Bankas pakalpojumi bērniem un jauniešiem – no kartes līdz uzkrājumam nākotnei
Foto: Shutterstock

Pieaugušajiem nauda ir pašsaprotama un neatņemama dzīves sastāvdaļa, taču bērniem un pusaudžiem finanšu pratība ir jāapgūst gluži tāpat kā jebkuras citas dzīves iemaņas. Iemācīt bērnam efektīvi un droši rīkoties ar naudu ikdienā, kā arī radīt izpratni par finanšu plānošanu – tie ir uzdevumi, kas nav veicami bez
atbalsta.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašam sava bankas karte

Viens no veidiem, kā savu atvasi iepazīstināt ar finanšu pasauli, ir nodrošināt viņu ar personīgo maksājumu karti. Banka "Citadele" piedāvā bez maksas iegūt tieši bērniem un jauniešiem (no 7 līdz 21 gada vecumam) paredzētu karti "X smart", kuru ir pilnībā iespējams pārvaldīt mobilajā lietotnē – apskatīt konta atlikumu, veiktos pirkumus un uzkrātos "X REWARDS" punktus, kā arī bloķēt karti vai mainīt PIN kodu.

Savukārt vecākam ir iespēja no sava konta redzēt bērna pirkumus un konta atlikumu. Turklāt vecāks var arī izvēlēties, cik lielu kontroli pār kontu savam bērnam dot – pilnīgu rīcības brīvību, kad var bloķēt karti un mainīt PIN kodu pats savā lietotnē, vai tikai skatīšanās režīmu, kad var redzēt konta atlikumu, veiktos pirkumus un "X REWARDS" punktus.

Lai jauniegūtā maksājumu karte ikdienā nebūtu jānēsā līdzi, izslēdzot iespēju to nozaudēt, bērns vai jaunietis var izmantot arī bankas "Citadele" bezkontakta maksājumu risinājumus – aproci, uzlīmi, telefonu vai "Apple Pay" (no 13 gadiem).

"Nav tāda noteikta vecuma, kad sākt ar bērniem runāt par naudu, bet līdz ar skolas gaitu uzsākšanu ir īstais mirklis arī skolēnam piešķirt papildu atbildību par savu naudu. Visbiežākā vecāku izvēle –savs telefons un karte – ir līdz ar skolas sākumu, lai būtu pārliecība, ka jebkurā brīdī var gan savu bērnu sazvanīt, gan iedot viņam naudu. Novērots, ka norēķinu konta atvēršanu atvases uztver ar lielu atbildību un kā pagodinājumu, ka tie kļūst līdzvērtīgāki vecākiem. Protams, jāizvērtē bērna ikdienas gaitas un iespējas tērēt piešķirto kabatas naudu skolā, pēc skolas un brīvdienās, jo tikai ar reālu iepirkšanās pieredzi bērnam rodas izpratne," personīgajā pieredzē par kabatas naudas piešķiršanu savam desmitgadīgajam dēlam dalās "Citadeles" meitasuzņēmuma "CBL Life" valdes priekšsēdētāja Jolanta Jērāne.

Uzkrājums studijām

Tāpat bankas rūpējas ne tikai par bērnu un jauniešu parocīgu ikdienas tēriņu pārvaldību, bet piedāvā arī izdevīgus ilgtermiņa risinājumus, piemēram, uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu "Studiju uzkrājums". Tas ir rīks uzkrājuma veidošanai, kas paredz konta atvēršanu bērnam ar mērķi šo uzkrājumu izmaksāt kādā noteiktā vecumā. Naudas izmaksai nebūt nav jānotiek pilngadības sasniegšanas brīdī – bieži vien līgums tiek slēgts līdz 19 vai pat 21 gada vecuma sasniegšanai, kad ir uzsākta patstāvīga dzīve un studijas.

Lai atvērtu studiju uzkrājuma kontu bērnam, nav obligāti jābūt bērna oficiālajam aizbildnim – to var izdarīt arī krustvecāks vai vecvecāks. Konta atvērējs ir naudas īpašnieks līdz brīdim, kad beidzas līguma termiņš un nauda tiek izmaksāta bērnam, paturot tiesības jebkurā mirklī pārdomāt un naudu saņēmējam neizmaksāt.

Šī pakalpojuma ietvaros ir iespējams arī apdrošināt bērnu pret dažādiem nelaimes gadījumiem un traumām. To izvēlas lielākā daļa radinieku, kuri veido uzkrājumu savam bērnam. Savukārt par iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā ir iespējams saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu no valsts, kas ilgtermiņā veido ievērojamu naudas summu.

"Salīdzinot uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu ar naudas turēšanu kontā vai krājkontā, ieguvēji būs tie, kuri izvēlēsies uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, jo tā ilgtermiņā nopelnīs lielāku summu nekā nauda, kas vienkārši stāvēs kontā. Uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumā iemaksātā nauda tiek ieguldīta dažādos finanšu instrumentos, un, lai arī ik pa laikam finanšu tirgus piedzīvo krīzi, ilgtermiņā uzkrājums tik un tā būs ar pozitīvu zīmi," atklāj Jērāne.

Jābūt skaidri noteiktam mērķim

Pirms jebkāda veida konta atvēršanas bērnam vai pusaudzim nepieciešams izrunāt, kādam mērķim paredzēts konts un tajā esošā nauda. Būtiski ir izglītot bērnu arī par drošības jautājumiem – PIN koda neizpaušanu citiem, rīcību gadījumā, ja bankas karte ir nozaudēta vai aizmirsts PIN kods utt.

Savukārt uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas "Studiju uzkrājums" gadījumā svarīgi izrunāt, kāpēc šāds uzkrājums tiek veidots, – tas sniegs gan papildu drošības sajūtu bērnam par nākotni, gan iemācīs uzkrāšanas pamatus, kas lieti noderēs pieaugot.

Jebkurā gadījumā bērna finanšu pratība ir jāveido gluži tāpat kā jebkura cita dzīves iemaņa – soli pa solim, izprotot cēloņu un seku saistību –, un vislabāk to darīt kopā ar vecākiem. Tas attiecas gan uz bērna spēju rīkoties ar naudu patstāvīgi, gan lietot ar finansēm saistītās tehnoloģijas (internetbanka, bankomāts), gan arī uz naudas vērtību – gan ikdienā, gan nākotnē. Piemēram, ja ir vienošanās par kabatas naudas izsniegšanu reizi nedēļā, bet atvase to iztērējusi ātrāk, vecākiem ieteicams ieturēt stingru nostāju un kontu nepapildināt līdz noteiktajam termiņam, jo tikai tā bērns iemācīsies apsvērt un plānot savus tēriņus.

"Vienmēr noderīgi atcerēties, ka labākais veids, kā bērnam kaut ko iemācīt, ir rādīt piemēru ar savām darbībām, piemēram, ja ģimenē ir ieradums kopīgi plānot iknedēļas pirkumus vai brīvdienu izklaides, bērni to pārņems kā normālu ieradumu arī savā dzīvē. Tāpat ir ar budžeta plānošanu. Ja vecāki nemitīgi brīnās, kur paliek nauda, nav grūti uzminēt, kāda būs bērna attieksme pret finanšu plānošanu," rezumē Jērāne.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Citadele
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form