Attālinātās mācības: problēmas, ar kurām saskaras vecāki un bērni
Foto: Publicitātes foto

Tā kā globālā pandēmija joprojām turpinās, lielākā daļa skolēnu un studentu Latvijā aizvien mācās attālināti. Lai nodrošinātu, ka mācīšanās mājās norit gludi un bez aizķeršanās, ir svarīgi izmantot pareizās viedierīces. Diemžēl daudzi skolēni joprojām izmanto vecas un lēnas ierīces. Rezultātā cieš izglītības kvalitāte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Kad skolas stingro ierobežojumu laikā pārcēlās uz mājām, mēs ātri sapratām, ka augstas kvalitātes viedierīcēm ir milzīga ietekme uz mācīšanos. Tās ļauj piedalīties virtuālajās nodarbībās, palīdz augt un attīstīties, kā arī piedāvā noderīgus rīkus ikdienas izglītības procesam. Savukārt, ja bērni lieto nepiemērotas ierīces, tad viņu izglītības kvalitāte un rezultāti ir apdraudēti," norāda IT sistēmu inženieris Andrejs Mihailovs.

Digitalizācija ir izmainījusi skolēnu pamatvajadzības

Visa valsts un visas nozares piedzīvo lielu tehnoloģiju revolūciju. Šīs pandēmijas izraisītā straujā digitalizācija ir radījusi izmaiņas skolēnu pamatvajadzībās. Lai gan klēpjdators vai planšetdators vēl nesen bija papildu mācību rīks, mūsdienās tas ir kļuvis par būtisku un nepieciešamu tehnoloģiju.

Tālmācībā tehnoloģijas un viedierīces ir kļuvušas par galveno rīku, lai turpinātu sekmīgi mācīties no mājām. Tomēr nepietiek vien ar mācībām paredzētajiem tehnoloģijām, jo vienlīdz svarīgi ir novērtēt arī to kvalitāti.

Lielākā problēma ir tā, ka bērniem bieži tiek dotas vecas, sen lietotas, "nogurušas" un slikti funkcionējošas ierīces, kas kavē mācīšanās procesu un neļauj viņiem attīstīties un sasniegt savus mācīšanās mērķus. Šādi novecojuši datori un planšetdatori bieži vien ir ārkārtīgi lēni, atpaliek, tiem ir zema kameras kvalitāte un tie vairs nav mobili, jo parasti darbojas tikai ar pievienotu lādētāju. Tajos iztrūkst arī modernākas iespējas un rīki, kas ir būtiski bērna mācīšanās prasmju pilnveidošanai.

"Kad sākās pandēmija un pirmā ārkārtas situācija, mēs visi cerējām, ka tā būs īslaicīga. Bet tagad mēs redzam, ka nevaram dzīvot tikai cerībās, ir jāpielāgojas mainīgajiem apstākļiem. Pašlaik vecāki ir apzinājušies, cik svarīgi ir nodrošināt bērniem labus tālmācības apstākļus. Sākot ar rakstāmgaldu, ērtu krēslu, ātru interneta pieslēgumu, līdz ātram datoram ar integrētiem mācību rīkiem," skaidro Mihailovs.

Ekrānlaika ierobežojumi un satura kontrole


Vēl viens svarīgs jautājums, ar ko vecāki šodien bieži saskaras, ir tas, kā ierobežot laiku, ko bērni pavada pie ekrāna un kā kontrolēt, kādas lapas viņi apmeklē un kādas lietotnes lieto. Jaunākām ierīcēm ir īpaši rīki ģimenei, tostarp ekrānlaika un satura pārvaldība, kuras nav vecākām ierīcēm.

Ekrānlaika pārvaldības rīki ir noderīgi, jo tie sniedz vecākiem pilnīgu kontroli pār to, cik stundas bērns pavada datorā vai planšetdatorā un ko viņš tur dara. Vecāku kontrole ļauj iestatīt fiksētu laiku ierīces lietošanai, parādīt, kurās lietotnēs un vietnēs ir pavadītas visvairāk stundu, palīdzēt ieplānot pārtraukumus un noslēgt sociālos medijus, spēles vai citas programmas pēc vecāku izvēlēties. Tāpat iespējams bloķēt arī nevēlamas vietnes, pirkumus un lejupielādes.

