Reirs: četri no septiņiem nodokļu režīmiem neparedz sociālo aizsardzību
Foto: DELFI

Patlaban Latvijā ir septiņi nodokļu režīmi, no kuriem četri neparedz sociālo aizsardzību, tāpēc šīs sistēma būtu jāpārskata, intervijā stāstīja finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Ministrs informēja, ka Latvijā ir septiņi nodokļu režīmi - vispārējais nodokļu režīms, mikrouzņēmumu nodoklis (MUN), saimnieciskās darbības veicēji, personas, kuras gūst ienākumus uz uzņēmumu līguma pamata, personas, kas gūst ieņēmumus no nekustamā īpašuma izīrēšanas vai iznomāšanas, kā arī patentmaksātāji. Reirs piebilda, ka visi šie nodokļu režīmi ir ne tikai jāadministrē, bet daži no tiem neparedz sociālo aizsardzību.

"Mēs vienmēr mēģinām salīdzināt situāciju Latvijā un kaimiņvalstīs, secinot, ka kaimiņos situācija ir daudz labāka. Kaimiņvalstīs nav tik daudz nodokļu režīmu, līdz ar to arī nodokļu administrācijas var veikt nodokļu kontroli ar mazākiem resursiem. Vai sabiedrībai ir jāmaksā par to, ka mums ir septiņi nodokļu režīmi? Varbūt ir nepieciešami četri, kas ir vieglāk administrējami, un uz sabiedrības pleciem guls mazāks slogs," atzina Reirs.

Ministrs pauda pārliecību, ka nodokļu režīmu skaits būtu pārskatāms, sevišķi ņemot vērā, ka ne visi nodokļu režīmi paredz sociālo aizsardzību.

"2018.gadā sociālā budžeta uzkrājums bija 202 miljoni eiro, kas ir nozīmīgs avots gadījumā, ja iestājas krīze. Šā gada budžetā esam paredzējuši uzkrājumu 240 miljonu eiro apmērā. Bet tas attiecas tikai uz tiem vairāk nekā 600 000 cilvēkiem, kuri maksā nodokļus vispārējā režīmā, turpretī 300 000 ir sociāli neaizsargāti. Un to pieļauj īpašie nodokļu režīmi. Kaut kādā brīdī tie ir labi, bet vienā brīdī iestājas sociālais risks," uzsvēra ministrs piebilstot, ka pagaidām gan nodokļu režīmu pārskatīšana ir viņa viedoklis bez konkrētu izmaiņu piedāvājuma.

Vaicāts, vai ministrs būtu gatavs pārskatīt MUN režīmu, ņemot vērā, ka uz to norādījuši arī ekonomikas eksperti, Reirs norādīja, ka viņš jau iepriekš to ir mēģinājis darīt, tomēr, lai izmaiņas notiktu, nepieciešams Saeimas lēmums.

Tajā pašā laikā Reirs pieļauj, ka MUN režīms varētu arī būt efektīvs, piemēram, laukos.

"Mans priekšlikums būtu ļaut mikrouzņēmumam sniegt pakalpojumu tikai fiziskai personai, proti, ja mikrouzņēmums veido suvenīrus, tad viņš to var pārdot gan fiziskai personai, gan pārdot veikalam, bet pakalpojumus sniegt varētu tikai fiziskai personai. Tas sakārtotu arī tirgu, jo ir jomas, kurās mikrouzņēmumi ir izspieduši no tirgus normālā nodokļu režīmā strādājošus uzņēmumus. Patlaban sanāk, ka ar valsts politiku tiek radīta konkurence tiem uzņēmējiem, kuri maksā visus nodokļus un papildina budžetu. Rezultātā iegūstam sociāli neaizsargātus cilvēkus un izputinātus uzņēmumus, kas iepriekš maksāja nodokļus," sacīja Reirs.

Source

LETA

Tags

Jānis Reirs Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form