Uz saturu

Influenceri iekožas reklāmas tirgus pīrāgā

Dace Skreija

Pagājušā gada novembrī tika dibināta Latvijas Blogeru un influenceru asociācija, par tās vadītāju kļuva viena no pazīstamākajām influencerēm Maija Armaņeva, kam šī ir pilna laika nodarbošanās. Intervijā portālam “Delfi” Armaņeva stāsta par sekotāju piepirkšanu “Instagram” portālā, kā arī diskutē par influenceru profesionālismu, produktu reklamēšanu, cenu politiku un citiem nozarē aktuāliem jautājumiem.

Gatavojoties intervijai, sazinājos ar Valsts valodas centru, lai noskaidrotu, kurš vārds latviešu valodā vislabāk raksturotu anglisko “influencer”. Centra speciāliste skaidroja, ka vispiemērotākais, lai arī ne precīzākais būtu – iedvesmotājs. Vārdam “ietekmētājs” ir negatīva pieskaņa, savukārt vārdu salikums “viedokļa līderis” gluži neatspoguļo influenceru darbību. Kā jūs definējat, kas ir influenceris?

Influenceris jeb iedvesmotājs ir cilvēks, kuram ir ne tikai liels sekotāju skaits sociālajos tīklos, tā var būt arī televīzijas un radio personība, tie var būt aktieri, dziedātāji, sportisti u. c., vienlaikus šie cilvēki ir aktīvi sociālajos tīklos. Viņiem nav jābūt savam blogam, jo tad tie ir blogeri. Tas ir cilvēks, kas spēj uzrunāt un iedvesmot tūkstošus, kura viedoklī ieklausās, katrs influenceris ir eksperts savā nišā.

Kādus influencerus jūs vēlaties redzēt asociācijā?

Profesionāļus.

Kas ir profesionāls influenceris?

Pirmkārt, tas ir cilvēks, kam ir sakārtoti juridiskie jautājumi, – viņš ir reģistrēts kā pašnodarbinātais vai ir uzņēmuma īpašnieks, strādā uz autoratlīdzības līguma pamata. Otrkārt, profesionālis ievēro ētikas standartus. Piemēram, uzņēmums sadarbojas ar influenceri, popularizējot veselīgu dzīvesveidu, bet vienlaikus šis influenceris smēķē, lieto alkoholu, lamājas u. tml. Tā nevar būt. Influenceris ir atbildīgs ne tikai par savu saturu, bet arī pret saviem sekotājiem. Asociācija vēlas strādāt ar tiem influenceriem, kas rāda labu piemēru ne tikai profesionāli, bet arī ētiski.

Cik izplatīti tas ir, ka cilvēks reklamē kādu produktu vai dzīvesveidu, bet viņa paša uzvedība vienlaikus liecina par pretējo? Vai tirgus atsijā šādus cilvēkus?

Jā, noteikti atsijā, bet tas ir sava veida risks zīmolam. Kopumā laiks visu saliks savās vietās.

Profesiju klasifikatorā nav tāda amata “influenceris” vai tam ekvivalenta. Vai asociācijā pie tā strādājat?

Jā, cītīgi strādājam, sadarbojamies ar ministrijām, jo tas ir ātrākais veids, kā to panākt. Viss ir procesā, bet, cik ātri tas notiks, man nav ne jausmas. Lielu cerību gan man nav. Influenceris un blogeris ir tās profesijas, ar kurām sastapsimies turpmākajos gados. Kad paaugsies mūsu bērni, būs pavisam citas profesijas, kuru šodien nemaz nav. Kāpēc mēs nevarētu sākt pārmaiņas? Piemēram, profesiju klasifikatorā ir amati, kādos šodien neviens vairs nestrādā. Ir taču jāiet līdzi laikam.

Mēs bieži apspriežam, kā paši rīkotos noteiktās situācijās, un analizējam konkrētus notikumus nozarē. Ja sociālajos tīklos parādās negatīvas ziņas vai komentāri, vienmēr aicinu biedrus šādos procesos neiesaistīties. Foto: DELFI.

