LM jauns priekšlikums – nepalielināt esošos ģimenes pabalstus, bet daudzbērnu ģimenēm piemaksāt
Foto: Valsts kanceleja

Labklājības ministrija (LM) kā vienu no variantiem ģimeņu atbalstam rosinās nākamgad nepalielināt pabalstus, bet ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem piemaksāt 100 eiro mēnesī, sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņš norādīja, ka šis priekšlikums nodrošina, ka tiek ievēroti divi svarīgi principi, par ko panākta vienošanās, proti, netiek samazināts atbalsts jau esošajām ģimenēm, kā arī tiek atbalstītas ģimenes ar trīs un vairāk bērniem.

Reirs norādīja, ka šis ir tikai viens no variantiem, taču vienošanos par pabalstu apmēriem jāpanāk divu mēnešu laikā, iespējams, vienošanos izdosies panākt pat ātrāk, piebilda ministrs.

Viņš sacīja, ka pagaidām nav noteikts konkrēts laiks, kad varētu notikt nākamā tikšanās saistībā ar šī jautājuma risināšanu.

Trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā uz deputāta Andreja Klementjeva (S) jautājumu, vai Latvijā nebūtu jāveicina pirmā un otrā bērna dzimstība, Reirs atbildēja, ka nepieciešams sākt šo diskusiju, vienlaikus norādot, ka valdības deklarācijā ierakstīts, ka jārūpējas par trešā bērna politiku.

Ministrs uzskata, ka patlaban nav iespējams mainīt šo situāciju un sistēmu, taču tas, ko var darīt, ir sākt diskusiju par pirmā un otrā bērna dzimstības veicināšanu, pieaicinot dažādus speciālistus un zinātniekus, turklāt diskusijā svarīgi nodrošināt viedokļu dažādību.

Pēc Reira domām, patlaban demogrāfijas jautājums ticis sajaukts ar sociālās palīdzības jautājumu. Par to liecina apstiprinātais pirmais variants, kad tika mainīta sistēma, kurā daļai bērnu tiktu samazināts pabalsts.

Tāpat ministrs norādīja, ka būtu gatavs atgriezties pie jautājuma par pabalstu ģimenēm ar pirmo un otro bērnu palielināšanu nākamgad, lai mēģinātu rast veidus, kā palielināt pabalstu apmēru 2019.gadā. Viņš gan uzsvēra, ka demogrāfijas veicināšanai jādomā par to, kā palielināt bērnu dzimstību, nevis nodrošināt sociālo atbalstu ģimenēm, kurās ir bērni un kuras saskaras ar problēmām viņus uzturēt.

Viņš informēja, ka vakar tika panākta vienošanās par trim jautājumiem - nedrīkst samazināt pabalstus nevienam vecākam, jāatjauno piemaksas bērniem, kas mācās profesionālās izglītības iestādēs, jo līdz šim bērniem jāizvēlas saņemt stipendiju vai pabalstu, turklāt panākta vienošanās par to, ka jāveido pabalsti, kas atbalsta jau esošos bērnus un ģimenes, kas audzina trīs un vairāk nepilngadīgos bērnus.

Šī gada jūnijā par pirmo bērnu tika piešķirti 157 928 pabalsti, kas ir 49% no kopējā pabalstu skaita, par otro tika piešķirti 111 132 pabalsti jeb 34% no visiem, par trešo - 37 962 jeb 12%, par ceturto - 10 737 jeb 3%, par piekto - 4027 jeb 1%, kā arī par sesto un nākamajiem bērniem 3626 jeb 1% no pabalstiem.

Kā ziņots, otrdien valdībā atbalstītie grozījumi liecina, ka no nākamā gada 1.janvāra ģimenes pabalsta apmērs būs atkarīgs no audzināmo bērnu skaita, tomēr konkrētus pabalsta apmērus plāno noteikt līdz gada beigām.

Labklājības ministrija (LM) norāda, ka pabalsta apmēri tiks noteikti līdz gada beigām ar grozījumiem noteikumos par ģimenes valsts pabalsta un piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalsta un piemaksas piešķiršanas un izmaksas kārtību.

Jau ziņots, ka Demogrāfisko lietu padome pagājušajā nedēļā vēlreiz akceptēja ģimenes valsts pabalsta modeļa maiņu, virzoties uz atbalstu ģimenēm ar nepilngadīgiem bērniem, bet vienlaikus nodrošinot, ka neviena ģimene izmaiņu rezultātā necietīs, pēc padomes sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

"Uzklausot labklājības ministra Jāņa Reira (V) pamatoti paustās bažas par cietējiem, vienojāmies, ka cietēji šajā gadījumā nedrīkst būt un viņi nebūs. Līdz otrdienai Labklājības ministrija (LM) kopā ar Demogrāfijas lietu centru precizēs ciparus. Šī iemesla dēļ šobrīd ir grūti pateikt, kādi būs atbalsta cipari, jo mums būs jākompensē visi iespējamie zaudējumi, lai neviena ģimene neciestu," teica premjers.

LM piedāvā par pirmo bērnu palielināt pabalstu līdz 15 eiro mēnesī, par otro - līdz 30 eiro mēnesī, bet par trešo un nākamajiem - līdz 60 eiro mēnesī, savukārt Demogrāfisko lietu centrs piedāvā pabalstu par pirmo bērnu palielināt līdz 15 eiro, par otro bērnu - līdz 35 eiro, bet par trešo un nākamajiem 100 eiro.

Izdevumi ģimenes valsts pabalstam 2018.gadā ir 107,6 miljoni eiro, tostarp 79,3 miljoni eiro ir bāzes finansējums, bet 28,2 miljoni eiro - papildu piešķirtais finansējums, savukārt 2019.gadā pieejamais finansējums ir 112,6 miljoni eiro, tostarp 80,2 miljoni eiro ir bāzes finansējums, bet 32,5 miljoni eiro - papildu finansējums. Centra piedāvājuma īstenošanai nākamgad nepieciešams lielāks finansējums, proti, 508 331 eiro, savukārt LM ar savu priekšlikumu iekļaujas piešķirtajā papildu finansējumā.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 eiro, par otro - 22,76 eiro, par trešo - 34,14 eiro, bet par ceturto un nākamajiem 50,07 eiro.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Labklājības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form