Foto: Publicitātes attēli

Daugavpils pilsētas pašvaldība plāno attīstīt Daugavpils lidostu un tās piegulošo teritoriju, izveidojot "Altop" industriālo parku, informē pilsētas dome.

Daugavpils pilsētas dome vairākkārt mēģinājusi attīstīt Daugavpils lidlauku, tomēr līdz šim tas nav izdevies vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem – ierobežotas iespējas piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu lidlauka investīciju izmaksu finansēšanai, kā arī lidlauka lielās ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksas salīdzinājumā ar tā radīto finanšu atdevi un ekonomisko ietekmi.

2005. gadā izveidots Daugavpils pilsētas pašvaldības uzņēmums SIA "Daugavpils lidosta", kas iegādājās zemi lidostas vajadzībām un izstrādāja lidostas attīstības dokumentāciju ar mērķi piesaistīt stratēģiskos investorus. Ekonomiskā krīze un reģionālo lidostu attīstības neiekļaušana Nacionālās attīstības plānā 2014.-2020. gadam kavēja finansējuma piesaisti lidostas attīstības ieceres realizēšanai. Savukārt 2020. gadā Daugavpils pilsētas dome panāca politisko atbalstu, un Daugavpils lidostas rekonstrukcija tika iekļauta Nacionālās attīstības plānā 2021.-2027. gadam.

Pēc Daugavpils pilsētas domes pasūtījuma, 2020. gadā veikts pētījums "Daugavpils lidlauka un piegulošās teritorijas attīstība Daugavpils novada Locikos. Tehniski ekonomiskais pamatojums". Pētījuma uzsākšanas laikā attīstības teritorijas apsekotājs un pētījuma autors SIA "Ardenis" prezentēja Daugavpils pilsētas domei ieceri par teritorijas integrētu attīstību. Tā paredz sinerģiju starp trim tautsaimniecības jomām – industriālo attīstību, augstāko izglītību un zinātni, un aviācijas nozari. Ekonomiski integrēta lidlauka teritorijas attīstība var nodrošināt investīciju piesaisti un būtisku ietekmi uz tautsaimniecību.

Jāatgādina, ka aviācijas aizsākumi Daugavpilī meklējami jau 20. gadsimta sākumā, kas pilsētas apkaimē atradās trīs militāras nozīmes lidlauki – Līksnas, Grīvas un Lielais Daugavpils lidlauks. Daugavpils lidlauks atrodas Daugavpils novada Locikos, 15 km attālumā no Daugavpils pilsētas centra. Lidlauks un tā piegulošā teritorija šobrīd ir degradēta teritorija 232 hektāru platībā. Pilsētas dome norāda, ka teritorija ir stratēģiski nozīmīga civilās aviācijas nodrošināšanai un uzņēmējdarbības attīstībai Latgales plānošanas reģionā. Aviācija ir vismobilākais gaisa satiksmes veids, kas nodrošinās Daugavpils pilsētas ātru savienojamību ar Latvijas pilsētām un Eiropas metropolēm.

Jaunā Daugavpils lidlauka un piegulošās teritorijas attīstības koncepcija paredz veidot "Altop" industriālo parku, kurā ietverts viedo tehnoloģiju parks, zinātnes parks un Daugavpils lidosta ar aviācijas centru. Viedo tehnoloģiju parku paredzēts izvietot aptuveni 50 hektāru platībā. Tajā plānots izbūvēt industriālās ražošanas ēkas un A klases loģistikas noliktavas. Zinātnes parkam paredzēti apmēram trīs hektāri no kopējās platības. Atbilstoši iecerēm, zinātniskajā parkā paredzēts izvietot biznesa inkubatoru, mūžizglītības centru un eksperimentālās laboratorijas, kur sadarbībā ar Latvijas augstākās izglītības iestādēm tiktu veikts pētnieciskais darbs, nodrošinātas izglītības un profesionālās prakses iespējas. Lielākā teritorijas daļa – 175 hektāru platībā paredzēta Daugavpils lidostai ar aviācijas centru, izbūvējot tiem nepieciešamo infrastruktūru.

Ņemot vērā Daugavpils lidlauka teritorijas pašreizējo stāvokli, paredzēta tā pilnīga rekonstrukcija. Plānots izbūvēt un sertificēt civilās aviācijas lidlauku, kas nodrošina regulārus pasažieru gaisa pārvadājumus ar C koda gaisa kuģiem, kuru ietilpība nepārsniedz 200 pasažieru vietas. Lidlauka skrejceļa garums ir līdz 2100 metriem, kas nodrošina iespējas apkalpot arī kravu pārvadājumus. Pasažieru termināļa plānotā ietilpība ir 340 vietas, lai spētu vienlaicīgi nodrošināt līdz divu gaisa kuģu apriti lidlaukā.

Atkarībā no publiskā un privātā finansējuma pieejamības, "Altop" industriālā parka attīstības projektam paredzētas vairākās kārtās. 2021. un 2022. gadā paredzēts izstrādāt lidlauka un industriālā parka teritorijas būvprojektus.

Iepirkuma konkurss par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzības veikšanu objektā "Daugavpils lidlauka un piegulošās teritorijas attīstība Lidostas ielā 4, Lociki, Naujenes pagastā, Daugavpils novadā" noslēdzās 2020. gada 22. decembrī. Konkursā piedalījās četri pretendenti, kuru cenu piedāvājums svārstījās no 622 320 eiro līdz 1 887 400 eiro bez PVN.

Daugavpils lidlauka un piegulošās teritorijas attīstības pirmās kārtas īstenošanai finansējumu plānots piesaistīt no Eiropas Savienības struktūrfondiem, Eiropas Atveseļošanās un noturības mehānisma un valsts budžeta. Lai segtu 2021. un 2022. gadā paredzētās izmaksas lidlauka un inženiertīklu būvprojektiem, paredzēts izmantot valsts un pašvaldības finansējumu, kā arī piesaistīt kredītlīdzekļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!