ES valstīm līdz novembrim gāzes krātuves būs jāuzpilda līdz 80% no ietilpības
Foto: LETA

Pirmdien, 27. jūnijā, pieņemti jauni gāzes glabāšanas tiesību akti. Ņemot vērā piegādes traucējumu draudus no Krievijas puses, ES Gāzes uzglabāšanas regula noteic, ka Eiropas gāzes rezerves līdz ziemai ir jāuzpilda un to pārvaldība jāaizsargā pret ārēju iejaukšanos. Konkrētāk, jaunie noteikumi paredz, ka ES dalībvalstīm līdz šā gada novembrim krātuves jāuzpilda līdz 80% no ietilpības un turpmākajos gados — līdz 90%.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Noteikumi tika pieņemti rekordīsā laikā. Saskaņā ar jaunajiem tiesību aktiem 18 dalībvalstīm, kurās ir pazemes gāzes krātuves, līdz 1. novembrim jāaizpilda 80% no to krātuvju ietilpības, un tās tiek mudinātas censties panākt 85%. Turpmākajos gados mērķrādītājs būs 90%. Dalībvalstīm, kurās nav glabāšanas infrastruktūras, jāvienojas par divpusējām norunām par pietiekamiem daudzumiem, kas solidaritātes garā tiktu glabāti izmantošanai kaimiņvalstīs. Gāzes krātuves tagad tiks uzskatītas par kritisku infrastruktūru, un visiem glabāšanas operatoriem Eiropas Savienībā būs jāsertificējas no jauna, mazinot ārējas iejaukšanās risku.

"Tas ir svarīgs paziņojums par ES vienotību, apņēmību un rīcības ātrumu, saskaroties ar Kremļa centieniem gāzes eksportu izmantot par ieroci. Tagad ir ļoti svarīgi, lai mēs censtos izpildīt jaunos glabāšanas mērķrādītājus un būtu labāk sagatavoti gadījumam, ja situācija vēl vairāk pasliktināsies," teic enerģētikas komisāre Kadri Simsone.

Komisija 23. martā iesniedza tiesību akta priekšlikumu par minimālajām gāzes uzglabāšanas saistībām, kuru nolūks ir nākamajā un turpmākajās ziemās par samērīgām cenām nodrošināt piegāžu drošību. Jaunā regula bija ātra reakcija uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un uz Versaļas deklarācijā pausto ES vadītāju aicinājumu ar koordinētas uzpildes starpniecību panākt, lai glabātie gāzes krājumi būtu ziemai pietiekamā līmeni.

Eiropadome 2022. gada 24. un 25. martā uzdeva Padomei izskatīt Komisijas priekšlikumus, atzīstot, ka visā Savienībā būtu iespējami drīz jāsāk uzpildīt gāzes krātuves. Parlaments 5. aprīlī nobalsoja noteikumus sākt pieņemt paātrinātā procedūrā.

Pirmdien ES enerģētikas ministri oficiāli apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Parlaments nobalsoja pozitīvi. Jaunā Gāzes uzglabāšanas regula tagad ir oficiāli pieņemta un stāsies spēkā dienu pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā vēstnesī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.