Valdība piekāpsies: tomēr palielinās IIN atvieglojumu par apgādībā esošiem bērniem (18:31)
Foto: F64

Koalīcijas partiju pārstāvji trešdien vienojušies, ka nākamgad nepieciešams palielināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus par apgādībā esošajiem bērniem, žurnālistiem sacīja labklājības ministre Ilze Viņķele (V).

Patlaban gan vēl notiek diskusijas par atvieglojumu apmēru, kas varētu būt no desmit līdz 20 latiem, un Finanšu ministrija vēl veiks nepieciešamus aprēķinus. Taču, visticamāk, atvieglojums varētu būt 15 latu apmērā, norādīja deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) un deputāte Inga Bite (RP). Atvieglojumi pienāksies nevis par visām apgādībā esošajām personām, bet tikai par bērniem.

Viņķele arī uzsvēra, ka kopumā valdības apņemšanās bija darbaspēka nodokļa sloga samazināšana, un vienlaikus iespējami mērķētāks atbalsts strādājošām ģimenēm.

Parādnieks arī pastāstīja, ka nākamgad plānots ieviest Goda ģimenes statusu, kas sniegtu priekšrocības gan valsts līmenī, piemēram, atlaides muzejos, kā arī tiktu iesaistīti privātie uzņēmēji, kas sniegtu atlaides daudzbērnu ģimenēm.

Savukārt Bite informēja, ka notiek diskusijas arī par bērnu pieskatīšanas pabalstiem, proti, vecāki, kuriem ir bērni vecumā no viena līdz diviem gadiem, saņemtu "virtuālus" 100 latus mēnesī, ko varētu izmantot bērnu pieskatīšanas pakalpojumiem. Šos līdzekļus varētu izmantot bērnudārziem, auklīšu dienestam, iespējams, arī vecvecākiem.

Parādnieks gan sacīja, ka patlaban ir dažādi viedokļi par šo pasākumu - bērnu vecuma grupu, kā arī par iespējam pagarināt "māmiņalgu" izmaksu termiņa pagarinājumu. Taču viens ir vēlmes un cits - iespējas, tāpēc vēl ir pāris dienas, "lai visu saliktu pa plauktiņiem, pieņemtu lēmumu un varbūt papildus meklētu resursus", piebilda politiķis.

Par konkrētu finansējuma apmēru, kas nākamgad papildus tiktu novirzīts demogrāfijas atbalsta pasākumiem, politiķi runāja izvairīgi. Labklājības ministre akcentēja, ka kopējo iespējamo finansējumu nosaka budžeta apjoms. Vaicāta par to, ar kādu summu politiķi rēķinās, lemjot par atbalstu demogrāfijas jomai, Viņķele aicināja neuztvert tik šauri demogrāfijas atbalsta pasākumus, piemēram, kā tikai pabalstu, piedzimstot bēriem. "Neredzu īstu lietderību zem ļoti šaura traktēta jēdziena "demogrāfija" pateikt: lūk, demogrāfijai paredzēti 15 miljoni latu," teica Viņķele, piebilstot, kā jābūt sistēmiskai pieejai šim jautājumam.

Labklājības ministre akcentēja, ka valdība jau ir pieņēmusi vairākus lēmumus, kas sekmēs demogrāfijas situācijas uzlabošanu, piemēram, vecāku, paternitātes un maternitātes pabalstu izmaksas ierobežojumu samazinājums. Tāpat nozīmīgs lēmums ir bijis par asistentu pakalpojumu ieviešanu skolās bērniem ar invaliditāti, kā arī turpināsies Mātes un bērna veselības programmas īstenošana.

Trešdien notiks arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) valdes sēde, kurā tiks diskutēts par šiem pasākumiem un atbalstu tiem. Kā skaidroja Parādnieks, šodien panākta konceptuālā vienošanās atvieglojumiem par apgādībā esošiem bērniem un Goda ģimenes statusu, taču par bērnu pieskatīšanas pabalstu vēl notiks diskusijas.

Viņķele sacīja, ka ministri vakar esot pauduši konceptuālu atbalstu IIN atvieglojumiem un bērnu pieskatīšanas pabalstiem, tomēr patlaban jautājums ir, vai nacionālā apvienība atbalstīs šos lēmumus arī valdes sēdē.

Savukārt Reformu partijas (RP) frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis sacīja, ka šis ir sarunu sākotnējais posms un pagaidām nav vienošanās par IIN konkrētu atvieglojumu summu, kā arī laiku, no kura tie tiks piemēroti. Viņš gan norādīja, ka patlaban nebūtu pamata domāt, ka RP varētu neatbalstīt lēmumu par IIN atvieglojumu palielināšanu par apgādībā esošiem bērniem.

Taujāts, kāpēc iepriekš tika pieņemts lēmums nevirzīt iniciatīvas par IIN atvieglojumu palielinājumu un kas patlaban ir mainījies, Dombrovskis atbildējis, ka sarunas ir attīstījušas un visu šo laiku tika meklēti labākie instrumenti demogrāfisko problēmu risinājumam. Savukārt Parādnieks aģentūrai LETA norādīja, ka jau iepriekš, kad tika lemts par IIN likmes samazināšanu turpmākajos gados, tika diskutēts arī par atvieglojumu palielinājumu par apgādājamiem.

Šogad nodokļa maksātāja neapliekamais minimums šogad ir 45 lati mēnesī, savukārt atvieglojums par apgādājamiem ir 70 lati. To nosaka likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Tags

Finanšu ministrija Ilze Viņķele Imants Parādnieks Inga Bite TB/LNNK VL-TB/LNNK

Comment Form