Saeima atbalsta 2015.gada budžetu; Ukrainas krīze 'izcirpusi' 100 miljonu eiro robu
Foto: LETA

Pēc gandrīz desmit stundu debatēm Saeima trešdien ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā atbalstīja 2015.gada valsts budžetu un vidēja termiņa budžeta ietvara likumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbalstīti arī grozījumi 19 pavadošajos likumos.

"Par" nākamā gada budžetu balsoja 60 koalīcijas deputāti, pret bija 13 "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības pārstāvji, bet 21 "Saskaņas" deputāts balsojumā atturējās.

Kā vērtē finanšu ministrs Jānis Reirs (V), Saeima ir gandarīta par pieņemto budžetu, kas īpašu labumu nākamgad došot nacionālajai drošībai un sociālajai sfērai. Reirs arī norādīja, ka opozīcijas pārmetumi par nelietderīgu budžeta izšķērdēšanu neesot objektīvi: "Nu, kritizēt – tas ir opozīcijas uzdevums."

Finanšu ministrs arī norādīja, ka šī budžeta lielākais trūkums slēpjas nestabilajā starptautiskajā sistēmā un Ukrainas konfliktā, kas licis kopējiem papildus pārdalāmajiem līdzekļiem sarukt par vairāk nekā 100 miljoniem eiro.

2015.gada konsolidētā budžeta ieņēmumi paredzēti 7,253 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 7,471 miljardu eiro apmērā apmērā. Salīdzinot ar šā gada budžetā plānoto, ieņēmumi plānoti par 209 miljoniem eiro jeb 2,97% lielāki, bet izdevumi pieaugs par 283 miljoniem eiro jeb 3,9%.  Šiem izdevumiem gan vēl jāpierēķina klāt Saeimas deputātu atbalstītie priekšlikumi aptuveni divu miljonu eiro apmērā.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2015.gadā prognozēti 5,153 miljardu eiro apmērā, kas ir par 106 miljoniem eiro jeb 2,1% vairāk nekā plānots šogad, savukārt izdevumi plānoti 5,534 miljardu eiro apmērā,  kas ir par 211 miljoniem eiro jeb 4% vairāk.  Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi un izdevumi prognozēti attiecīgi 2,31 miljarda eiro un 2,147 miljardu eiro apmērā.

Budžeta deficīts 2015.gadā paredzēts nedaudz lielāks kā šogad - 1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet turpmākajos gados to plānots samazināt - 2016.gadā līdz 0,9% no IKP, bet 2017.gadā līdz 0,8% no IKP.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma iepriekš uzsvēra, ka budžets tapa, visiem ministriem un ierēdņiem strādājot kopā, vienā komandā.  "Par pamatu tika ņemtas valdības noteiktās prioritātes - tautsaimniecības izaugsme, ģimenes un indivīda dzīves kvalitāte un valsts drošība, " viņa teica.

Par nākamā gada budžeta prioritāti atzīta sociālā un nacionālā drošība. Aizsardzības ministrijas izdevumi pamatfunkcijām 2015.gadā pieaugs par 37,9 miljoniem eiro.

Jaunajām politikas iniciatīvām un citiem pasākumiem nākamgad kopumā piešķirts 180,1 miljons eiro, tostarp 161,5 miljoni eiro - ministriju jaunajām iecerēm.

Nākamā gada budžets veidots, prognozējot, ka IKP pieaugs par 2,8%, bet 2016. un 2017.gadā ekonomikas izaugsme tiek prognozēta attiecīgi 3,3%  un 3,6% apmērā.

Inflācijai 2015.gadā prognozēts 2,4% pieaugums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.