Kā ietaupīt enerģiju? Skaidro enerģētikas eksperts 'Ignitis'
Foto: Publicitātes foto

Energotaupības risinājumus savā labā var izmantot, lai veicinātu energoefektivitāti, kā arī lai samazinātu izmaksas par patērēto elektroenerģiju un dabasgāzi. Kā ietaupīt uz energoresursu rēķina un sekot "gudrai" energoresursu pārvaldības un patēriņa praksei, skaidro starptautiskais enerģētikas uzņēmums "Ignitis".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

#1 Jāveicina atbildīga energoresursu patēriņa kultūra uzņēmumā

"Ignitis" eksperti ir pārliecināti, ka, regulāri izvērtējot ikdienas paradumus un sekmējot arī darbinieku izpratni par energoefektivitāti, ir iespējams veicināt atbildīgu un "gudru" energoresursu lietošanu un pārvaldību. Viens no vienkāršākajiem un pieejamākajiem veidiem jebkuram ir izvērtēt biroja izkārtojumu un to pakārtot energoresursu ekonomijas nosacījumiem. Tas ir iespējams, izkārtojot biroja mēbeles, lai telpās maksimāli iekļūst gaisma un siltums, kā arī izmantojot ekonomiskus apgaismojuma un apkures risinājumus. Savukārt cits enerģijas taupības virziens ir pārliecināties, ka tiek uzturēta pēc iespēja mazāka iekštelpas un āra temperatūras atšķirība, kā arī apkures un ventilēšanas sistēmas ir iztīrītas un ir darba kārtībā.

Savā uzņēmumā var pārrunāt un veicināt, lai elektroniskās un viedierīces pēc iespējas mazāk tiek izmantotas gaidīšanas režīmā, piemēram, mobilā telefona lādētājs tiek nepamatoti turēts kontaktligzdā. Energotaupības pasākumiem uzņēmumā ir arī otra pozitīvā puse – tiek veicināta personāla saliedēšanās, strādājot vienam mērķim. Tāpēc darbiniekus var motivēt nosakot, par cik MWh gada laikā ir plānots ietaupīt enerģiju, ieviešot savu iekšējo apbalvojumu tiem, kuri pielikuši lielākās pūles, lai šo mērķi sasniegtu.

#2 Izvēlies energotaupīgus risinājumus!

Energotaupīgi risinājumi veicina efektīvu un "gudru" resursu patēriņu, kā arī izmaksu samazināšanos. Aplēses liecina, ka ilgtermiņā izmaksu samazinājums var veidot līdz pat 50%. "Ignitis" eksperti aicina energotaupības procesus īstenot kompleksi, apsverot, piemēram, pāreju uz automatizētām iekārtām, iekārtu izvēli ar augstāku energotaupības klasi, kā arī alternatīvus energotaupīgus risinājumus.

"Ignitis" saviem klientiem piedāvā tādu energotaupības risinājumu kā ESCO modeli. Tas paredz, ka uzstādītajā infrastruktūrā un iekārtās tiek ieguldīts no līdzekļiem, kurus ir izdevies ietaupīt, ieviešot šo modeli. Jāuzsver, ka pakalpojuma sniedzējs uzņemas visus ar projektu saistītos finansiālos riskus, kā arī nodrošina un garantē uzstādītā aprīkojuma kvalitāti. ESCO modeli var izmantot apgaismojuma, apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu modernizācijai, kā arī rūpniecības procesu optimizācijai un citiem energotaupības mērķiem. Pirmais ietaupījums ir salīdzinoši mazāks, bet jau piecu gadu laikā ietaupījums var palielināties līdz pat divām reizēm. Šobrīd nozarē aktuāla tendence ir atjaunojamo resursu izmantošana kā alternatīvu enerģijas avotu, tāpēc arī "Ignitis" pakalpojumu grozā ir iekļauts tāds energotaupīgs, bet vienlaikus "gudrais" risinājums kā saules paneļi. Saules enerģijas izmantošanai ir plašs potenciāls, sākot ar izmaksu samazināšanu un enerģētisko neatkarību, un beidzot ar iespēja samazināt CO2 izmešu daudzumu atmosfērā.

Vairāk par energotaupības iespējām lasi šeit.

#3 Izvērtē esošo energoresursu piedāvājumu!

"Ignitis" eksperti uzsver, ka rēķinu par energoresursiem veido dažādas komponentes – energoresursu cena biržā, patēriņš, sadales operatoru izmaksas, kā arī nodokļu apmērs. Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka līdz ar patēriņa paradumu maiņu ir arī citi faktori tādi kā energoresursu pieslēguma plāns, kas spēlē būtisku lomu, veidojot rēķina izmaksas.

Esošo maksājumu analīze palīdzēs uzņēmējam novērtēt, kādā veidā ir iespēja samazināt izmaksas par energoresursiem, pat ja tas norāda, ka ir vērts pārskatīt līgumu vai mainīt tirgotāju. Lai gan saskaņā ar "Ignitis" veikto aptauju sadarbībā ar pētījuma kompāniju "Norstat Latvija"*, Latvijā strādājošie uzņēmēji atzīst energoresursu izmaksas kā būtiskas savam biznesam, tikai katras piektais uzņēmējs ir mainījis energoresursu piegādātāju brīdī, kad parādījās konkurence un jauni tirgotāji.

Līdz ar tirgus atvēršanu, energoresursi vairs nekoncentrējas pie viena tirgus spēlētāja. Tāpēc tagad energoresursu pakalpojuma sniedzēja uzdevums ir piemeklēt klientiem izdevīgāko piedāvājumu. Pieeja, izstrādājot individualizētu piedāvājumu katram klientam, ņemot vērām energoresursu patēriņa paradumus, ir viens no "Ignitis" darbības principiem. Izvērtējot, kā un vai klients var veicināt energotaupību savā uzņēmumā, "Ignitis" piemēro optimālāko piedāvājumu – fiksēto, elastīgo vai integrēto, ja tiek izmantota gan elektroenerģija, gan dabasgāze.

* Aptauja veikta sadarbībā ar pētījuma kompāniju "Norstat Latvija" šī gada rudenī, piedaloties 530 Latvijā strādājošiem uzņēmumiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form