Pašvaldībām būs pieejami 61,6 miljoni eiro energoefektivitātes projektiem un degradēto teritoriju atjaunošanai
Foto: LETA

Otrdien Ministru kabinets (MK) apstiprināja vairākus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotos noteikumu projektus, kas pašvaldībām sniedz papildu investīcijas Eiropas Savienības (ES) fondu 2014.–2020.gada plānošanas periodā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašvaldībām būs pieejamas papildu 61,6 miljonu eiro investīcijas jauniem pašvaldību energoefektivitātes projektiem, uzņēmējdarbības attīstībai nepieciešamo degradēto teritoriju atjaunošanai.

Investīcijas 37,43 miljonu eiro apmērā paredzētas infrastruktūras energoefektivitātes projektu īstenošanai pašvaldībās, veicot ieguldījumus gan pašvaldību sabiedriskajās ēkās, gan pašvaldību sniegto sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu tehnoloģiskajos procesos. Veikto ieguldījumu rezultātā tiks samazināts ikgadējais primārās enerģijas patēriņš sabiedriskajās ēkās vismaz par 6,86 GWh/gadā, kā arī plānots samazināt siltumnīcefekta gāzu izmešu apjomu par 2362 tonnām ogļskābās gāzes ekvivalenta gadā.

Pašvaldību ēku energoefektivitātes projektiem finansējums paredzēts esošo ēku siltumapgādes infrastruktūras pārbūvei vai atjaunošanai, ventilācijas un apgaismojuma inženiertehnisko sistēmu pārbūvei, atjaunošanai vai izveidei, atjaunojamos energoresursus izmantojošu enerģiju ražojošu iekārtu (AER iekārtas) un gaisa attīrīšanas iekārtu iegādei un uzstādīšanai, kā arī viedo tehnoloģiju ēkas enerģijas patēriņa vadības nodrošināšanai. Savukārt ūdenssaimniecības pakalpojumu tehnoloģisko procesu energoefektivitātes projektiem – AER iekārtām, tehnoloģisko procesu iekārtu nomaiņai un inženierbūvju pārbūvei, atjaunošanai, nojaukšanai vai ierīkošanai, kā arī viedajām tehnoloģijām enerģijas patēriņa un siltumnīcefekta gāzu apjoma samazināšanai. Piesaistītais REACT-EU finansējums 35,24 miljonu eiro apmērā pašvaldību infrastruktūras energoefektivitātes paaugstināšanai turpinās jau veiktās investīcijas ES fondu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" specifiskā atbalsta mērķa "Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās" ietvaros. Jaunu projektu īstenošanai tiek novirzīts projektu atlasēs neizmantotais finansējums 2,19 miljonu eiro apmērā. Projektu iesniegumu atlasi atklāta konkursa veidā organizēs Centrālā finanšu un līgumu aģentūra.

MK sēdē apstiprināti arī VARAM sagatavotie noteikumi, kas paredz 24,17 miljonu eiro investīcijas uzņēmējdarbības attīstībai nepieciešamo degradēto teritoriju atjaunošanai. Veikto ieguldījumu rezultātā tiks radītas vismaz 295 jaunas darba vietas un piesaistītas komersantu nefinanšu investīcijas vismaz 12,08 miljonu eiro apmērā. Finansējums paredzēts uzņēmējdarbības veicināšanai nepieciešamās publiskās infrastruktūras attīstībai degradētajās teritorijās – ceļu satiksmes, komercdarbības mērķiem paredzēto ēku un to infrastruktūras attīstīšanai, kā arī nepieciešamo industriālo pieslēgumu nodrošināšanai un teritorijas labiekārtošanai.

Piesaistīto REACT-EU finansējumu plānots novirzīt papildu projektu īstenošanai, kurus nebija iespējams atbalstīt ES fondu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 5.6.2. specifiskā atbalsta mērķa "Teritoriju revitalizācija, reģenerējot degradētās teritorijas atbilstoši pašvaldību integrētajām attīstības programmām" ceturtās atlases kārtas ietvaros nepietiekamā Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējuma dēļ.

Papildu finansējums ir piesaistīts no Eiropas Komisijas programmas "Atveseļošanas palīdzība kohēzijai un Eiropas teritorijām" COVID-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai (REACT-EU), un tas tiek piešķirts projektu īstenošanai līdz 2023. gada beigām.


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.