ASV apsūdz Ķīnas un Taivānas uzņēmumus noslēpumu zagšanā no 'Micron'
Foto: AFP/Scanpix

ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss ceturtdien apsūdzēja Pekinu, ka tā atbalstījusi Ķīnas un Taivānas uzņēmumu shēmu nozagt tirdzniecības noslēpumus 8,75 miljardu ASV dolāru vērtībā no ASV bāzētā pusvadītāju ierīču ražotāja "Micron Technology, Inc.".

ASV Tieslietu ministrija izvirzīja kriminālapsūdzības Ķīnas valsts kompānijai "Fujian Jinhua Integrated Circuit Co." un Taivānas uzņēmumam "United Microelectronics Corporation" (UMC), kā arī trim UMC amatpersonām.

Tieslietu ministrija paziņoja, ka šie uzņēmumi un amatpersonas plānoja nozagt "Micron" projektus, lai padarītu "Fujian Jinhua" par svarīgu spēlētāju globālajā datoru mikroshēmu tirgū.

Šīs bija jaunākās apsūdzības vairākās lietās pret to, ko Vašingtona ir nosaukusi par Pekinas programmu nozagt vērtīgus ASV rūpnieciskos un komerciālos noslēpumus ar mērķi veicināt Ķīnas ekonomiku.

"Aplūkotas kopā, šīs lietas un daudzas tām līdzīgās rada drūmu ainu par valsti, kas tiecas ar zādzībām kāpt augšup pa ekonomiskās attīstības kāpnēm un darīt to uz amerikāņu rēķina," teica Sešonss.

"Šī rīcība ir nelikumīga. Tā ir aplama. Tā ir drauds mūsu nacionālajai drošībai. Un tai ir jābeidzas."

ASV apgabaltiesā Kalifornijas štata Sanhosē pilsētā ierosinātajā apsūdzībā apgalvots, ka trīs bijušie "Micron" darbinieki Taivānā – Stīvens Čeņs Dženkuņs, He Dzjaņtins un Kenijs Vans Junmins – 2015. un 2016.gadā sāka strādāt UMC, plānojot nodot šim uzņēmumam "Micron" specifisku dinamiskās operatīvās atmiņas (DRAM) pusvadītāju dizaina un ražošanas procesus, kas pēc tam tiktu nodoti tālāk "Fujian Jinhua" pēc Čeņa noteikta kontrakta.

ASV prokurori paziņoja, ka pirms šī plāna minētajiem Ķīnas un Taivānas uzņēmumiem nebija DRAM ražošanas spēju, bet Ķīna ir izvirzījusi par mērķi iegūt šādas spējas savā stratēģiskās ekonomikas plānā.

Čeņs sākotnēji bija augsta ranga administrators "Micron" Taivānas operācijās, bet 2015. gadā sāka vadīt mikroshēmu ražotāju UMC, kura akcijas tiek kotētas Ņujorkas biržā, un vēlāk kļuva par "Fujian Jinhua" prezidentu.

Šī zādzība radīja nozīmīgu apdraudējumu "Micron", kas ir apmēram 100 miljardus dolāru vērta kompānija un kontrolē 20-25% no globālā DRAM mikroshēmu tirgus.

Tags

ASV Ķīna Taivāna

Comment Form