Foto: DELFI

Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim meža cūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne. Tāpat ĀCM klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā 6 kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Šobrīd laboratoriski tiek pārbaudītas vēl trīs atrastās nobeigušās meža cūkas.

Par pierobežā atrastajām beigtajām meža cūkām PVD informēja Valsts robežsardze. PVD inspektori nekavējoties izbrauca uz norādīto vietu, noņēma paraugus laboratoriskajai izmeklēšanai un likvidēja meža cūku līķus, tos sadedzinot.

Pēc slimības atklāšanas, PVD nekavējoties ir uzsācis slimības apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.

Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti tiek kontrolēta mājas un meža cūku veselības stāvoklis. Karantīnas zonās pastiprināti tiks kontrolēta arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.

Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD sācis pārbaudīt visas saimniecības, kurās tiek turētas cūkas un ņem cūku asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Cūku īpašniekiem nekavējoties jāinformē PVD par saslimušām vai mirušām cūkām.

Tāpat ir aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas.

Bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus, bet pēc cūku un iespējami inficēto materiālu pārvadāšanas, nekavējoties jādezinficē transportlīdzekļi. No aizsardzības zonas drīkst izbraukt tikai dezinficēti transportlīdzekļi.

Jebkurai personai, kura ierodas vai atstāj aizsardzības zonā esošu saimniecību, kurā tiek turētas cūkas, jāievēro biodrošības pasākumi – jāizmanto vienreiz lietojamais apģērbs un jāveic apavu un roku dezinfekcija.

Tā kā ĀCM saslimšanas gadījumi konstatēti teritorijā, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu, papildus ierobežojumi ES teritorijā ir maz ticami, tomēr grūti paredzēt trešo valstu reakciju.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!