Piedāvā pārskatīt akcīzes nodokļa likmes
Foto: Reuters/Scanpix

Gatavojot nākamā gada valsts budžeta projektu, pirmdien valdībā tika izskatītas iespējas pārskatīt salīdzinoši nebūtiskas akcīzes nodokļa likuma normas, kas neskartu plašu iedzīvotāju loku, informē Finanšu ministrija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Piedāvāts piemērot akcīzes nodokli tabakas lapām, nosakot tādu pašu akcīzes nodokļa likmi kā smēķējamai tabakai - 55,49 eiro par 1000 gramiem. Tabakas lapas ir augsts riska avots nelegālu cigarešu ražošanai. Tādējādi, neparedzot kontroles mehānismu, pastāv risks, ka tabakas lapu izmantošana varētu radīt nelegālu tabakas izstrādājumu ražošanu.

Tāpat piedāvāts paaugstināt akcīzes nodokļa likmi biodīzeļdegvielai B30 līdz 332,95 eiro par 1000 litriem un biodīzeļdegvielai B100, kurai līdz šim tika piemērota likmi 0 eiro, turpmāk piemērot samazinātu akcīzes nodokļa likmi 75,9 eiro par 1000 litriem, savukārt, ja to izmanto kā kurināmo, noteikt akcīzes nodokļa likmi - 6,6 eiro/1000 litriem .

Tāpat tika rosināts noteikt lauksaimniecības tehnikas veidus, piemēram, traktortehniku un lauksaimniecības pašgājējmašīnas, kuros atļauts izmantot dīzeļdegvielu, piemērojot akcīzes nodokļa atvieglojumu (izslēdzot vieglās automašīnas).

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas ir secināms, ka biodegvielas B30 patēriņš katru gadu samazinās. Tas nozīmē, ka samazinātās akcīzes nodokļa likmes piemērošana atbilstoši sākotnējam mērķim stimulēt vietējo biodegvielas ražošanu un patēriņu, radot mazāku akcīzes nodokļa piemērošanas slogu, nav attaisnojusies. Līdz ar to, tā kā minētā akcīzes nodokļa samazinātās likmes biodegvielai B30 ieviešanas mērķis nav sasniegts, tas būtu jāatceļ.

Tāpat VID sniegtā informācija liecina, ka arī biodīzeļdegvielas B100 patēriņš katru gadu samazinās, tāpēc akcīzes nodokļa 0 eiro likmes piemērošana arī biodīzeļdegvielai B100 atbilstoši sākotnējam mērķim stimulētu vietējo biodīzeļdegvielas ražošanu un patēriņu, radot mazāku akcīzes nodokļa piemērošanas slogu, nav attaisnojusies.

Par šo priekšlikumu vēl turpināsies diskusijas nākamā gada valsts budžeta veidošanas laikā gan valdībā, gan Saeimā, kā arī ar valdības sociālajiem un sadarbības partneriem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.