Sabiedrisko attiecību aģentūra “Golin” ir izstrādājusi Satura veidotāju (influenceru) ētikas kodeksu. Vai arī asociācijā saviem biedriem plānojat izstrādāt savu ētikas kodeksu, lai influenceri zinātu, kā rīkoties konkrētās situācijās?

Visi [asociācijas biedri] kopā regulāri savā starpā apspriežam ne tikai ētiskos un profesionālos jautājumus, bet arī sadarbību, analizējam nozarē notiekošo. Tas viss notiek pašu vidū, jo asociācija nav publiska organizācija. Tā ir domāta biedriem un klientiem. Turklāt paši galvenie punkti asociācijas mājaslapā ir pieejami.

Mēs bieži apspriežam, kā paši rīkotos noteiktās situācijās, un analizējam konkrētus notikumus nozarē. Ja sociālajos tīklos parādās negatīvas ziņas vai komentāri, vienmēr aicinu biedrus šādos procesos neiesaistīties.

Kāds ir bijis pēdējais negatīvais gadījums, par kuru esat diskutējuši asociācijā?

Tas ir pagājušā gada decembra notikums, kad man tika piepirkti viltus sekotāji. Tas notika uzreiz pēc tam, kad paziņoju, ka asociācija nesadarbosies ar blogeriem un influenceriem, kuriem ir piepirkti sekotāji. Tādā veidā varēja apgalvot, ka es pati sev esmu nopirkusi sekotājus. To visu mēs asociācijā apspriedām, bet publiski es to nekomentēju, tikai nākamajā rītā paziņoju, ka tas ir noticis. Sazinājos arī ar visiem saviem klientiem un izskaidroju notikušo. Šī tēma kādu brīdi bija ļoti aktuāla, ļoti daudzi par to izteicās. Mēs fiksējām visus, kas par šo jautājumu izteicās ar necenzētiem vārdiem, dalījās ar šo ziņu, to darīja arī aģentūras un uzņēmumi, uzņemot ekrānšāviņus. Mēs salikām pa plauktiņiem, kurš un kā uzvedās. Tas arī parāda, ko no cilvēkiem var gaidīt.

Vienmēr ir jāizvērtē, kādās apspriešanās piedalīties, kur vispār līst iekšā. Viss, kas ir pateikts, vienmēr var tikt izmantots, bet vienlaikus ir tiesības klusēt – kā policijā.

Influenceru vidū nav vienprātības par tēmturu lietošanu, kas attiecas uz reklāmas materiāliem, sadarbību ar zīmoliem, dāvanu saņemšanu u. tml. Kā asociācijas biedram būtu jārīkojas šādos gadījumos?

Šobrīd nav normatīvo aktu, kas noteiktu, ka šādi tēmturi ir jāliek. Kamēr tas nav noteikts ar likumu, katrs influenceris var pats izvēlēties, kā rīkoties. Arī zīmoli nosaka, vai vēlas, lai šāda informācija būtu norādīta, bieži vien tas ir ierakstīts līgumā. Turklāt arvien biežāk zīmolu pārstāvji līgumos mēdz ielikt punktu, ka vēlas, lai tiktu norādīts, ka tā ir sadarbība.

Daudzi influenceri reklamē tikai to, kas viņiem pašiem patīk, tagad runāju arī par sevi. Ja katru reizi, kad reklamēju kādu produktu, kas man pašai patīk, neatkarīgi no tā, vai to daru par brīvu vai man par to ir samaksāts, likšu attiecīgu tēmturi, tas varētu radīt negācijas.

Kā negācijas?

Auditorijas, sekotāju. Ja lieku šos produktus samērā organiski savā “Instagram” kontā, pati tos lietoju ikdienā, bet vēl atzīmētu ar attiecīgu tēmturi, – tā ir ļoti smalka līnija, lai neuzskatītu to par lielīšanos.

Kādā ziņā lielīšanos – par produktu vai par reklāmu?

