Energoresursu tirgotājs 'Vitol grupa' pauž satraukumu par tiesiskumu Latvijā
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Viens no lielākajiem energoresursu tirgotājiem pasaulē "Vitol grupa" ir nosūtījis vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, paužot satraukumu par tiesisko principu un normatīvo aktu piemērošanu tiesvedībā starp "LatRosTrans" un "Polocktransneft Druzba" par 66 miljonu eiro vērto tehnoloģisko naftu. "Vitol grupa" pastarpināti pieder 66% "LatRosTrans" akciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Vitol grupa" vēstulē Latvijas valsts augstākajām amatpersonām lūdz nodrošināt kompetentu, profesionālu un caurspīdīgu šīs tiesvedības izskatīšanu Latvijas Republikas (LR) tiesu sistēmā, lai nepieļautu investīciju aizsardzības principu pārkāpumus, kā arī iespējamus nacionālās drošības apdraudējumus.

"Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas gan cauruļvads, gan tehnoloģiskā nafta, kas atradās valsts teritorijā, saskaņā ar LR likumdošanu kļuva par valsts īpašumu. Pēc "LatRosTrans" nodibināšanas likumdošana noteica, ka šie aktīvi ir daļa no uzņēmuma akciju kapitāla kā uzņēmuma īpašums. Lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā Augstākās Padomes lēmumu, kas nosaka, ka visi uzņēmumi un civilie objekti, kas formāli atradās PSRS pakļautībā un bija reģistrēti vai izvietoti Latvijas Republikas teritorijā, kļuva par tās īpašumu, ja vien starptautiskie līgumi nenosaka citādi. Tā vietā, lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, tiesa atsaucas uz ierakstiem PSRS uzņēmuma grāmatvedības bilancēs," uzsver "Vitol grupa" pārstāvis un "LatRosTrans" padomes priekšsēdētājs Roberts Kirkups.

"Vitol Grupa" uzskata, ka Latgales apgabaltiesa ir ignorējusi Latvijas likumdošanu, par prioritāriem nosakot iekšējos, bijušā PSRS uzņēmuma dokumentus. Turklāt Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā LR Ārlietu ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja iesniegtos dokumentus, kas apstiprina, ka naftas cauruļvadi ir izvietoti Latvijā un tajos esošā nafta kļūst par LR likumīgu īpašumu pēc neatkarības atgūšanas, ņemot vērā faktu, ka valsts nav paudusi nodomu nodot šos aktīvus citam īpašniekam.

"LatRosTrans" ir iesniedzis apelācijas prasību Latgales apgabaltiesas lēmumam, un "Vitol grupa" sagaida, ka Augstākā tiesa pievērsīs šai nozīmīgajai lietai pienācīgu uzmanību un vērību.

"Ja Latgales apgabaltiesas pieņemtais lēmums stāsies spēkā, tas radīs juridisku precedentu, kas varētu ļaut trešajām pusēm izmantot kontroles iegūšanas iespējas pār aktīviem, kas ir nozīmīgi valsts neatkarībai, drošībai un ekonomiskajai labklājībai, piemēram, Inčukalna Gāzes krātuves rezervēm, AS "Sadales tīkli" infrastruktūrai, Daugavas Hidroelektrostacijai, ar to saistītajai infrastruktūrai un citiem objektiem. Nespēja izskatīt šo lietu atbilstoši visiem pierādījumiem var izraisīt valsts ekonomiskajai neatkarībai un drošībai stratēģiski svarīgo naftas un naftas produktu transportēšanas infrastruktūras kontroles nodošanu citai valstij, šajā gadījumā – Baltkrievijas Republikai," uzsver Kirkups.

"Vitol grupa" vēstuli ir nosūtījusi LR Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam, ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājai Inesei Lībiņai-Egnerei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ārlietu ministrija LatRosTrans Saeima Vitol
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form