspektīvu radīšanas jaunajai paaudzei ("inovācijas un jaunatnes" portfelis).

Stella Kirjakidu (Kipra) ir medicīnas psiholoģe ar daudzu gadu pieredzi sociālo lietu, veselības un vēža profilakses jomā. Viņa vadīs "veselības" portfeli.

Kadri Simsone (Igaunija) ir ilggadēja Igaunijas parlamenta deputāte un ekonomikas lietu un infrastruktūras ministre. Viņa būs atbildīga par "enerģētikas" portfeli.

Juta Urpilainena (Somija) bija ne vien finanšu ministre un ilggadēja Somijas parlamenta ārlietu komitejas locekle, bet arī strādāja par īpašo sūtni Etiopijā. Viņa uzņemsies atbildību par "starptautiskajām partnerattiecībām".

Silvija Gulāra (Francija) – bijusī Eiropas Parlamenta deputāte – ir uzticīga un pārliecināta eiropiete. Būdama "iekšējā tirgus" jautājumu komisāre, viņa vadīs mūsu darbu rūpniecības politikas jomā un sekmēs digitālo vienoto tirgu. Viņa arī būs atbildīga par jauno Aizsardzības rūpniecības un kosmosa ģenerāldirektorātu.

Lāslo Tročāņi (Ungārija) ir bijušais Ungārijas tieslietu ministrs. Viņš vadīs "kaimiņattiecību un paplašināšanās" portfeli.

Fils Hogans (Īrija) – pašreizējais lauksaimniecības komisārs – jaunajā Komisijā ieguldīs savu pieredzi "tirdzniecības" portfelī.

Paolo Džentiloni (Itālija) – bijušais Itālijas premjerministrs un ārlietu ministrs – dalīsies savā plašajā pieredzē "ekonomikas" portfeļa ietvaros.

Virgīnijs Sinkēvičs (Lietuva) – Lietuvas ekonomikas un inovācijas ministrs – būs atbildīgs par "vides un okeānu" portfeli.

Nikolā Šmits (Luksemburga) veltīs savu Eiropas Parlamentā un valsts nodarbinātības un darba ministra amatā iegūto pieredzi, tagad atbildot par "darba lietu" portfeli.

Helena Dalli (Malta) ir savu politisko dzīvi veltījusi līdztiesībai, kalpojot par sociālā dialoga, patērētāju lietu un pilsonisko brīvību ministri, kā arī par Eiropas lietu un līdztiesības ministri. Viņa vadīs "līdztiesības" portfeli.

Janušs Vojcehovskis (Polija) bija ilggadējs Eiropas Parlamenta deputāts Lauksaimniecības komitejā un patlaban ir Eiropas Revīzijas palātas loceklis. Viņš būs atbildīgs par "lauksaimniecības" portfeli.

Elīza Ferreira (Portugāle) patlaban ir Banco de Portugal prezidenta vietniece. Viņa daudzus gadus ir bijusi Eiropas Parlamenta deputāte un Portugāles plānošanas ministre un vides ministre. Viņa vadīs "kohēzijas un reformu" portfeli.

Rovana Plumba (Rumānija) ir Eiropas Parlamenta deputāte (Sociālistu un demokrātu grupas priekšsēdētāja vietniece) un bijusī valsts vides un klimata pārmaiņu ministre, darba lietu ministre, Eiropas fondu ministre, izglītības ministre un transporta ministre. Viņa būs atbildīga par "transporta" portfeli.

Janezs Lenarčičs (Slovēnija) ir Slovēnijas diplomāts. Viņš bija Eiropas lietu valsts sekretārs un vairākus gadus cieši sadarbojās ar Apvienoto Nāciju Organizāciju, Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju un Eiropas Savienību. Viņš būs atbildīgs par "krīzes pārvarēšanas" portfeli.

Ilva Jūhansone (Zviedrija) ir valsts nodarbinātības ministre, kā arī bijusī skolu ministre un veselības un veco ļaužu aprūpes ministre un Zviedrijas parlamenta deputāte. Viņa ir arī ļoti cienīta speciāliste nodarbinātības, integrācijas, veselības un labklājības jomā. Viņa vadīs "iekšlietu" portfeli.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.