Sabiedrība vēl nav 100% gatava tam, ka ir influenceri un blogeri, kam tas ir pilna laika darbs, kas ar to pelna un no tā dzīvo. Protams, mēs varam katru reizi likt attiecīgo tēmturi, bet tad tas ir jānosaka normatīvajos aktos. Piemēram, ļoti bieži influenceri sadarbojas uz bartera pamata. Kas tad, piemēram, ir tēmturis – “sadarbība” vai “apmaksāta informācija”? Ir jānosaka, ko nozīmē konkrēts tēmturis. Varbūt ir jāraksta “apmaksāts”, varbūt “dāvana”.

Vai asociācijā vēlaties šos jautājumus sakārtot?

Tas nav primārs jautājums, drīzāk trešais pēc svarīguma. Vispirms vēlamies sakārtot profesionālo un ētisko jomu, lai influenceriem būtu līgumi, lai tie būtu reģistrēti nodokļu maksātāji. Mēs nevaram strādāt par velti. Jā, joprojām ir influenceri, kas strādā par brīvu vai uz bartera attiecību pamata, bet tādā veidā nevar sakārtot tirgu. 

Vispirms vēlamies sakārtot profesionālo un ētisko jomu, lai influenceriem būtu līgumi, lai tie būtu reģistrēti nodokļu maksātāji.

Atgriežoties pie asociācijas izveides idejas, – kad tā radās? Kas bija galvenais dzinulis?

Ideja radās pirms gada, bet sabiedrība tad vēl nebija gatava un es pati arī. Īstenībā sabiedrība nebija gatava arī tad, ka paziņojām par asociācijas dibināšanu. Mums vajadzēja cilvēkus nedaudz sapurināt, un to mēs arī izdarījām.

Katru dienu strādājot ar zīmoliem un aģentūrām, novēroju, ka ir ļoti daudz blogeru un influenceru, kas neievēro elementāras lietas, piemēram, rēķinu izrakstīšanu. Ar šādiem cilvēkiem ir daudz jāstrādā, uzņēmumiem ir jāiegulda savi resursi, laiks. Es vēlējos dalīties savās zināšanās ar tiem, kas tiešām vēlas darboties profesionāli šajā lauciņā, kas šo darbu redz kā profesiju. Vēlos sakārtot šo vidi un palīdzēt citiem. Citi influenceri nav mani konkurenti, bet gan kolēģi, un galu galā tieši konkurence spiež mūs augt profesionāli.

Influenceru nozare Latvijā vēl tikai veidojas, nav oficiālas statistikas. Cik jūtama ir izaugsme nozarē, vai visiem pietiek vietas?

Nozare noteikti aug, to redzu gan pēc sava, gan kolēģu darba apjoma. Sadarbības iespējas kļūst arvien plašākas, agrāk galvenais akcents bija skaistumkopšana, bet tagad aktuāla ir jebkura joma. Visās nozarēs var atrast klientus, ar kuriem sadarboties.

Influenceru jomā noteikti pietiek vietas visiem, bet vienlaikus notiek atsijāšana. Ar profesionālajiem influenceriem strādā lielāki zīmoli, savukārt nelieli un Latvijā veidoti zīmoli izvēlas influencerus, kam ir mazāk sekotāju, kas ir gatavi strādāt arī uz bartera attiecību pamata. Lielie zīmoli pārsvarā izvēlas strādāt ar influenceriem, kam ir reģistrēta uzņēmējdarbības forma un laba reputācija. Līdz ar to varu teikt, ka nišas atrodas visiem.

Vai ir amati, nodarbošanās, kas nebūtu savienojamas ar profesionāla influencera darbību, tas ir, reklamējot konkrētus produktus savā “Instagram” kontā, vienlaikus pamatdarbā esot, piemēram, ar politiku saistītā, žurnālista amatā u. tml.?

Noteikti var savienot, vienlaikus noteikti ir jāskatās, lai šīs tēmas, jomas nepārklātos. Par sevi varu teikt, ka neietu politikā.

Profesionālajā ziņā ierobežojumu nav?

Tieši otrādi, labprāt vēlētos, lai parādās jauni influenceri šobrīd ne tik populārās nozarēs, nišās. Kādā konferencē jauna meitene man pajautāja, vai būtu interesanti lasīt “Instagram” aprakstu, kā uzsākt un veidot savu biznesu. Teicu – dari to! Mums tiešām pietrūkst jaunu nišu. Pārsvarā visi domā, ka ir tikai skaistumkopšana, mode, ēdināšana, auto, bet ir jāpievēršas tām nišām, kas līdz šim nav apskatītas, piemēram, biznesam, izglītībai, arī politikai.

