Izkautas visas 165 'Kukuļu' saimniecībā ar mēri sasirgušās cūkas
Foto: F64

Otrdienas, 12. jūnija, vakarā likvidētas ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) inficētās 165 cūkas Jelgavas novada "Kukuļu" saimniecībā, portālu "Delfi" informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

PVD saimniecībā turpina slimības uzraudzības pasākumus, kā arī pārbaudes kontaktnovietnēs, kurām no skartās saimniecības nesen tika pārdoti sivēni.

Dienests secinājis, ka saimniecībā faktiski nav nodrošināta biodrošība.

Vēstīts, ka Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagastā otrdien reģistrēts šogad Latvijā pirmais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām.

Ap slimības skarto saimniecību noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona 10 kilometru rādiusā. Šajā teritorijā esošajās novietnēs pastiprināti kontrolēs cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošanu, cūku veselību un transportlīdzekļu kustību. Īpašu uzmanību PVD pievērsīs dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji;
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c;
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes;
  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi;
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Jau ziņots, ka iepriekšējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām Latvijā tika konstatēts pagājušā gada oktobrī.

Vīruss turpina izplatīties arī meža cūku populācijā – šogad ĀCM konstatēts 523 meža cūkām.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Sharing Options

Source

DELFI Bizness

Tags

Āfrikas cūku mēris Pārtikas un veterinārais dienests
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus