VK: Ventspils brīvostas pārvaldi pienācīgi nepārraudzīja ne valdība, ne dome
Foto: DELFI

Ne laikā, kad Ventspils brīvostas pārvalde bija Ventspils pilsētas domes izveidota iestāde, ne arī laikā, kopš brīvostas pārvaldei ir noteikts atvasinātas publisko tiesību juridiskās personas statuss, ne valdība, ne pašvaldība nav nodrošinājuši Brīvostas pārvaldes darbības pārraudzību, secinājusi Valsts kontrole (VK).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VK revīzijā konstatēts, ka nav noteikta augstāka tiešās pārvaldes iestāde vai amatpersona, kurai būtu tiesības un pienākums pārbaudīt brīvostas valdes lēmumu tiesiskumu, atcelt prettiesisku lēmumu vai prettiesiskas bezdarbības gadījumā dot rīkojumu pieņemt lēmumu, norāda VK.

Tāpat VK secināja, ka normatīvajos aktos nav noteikta brīvostas valdes kandidātu izvirzīšanas kārtība un atbilstības amatam izvērtēšanas kritēriji, kā arī nav noteikti valdes priekšsēdētāja un viņa vietnieku pilnvaru termiņi vai apstākļi, pie kādiem pilnvaras tiek zaudētas.

Līdz ar to brīvostas lēmējinstitūcijas sastāva iecelšanas process nav caurskatāms un nav atklāts. Turklāt revidējamā laika posmā valde nebija rīkojusi jaunas amatpersonu vēlēšanas pēc tam, kad ieceltajām amatpersonām bija beidzies valdes locekļa pilnvaru termiņš, revīzijā konstatējusi VK.

VK norāda arī uz neatbilstībām brīvostas pārvaldes rīcībā, apsaimniekojot tai valdījumā nodotās zemes. VK atklāja, ka brīvostas pārvalde zemes nomas līgumos par lietošanā nodotiem zemesgabaliem gandrīz 19 hektāru platībā nebija noteikusi zemes lietotājiem pienākumu maksāt nomas maksu. Taču likums par valsts un pašvaldību mantas izšķērdēšanas novēršanu aizliedz nodot zemi citām personām bezatlīdzības lietošanā.

VK konstatējusi, ka 25% no Brīvostas sauszemes teritorijas nav saistīti ar ostas pamatdarbības nodrošināšanu un netiek izmantoti arī rūpnieciskās darbības attīstībai, tā pasliktinot ostas sauszemes platību izmantošanas efektivitātes rādītāju – pārkrauto kravu apjoms un pamatdarbības ieņēmumi uz 1 hektāru ostas sauszemes platības ir tikai 41% no Klaipēdas un 33% no Tallinas ostas platību izmantošanas efektivitātes rādītājiem.

Revīzijas rezultātā VK ieteikusi valdībai un pašvaldībai izstrādāt kritērijus brīvostas valdes locekļu pretendentu atlasei un izvērtēšanai. Savukārt brīvostas pārvaldei ir sniegti ieteikumi, lai uzlabotu tās valdījumā nodotās zemes pārvaldīšanu, brīvostas valdes lēmumu un līgumu nosacījumu izpildes kontroli, kā arī pilnveidotu iepirkumu organizēšanu.

Revīzija veikta par laika posmu no 2009.gada sākuma līdz 2010.gada vidum.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form