OECD Latvijai šogad prognozē otru straujāko ekonomikas izaugsmi starp Baltijas valstīm
Foto: Shutterstock

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) otrdien publiskotajā ziņojumā Latvijas ekonomikai šogad prognozē otru straujāko izaugsmi Baltijas valstīs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

OECD prognozē, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pieaugs par 2,3%.

Savukārt nākamgad Latvijas ekonomikai lēsta 0,2% lejupslīde, bet 2024. gadā prognozēta 2,3% izaugsme.

Jūnijā OECD prognozēja, ka Latvijas IKP šogad un nākamgad palielināsies attiecīgi par 3,5% un 1,6%.

Latvijā saskaņotais patēriņa cenu indekss, kā prognozē OECD, šogad pieaugs par 17%, nākamgad palielināsies par 10,7%, bet 2024.gadā – par 5%. Savukārt bezdarba līmenis Latvijā, pēc OECD aplēsēm, šogad un nākamajos divos gados veidos attiecīgi 6,7%, 7% un 6,8%.

OECD norāda, ka Latviju negatīvi ietekmē Krievijas Ukrainā sāktais karš, kā arī ļoti augstā inflācija, kas ierobežo iedzīvotāju patēriņa izdevumus. Uzņēmumu investīciju izaugsme turpinās palēnināties, ņemot vērā augsto neskaidrību un finanšu apstākļu pasliktināšanos, bet augstās enerģijas cenas un zemāks ārējais pieprasījums negatīvi ietekmēs rūpniecisko ražošanu.

Lietuvai OECD šogad prognozē Baltijas valstīs straujāko ekonomikas izaugsmi 2,5% apmērā, bet nākamgad un 2024.gadā tiek gaidīta attiecīgi 1,6% un 2% augšupeja. Šogad Lietuvā tiek lēsts patēriņa cenu kāpums 18,8% apmērā, nākamgad tiek prognozēts 11,9% pieaugums, bet 2024.gadā patēriņa cenas kāpums tiek lēsts 4% apmērā. Savukārt bezdarbs Lietuvā, pēc OECD aplēsēm, šogad veidos 5,8%, bet nākamgad un 2024.gadā tas būs attiecīgi 6,5% un 6,7% līmenī.

Igaunijai OECD šogad prognozē IKP kāpumu par 0,8%, nākamgad Igaunijas ekonomikā prognozēts pieaugums par 0,5%, bet 2024.gadā – par 3,2%. Patēriņa cenu kāpumu organizācija šogad Igaunijā prognozē 20,2% apmērā, bet nākamgad un 2024.gadā attiecīgi 10,8% un 2,8% apmērā. Prognozēs teikts, ka bezdarba līmenis Igaunijā šogad un nākamajos divos gados būs attiecīgi 5%, 5,3% un 6%.

OECD prognozē, ka pasaules ekonomikas izaugsme šogad palēnināsies līdz 3,1% un nākamgad līdz 2,2%, salīdzinot ar 5,9% pērn. Taču 2024.gadā pasaules ekonomikā gaidāma izaugsmes paātrināšanās līdz 2,7%, lēš OECD. Organizācija norāda, ka Ukrainas kara dēļ būtiski pieaugušas cenas, jo sevišķi enerģijai, tādējādi radot papildu slogu uz inflāciju laikā, kad dzīves dārdzība pasaulē jau tā strauji palielinājās.

Eirozonas ekonomikā kopumā OECD šogad sagaida IKP kāpumu par 3,3%, nākamgad - par 0,5%, bet 2024.gadā – par 1,4%. Eiropas lielākajā ekonomikā Vācijā tiek gaidīta ekonomikas izaugsme 1,8% šogad, 0,3% lejupslīde nākamgad un 1,5% augšupeja pēc diviem gadiem.

Savukārt ASV OECD sagaida IKP pieaugumu attiecīgi 1,8%, 0,5% un 1% apmērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.