Kā šķirojat piedāvājumus, kam jūs sakāt – nē?

Ikdienā saņemu ļoti daudz e-pasta vēstuļu, un daudziem nākas atteikt. “Instagram” konts arī nav no gumijas, no tā, kas ir redzams ekrānā, cenšos sabalansēt procentuāli tā – 20/80 – apmaksāta informācija/manas ziņas. Tas ir labs sadalījums, jo, ja katra ziņa ir apmaksāta, sekotājiem tas vairs nav interesanti.

Piemēram, ir zināms, ka es dzeru rīsu pienu, tādēļ būtu jocīgi, ja es sāktu reklamēt govs pienu. Es pati sev melotu. Zinu, ka arī asociācijas biedri dažu labu piedāvājumu mēdz atteikt, vienlaikus ir sajūta, ka atsevišķi influenceri pieņem visus piedāvājumus pēc kārtas.

Piemēram, kad man bija sadarbības līgums ar “Amrita” ūdeni, nevarēju pieņemt nevienu citu piedāvājumu, jo tas bija ierakstīts līgumā. Var būt arī gadījumi, kad šādi konkurences ierobežošanas punkti nav iekļauti līgumā, bet es šādos gadījumos vienalga tos ievēroju. Tas nebūtu profesionāli, ja vienlaikus reklamētu arī konkurentu produktus. Izņēmums varētu būt vienīgi drēbes, kaut arī tad vienlaikus nepieņemtu līdzīgu un konkurējošu zīmolu piedāvājumus. Piemēram, kad man bija sadarbības līgums ar “4F”, nevarēju reklamēt citu zīmolu sporta apģērbu.

Tirgū ir dažādi dalībnieki, vieni ļoti labi prot strādāt ar influenceriem, otri taustās un ir gatavi uzklausīt influenceru ieteikumus, bet trešie īsti nezina, kā to darīt. Foto: DELFI.

Cik profesionāli šobrīd aģentūras un uzņēmumi attiecas pret influenceriem kā reklāmas kanālu?  

Tirgū ir dažādi dalībnieki, vieni ļoti labi prot strādāt ar influenceriem, otri taustās un ir gatavi uzklausīt influenceru ieteikumus, bet trešie īsti nezina, kā to darīt. Augam visi kopā – gan uzņēmumi, gan influenceri.

Kuri ir tie uzņēmumi, kas vislabāk māk strādāt ar influenceriem?

Visbiežāk tie ir lielie zīmoli – jo lielāks zīmols, jo stingrākas vadlīnijas. Labs piemērs ir “Mango”. Lai izveidotu bildi, man nedēļu iepriekš viss, katrs vārds, ir jāsaskaņo, tāpat tiek noteikts laika termiņš, kurā ziņa jāizvieto savā kontā. Vienlaikus attiecības ir profesionālas, tiek noslēgts līgums, samaksa ir savlaicīga utt. Arī Latvijā ir vietējie zīmoli, kas ļoti labi un profesionāli strādā ar influenceriem gan ar aģentūru, gan savu darbinieku starpniecību.

Cik profesionāli ir Latvijas influenceri, kad jāslēdz līgums, jāpilda tā nosacījumi u. tml.?

Influenceri sāk augt profesionālā ziņā, nepietiek tikai ar to, ka influenceris ir pazīstams, jāprot arī profesionāli strādāt. Cilvēks ir pats sev priekšnieks – nevar lidināties pa mākoņiem, ir jāprot plānot savu laiku. Jāspēj izplānot visu mēnesi, lai varētu rēķināties ar ienākumiem, tas nav darbs ar konkrētu un stabilu algu. Profesionālam influencerim ir jābūt gan radošam, gan nosvērtam un jāmāk plānot savu laiku.