Šāda ierīces kontrole nodrošina, ka skolēns atvēlēto laiku velta mācībām un mājasdarbiem, nevis izklaidei internetā. Tā pasargā bērnus arī no nepiemērota satura, nodrošina drošību internetā un sniedz vecākiem lielāku pārliecību par bērna spēju koncentrēties uz mācībām.

Uzticamu mācību rīku izvēle ir vecāku uzdevums


Vecākiem ir milzīga loma atbalsta sniegšanā bērniem tālmācībās. Viņu pienākums ir nodrošināt nepieciešamos mācību līdzekļus, radīt pareizu mācību vidi un palīdzēt pārvarēt problēmas, ar kurām viņi varētu saskarties.

Pareizās viedierīces palīdz vecākiem nodrošināt kvalitatīvu un raitu izglītības procesu gan skolēniem, gan skolotājiem. Šīs ierīces jau tagad rada milzīgas pozitīvas pārmaiņas izglītībā, skolotājiem apgūstot, kā pasniegt augstas kvalitātes video nodarbības, kā veidot uzdevumus un pārvaldīt izglītojošu saturu skolēnu viedierīcēs. Tajā pašā laikā skolēni mācās, kā pēc iespējas sekmīgāk izmantot tehnoloģijas, labprāt iesaistās video nodarbībās, veido digitālo saturu, rada vizuālus mājasdarbus, pieslēdzas dažādām attālinātām platformām un mācās izmantot dažādas attīstības un izglītības lietojumprogrammas.

Mihailovs uzsver, ka bērni ir ļoti talantīgi un ātri izvēlas tehnoloģijas: "Vecākiem patiešām nav jāuztraucas par to, ka viņu bērni varētu nezināt, kā lietot jaunu ierīci vai saprast jaunu lietotni. Skolēni ir ļoti zinātkāri un atvērti, tāpēc jaunos viedos rīkus un aplikācijas viņi neuztvers kā apgrūtinājumu. Bieži vien viņi ierīcēs atrod jaunas iespējas pat ātrāk nekā pieaugušie. Svarīgi ir dot bērniem iespēju izmantot šos rīkus."

Augstas kvalitātes aprīkojums kā labākais risinājums


Viedierīcei ir jābūt vērtīgam ilgtermiņa ieguldījumam, nevis vienreizējam spontānam pirkumam, tāpēc ir vairāki apsvērumi, ko ņemt vērā, izvēloties jaunu ierīci skolēnam.

Vispirms izlemiet, kura ierīce bērnam ir nepieciešama: galddators, klēpjdators vai planšetdators. Dators ir piemērots, ja plānojat to lietot tikai vienā vietā un meklējat lielu ekrānu.

Mazākajiem vislabāk piestāvētu planšetdators. Tas ir ērts, pateicoties tā kompaktajam izmēram un vienkāršajai vadāmībai. "iPad" planšetdatori tiek novērtēti ar augstu attēla kvalitāti, padarot tos ideāli noderīgus virtuālajām nodarbībām un videozvaniem. Tam ir arī plaša izglītības un izklaides programmu bibliotēka un iekšējie risinājumi drošai lietošanai.

Klēpjdators ir ideāli piemērots jebkuram skolēnam. Tā būs pareizā izvēle gan mācībām mājās, gan ņemšanai līdzi, kad tas būs nepieciešams. Piemēram, jaunākais "MacBook Air" modelis ar "Apple" pirmo M1 mikroshēmu sver tikai 1,29 kg un ir īpaši plāns, tāpēc tas nebūs smags un neaizņems daudz vietas somā.

Jāapsver arī akumulatora darbības ilgums. Pilnībā uzlādēts, tas ļaus datoram darboties līdz pat 18 stundām, tāpēc to var izmantot gandrīz visu dienu bez uzlādes. Šāds dators nodrošina arī tādas pamatlietas kā vienmērīga un ātra darbība, datu drošība, atbilstošs iekšējās atmiņas apjoms un jaudīgs procesors visu uzdevumu veikšanai. Tāpat pārliecinieties, vai viedierīcē ir visi nepieciešamie rīki un programmas, kas īpaši paredzētas mācībām.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam