Vislielākā ietekme uz rūpniecību šogad būs vīrusa epidēmijai Ķīnā, vērtē ekonomisti
Foto: AFP/Scanpix/LETA

2019. gadā salīdzinājumā ar 2018. gadu apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomisti lēš, ka arī šogad ražošanas apjomi varētu augt par apmēram 2%, tomēr jāņem vērā notikumi ārējos tirgos, kur prognozes ir piesardzīgas, bet riski – augsti.

"Rūpniecība 2019. gadā kopumā nedaudz augusi, taču pagājušais gads izcēlies ar to, ka vairāk nekā pusē apstrādes rūpniecības apakšnozaru reģistrēts saražotās produkcijas apjoma kritums. Laikapstākļu ietekmē arī enerģētikā saražots mazāk, bet ieguves rūpniecības vājums, visdrīzāk, saistāms ar lēnāku attīstību būvniecībā," uzskata "Swedbank" galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija.

"Lielāko pozitīvo ieguldījumu apstrādes rūpniecībā 2019. gadā, pēc neizlīdzinātiem datiem, veidoja gatavo metālizstrādājumu ražošana – pieaugums par 13,6%. Jāatzīmē, ka šajā nozarē 2019. gadā bija vērojama kopumā stabila izaugsme. Tāpat stabili pieauga elektrisko iekārtu ražošanas (+16%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas (+9,4%). Pozitīvu ieguldījumu apstrādes rūpniecības izaugsmē deva arī poligrāfijas un ierakstu reproducēšanas nozares izaugsme," atzīmē Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Finanšu ministrijā norāda, ka šā gada janvārī Latvijas rūpnieku ekonomiskās konfidences indekss, ko ikmēnesi publicē Eiropas Komisija un kas raksturo vispārējo noskaņojumu nozarē, ir būtiski paaugstinājies. To noteica straujie uzlabojumi rūpnieku novērtējumā par potenciālajiem ražošanas apjomiem turpmākajos mēnešos. Tas liek secināt, ka šā gada sākums apstrādes rūpniecībā varētu būt veiksmīgāks nekā iepriekšējā gada nogale, un izaugsmes tempiem nozarē jākļūst straujākiem.

"Tomēr pat ne kokrūpniecības sekmes ir nesušas lielāko vilšanos – bremzējas arī iepriekš strauji augošo augsti tehnoloģisko nozaru un gatavo metālizstrādājumu ražotāju izlaides izaugsme. Arī pārtikas ražošanas rezultāti ir nemainīgi vāji. Tādējādi gandrīz izsīkušais spēcīgo spēlētāju rezervistu soliņš neļauj lolot lielas cerības uz labu rezultātu šogad," vērtē Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska.

"Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš teic, ka sagaidāms, ka Latvijas apstrādes rūpniecība 2020. gadā augs apmēram par 2%, ja vien dabas spēku ietekme nekļūs par noteicošo faktoru, uz ko cerēt var, bet tas kļūst aizvien grūtāk. Iespējams, ka nākamo rūpniecības datu publicēšanas brīdī mēs jau dzīvosim diezgan atšķirīgā pasaulē.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Luminor Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Eiro (valūta) Eiropas Komisija Ekonomikas ministrija Eksports Latvijas Banka SARS Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form