Lai arī pēdējā gada laikā ir bijusi ievērojama profesionālā izaugsme, asociācijā turpinām diskutēt par jautājumiem, situācijām, meklēt risinājumus. Viena no tēmām ir cenu politika, nevēlamies nolaist latiņu zem konkrēta līmeņa. Ir arī influenceri, kas ir gatavi piedāvāt 10 bildes par 30 eiro.

Sadarbības līgumi ar influenceriem ir dažādi, ir kampaņas, ir atsevišķas ziņas, to visu ietekmē sekotāju skaits, iesaistes procents utt. Kāda ir jūsu cenu politikas formula?

Formula ir elementāra. Pie 20 tūkstošiem sekotāju viena ziņa maksā 200 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Ja ir sakārtoti ētiskie jautājumi, influenceris ir reģistrējis savu uzņēmējdarbību, izraksta rēķinus, uzņēmumi par to ir gatavi maksāt vairāk – 50–100 eiro klāt. Uzņēmumiem ir ļoti ērti strādāt ar influenceriem, kuriem ir sakārtoti juridiskie, biznesa jautājumi, un par to ir vērts piemaksāt. Vēlos, lai maniem kolēģiem nebūtu jāstrādā par 50 eiro par vienu ziņu. Profesionāļiem esot kopā, zinām, kas ir mūsu auditorija, pārvaldām savu saturu, līdz ar to ar mums ir viegli strādāt.

Cik Latvijā ir profesionālu influenceru, kam tas ir pamatdarbs, kas ar to pelna un vienlaikus atbilst visām profesionālajām prasībām?

Maz, es teiktu, ap 10, lielākais, padsmit. Piemēram, man tas ir pamatdarbs, citur nestrādāju. Vienlaikus “Instagram” paver ļoti daudz iespēju, un no paša cilvēka ir atkarīgs, kā to izmantot. Ja nebūtu “Instagram”, es neiemācītos labāk runāt kameras priekšā, man nebūtu stimula apmeklēt runas kursus, mani neievērotu “TV3” un neuzaicinātu uz raidījumu “Gatava pārvērtībām”. Kas būs nākamais? Šī ir fenomenāla platforma jauniem cilvēkiem, kur sevi realizēt un augt.

Šobrīd ir izveidoti divi influenceru saraksti, to veica aģentūras “DDB” un “Golin”. Kurš no tiem labāk raksturo situāciju nozarē?

Abos topos nebija uzskaitīti tie cilvēki, mani kolēģi, kam tur tiešām bija jābūt, pat vieniem no pirmajiem. Sarakstos netika ņemts vērā profesionālisms, tikai cipari. Piemēram, sarakstā parādījās cilvēks, kuram ir liels sekotāju iesaistes koeficients, bet ar kuru neviens zīmols nevēlas sadarboties. Kāpēc tad veidot šādu topu? Protams, aģentūras rada šādus topus, lai popularizētu sevi, un 100% nevar uz tiem paļauties.

Vai asociācijā plānojat darīt kaut ko lietas labā?

Mēs plānojam veikt plašu pētījumu, bet šobrīd sīkāk par to nevaru stāstīt.

Jāspēj normēt savu darbu, plānot laiku, kontrolēt ienākumus, būt sev par priekšnieku. Ienākumu ziņā ir tukšāki un pilnāki mēneši. Man tas nav grūti, tie ir jauni izaicinājumi. Foto: DELFI.

Vai influencera darbs ir smags?

Tas katram pašam jāvērtē – jāspēj normēt savu darbu, plānot laiku, kontrolēt ienākumus, būt sev par priekšnieku. Ienākumu ziņā ir tukšāki un pilnāki mēneši. Man tas nav grūti, tie ir jauni izaicinājumi. Ir jāspēj radīt jaunas idejas, jo bieži vien zīmoli ļauj influencerim samērā brīvi rīkoties. Katru reizi ir jāpārsteidz pašam sevi. Vienlaikus ir jāmāk iesaistīties citos projektos, ne tikai būt “Instagram”. Daudzi influenceri veido “YouTube” video, tas aizņem ļoti daudz laika. Jāfilmē, jāmontē, jāiet uz pasākumiem un prezentācijām, lai cik tu būtu noguris, citādi var izkrist no aprites. Turklāt viena diena mēnesī ir jāvelta grāmatvedībai, jāsakārto visi papīri.

Runājot par grāmatvedību, izvērtēju topu augšgala influencerus un pamanīju, ka lielākajai daļai nebija reģistrēta, piemēram, SIA, savukārt publiskajos avotos nav iespējams iegūt informāciju par pašnodarbinātajiem vai noslēgtiem autoratlīdzības līgumiem. Kādas uzņēmējdarbības formas ir populāras influenceru, vismaz asociācijas biedru, vidū? Kā vērtējat ēnu ekonomiku nozarē?

Cik es zinu, biedriem šie jautājumi ir sakārtoti, asociācijā mums ir semināri par nodokļu lietām, skaidrojam, kas influencerim ir izdevīgāk – SIA, mikrouzņēmums, autoratlīdzības līgums u. c. Es teiktu, ka vispopulārākā forma ir autoratlīdzība, tai seko mikrouzņēmums, bet tad – SIA.

Profesionāļi saprot, ka zīmoli tos uztvers nopietni tad, ja būs sakārtoti juridiskie aspekti. Ja šie jautājumi nav sakārtoti, uzņēmumiem ērtāk ir dāvināt produktus, lai nebūtu jāizmanto skaidra nauda, bet par dāvanām ir jāmaksā nodokļi.

Vai influenceri to dara?

Tā ir katra paša atbildība.

Jums pašai pieder SIA “Maas Group”, vēl nav pieejams 2018. gada pārskats, savukārt 2017. gadā apgrozījums bija 5,4 tūkstoši eiro, peļņa – trīs tūkstoši. Ieņēmumi 5,4 tūkstoši eiro gadā nav daudz, tomēr rentabilitāte ir augsta. Vai pagājušā gadā ieņēmumu ziņā ir labāk gājis?

Visa mana darbība tiek uzskaitīta šajā uzņēmumā, PVN maksātāja esmu jau no paša sākuma, sākotnēji gan dibināju uzņēmumu citai darbībai, bet pēc tam pilnībā pārslēdzos uz šo.

2018. gadā apgrozījums ir audzis apmēram trīs reizes. Jāņem vērā, ka influenceriem bieži vien uzņēmumi sūta savus produktus, it īpaši izdevīgi tas ir sievietēm, jo var ieekonomēt lielu naudu par kosmētikas līdzekļiem, procedūrām u. tml. Pēc tam tā ir brīva izvēle – reklamēt vai ne šos produktus. Var veidot sadarbību ar nekustamā īpašuma uzņēmumiem, koprades telpām u. c., tādā veidā samazinot savus ikdienas izdevumus.

Uzreiz pelnīt lielu naudu šajā biznesā gan neizdosies, jaunam influencerim vispirms vajadzēs pastrādāt uz bartera attiecību pamata, varbūt arī par velti, lai gūtu pieredzi un iemaņas, lai parādītu sevi zīmoliem, lai piesaistītu sekotājus. Nekas nenotiek uzreiz.

Nozarē pārsvarā strādājam ar pēcapmaksu, kaut arī ir izņēmumi. Kad sāku strādāt, nozare vēl nebija noformējusies, tāpēc prasīju 50% avansā, lai pasargātu sevi. Tolaik ļoti bieži bija dzirdēts, ka influencerim netiek samaksāts. Šobrīd tas vairs nav aktuāli.

Asociācijā biedres ir tikai sievietes, arī influenceru topos lielākā daļa ir sievietes. Vai šī biznesa joma ir ērtāka, piemērotāka tieši sievietēm?

Domāju, tās ir padomju laika domāšanas paliekas par to, kuras profesijas ir piemērotas sievietēm un kuras vīriešiem. Uzskatu, ka mums nozarē pietrūkst vīriešu. Esmu uzrunājusi 2–3 vīriešus – influencerus, kurus gribētu redzēt pievienojamies asociācijai.

Projekta autori: Dita Vinovska, Kristīne Liepiņa, Dace Skreija, Filips Lastovskis, dizains - Martina Sergejeva, izstrāde - Karīna Sabecka
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.