Daudzas aviokompānijas pasaulē ir apturējušas lidojumus, tiek slēgtas ēdināšanas vietas, un Covid-19 ietekme ir jūtama visās nozarēs. Līdz ar to uzņēmumi atlaiž darbiniekus, samazina darba algas, tomēr vienlaikus atsevišķu kompāniju vadītāji un to komandas "nogriež" arī savus atalgojumus, lielākā vai mazākā mērā solidarizējoties ar pārējiem darbiniekiem.

Reaģējot uz Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli un pildot žurnālistikas misiju informēt un izglītot lasītāju, visas turpmākās DELFI publikācijas par koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” būs pieejamas bez maksas.

Starptautiskais Valūtas fonds ir paziņojis, ka Covid-19 izraisītās pandēmijas dēļ pasaules ekonomikas recesija var būt pat smagāka nekā 2009. gadā. Jaunā koronavīrusa uzliesmojums ir nodarījis būtisku kaitējumu restorānu, viesnīcu un aviosabiedrību nozarei. To ieņēmumi samazinās, jo cilvēki izolējas, lai palēninātu vīrusa izplatību. Arī citām nozarēm, piemēram, kinoteātriem naudas plūsma var samazināties gandrīz līdz nullei. Aug bezdarbs.

Jau iepriekš Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieks Valdis Dombrovskis norādīja, ka pašreiz nav iespējas sniegt precīzas ekonomikas attīstības prognozes, jo tās ir atkarīgas no tā, kā izdosies pārvarēt pandēmiju. Ja pašreizējie pasākumi (ierobežoti pasākumi un sociālie kontakti) būs sekmīgi un ļaus samazināt vīrusa izplatību, ekonomika samērā ātri varēs atgūties. Tomēr ir skaidrs, ka problēmas būs un tās būs pietiekami nopietnas. Visticamāk, daudzas ES dalībvalstis piedzīvos recesiju.

Viena no šīm valstīm būs Latvija, jo nu vairs nerunājam par recesijas iespējamību, bet gan par tās dziļumu. Ekonomistu aplēses ir dažādas, tomēr IKP kritums šogad iespējams līdz pat 5%.

Bezdarbs pieaug

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pirmdienas, 23. marta, sākumā apkopotā informācija liecina, ka saistībā ar situāciju, ko ietekmējis vīrusa "Covid-19" izplatības apdraudējums pasaulē un valstī, NVA līdz 23. martam ir saņēmusi 10 uzņēmumu paziņojumus par kolektīvo atlaišanu Uzņēmumi darbojas šādās nozarēs: transports un uzglabāšana, izmitināšana un ēdināšanas pakalpojumi, vairumtirdzniecība, apstrādes rūpniecība, ūdens apgāde un notekūdeņi, atkritumu apsaimniekošana un sanācija.

Tāpat pirmdien ​​NVA reģistrēto bezdarbnieku skaits sasniedzis 59 104. Iepriekšējās nedēļas laikā reģistrēts pieaugums par 1 047 personām. Salīdzinājumam, uz šī gada 1. martu NVA uzskaitē bija 58 247 reģistrēto bezdarbnieku un darba meklētāju.

Solidarizējas ar darbiniekiem

"Yahoo Finance" raksta, ka daži uzņēmumu vadītāji ir reaģējuši uz šo krīzi, samazinot savu algu. Līdz šim tas pamatā novērots avionozarē - daudzi vadītāji vai nu pilnībā atsakās no algas vai to samazina par noteiktu daļu.

Vienlaikus jāatzīst, ka šie samazinājumi ir attiecināmi uz vadītāju pamatalgu, kas bieži vien ir ļoti mazs procents no viņu kopējā atalgojuma. Piemēram, aviosabiedrības "Delta" izpilddirektora Eda Bastiana pamatalga ir 891 667 ASV dolāri, teikts jaunākajā uzņēmuma pārskatā. Tie ir tikai 6% no viņa kopējās atalgojuma paketes 14,9 miljonu ASV dolāru apmērā. Tās pamatā ir akcijas, opcijas un citi atalgojuma veidi, kas nav saistīti ar uzņēmuma akciju cenu.

Šāda atalgojuma shēmas pamatā ir uzņēmumu vēlme, lai augtu kompāniju akciju cena. Līdz ar to attiecīgi tiek pielāgota atalgojuma pakete, sniedzot vadītājiem daudz akciju, bet salīdzinoši mazu pamatalgu. Vienlaikus šādu algas samazinājuma gājienu novērtē pārējie darbinieki.

"Yahoo Finance" un portāls "Delfi (par Latvijas uzņēmumiem) izveidojis sarakstu ar nozaru uzņēmumiem un vadītājiem, kuri paziņojuši par atalgojuma samazināšanu.

Aviokompānijas

"Delta" izpilddirektors Eds Bastians: "Nākamajos sešos mēnešos esmu samazinājis savu algu par 100%. Mūsu direktoru padome arī izvēlējusies atteikties no kompensācijām nākamos sešos mēnešos."

"Alaska Air" izpilddirektors Breds Tildens samazinājis pamatalgu līdz nullei

"United" izpilddirektors Oskars Munozs un prezidents Skots Kirbijs "vismaz līdz 2020. gada jūnijam atteiksies no pamatalgas".

"Southwest" izpilddirektors Gerijs Kellijs samazinājis atalgojumu par 10%.

"JetBlue" izpilddirektors Robins Heijss samazinājis atalgojumu par 20%.

"Allegiant" izpilddirektors Moriss Galahers un prezidents Džons Redmonds atteikušies no algām.

"Spirit" izpilddirektors Edvards Kristians samazinājis atalgojumu.

"IndiGo's" izpilddirektors Ronodžoijs Dutta samazinājis atalgojumu par 25%.

Latvijas lidsabiedrības "airBaltic" prezidents un izpilddirektors Martins Gauss (Martin Gauss) trešdien, 25. martā, paziņoja, ka šajā krīzes laikā pilnībā atteiksies no sava atalgojuma, lai atbalstītu uzņēmuma centienus pārvarēt šo ārkārtējo situāciju. "Sākot no aprīļa un līdz brīdim, kad mēs atkal varēsim atsākt regulāros lidojumus, es atsakos no sava atalgojuma. Arī padomes un valdes locekļi un priekšsēdētāji, kā arī vadītāji jau brīvprātīgi piekrituši samazināt savu atalgojumu par 20%."

"British Airways" izpilddirektors Villijs Volšs samazinājis algu par 25%.

Jaunākais saraksts: uzņēmumu vadītāji, kuri atteikušies no daļas algas Covid-19 ietekmes dēļ
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Attēlā: Villijs Volšs.

Transporta nozare

"Lyft" līdzdibinātāji Džons Zimmers un Logans Grīns apņēmušies līdz jūnijam savas algas ziedot.

Jaunākais saraksts: uzņēmumu vadītāji, kuri atteikušies no daļas algas Covid-19 ietekmes dēļ
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Attēlā: Džons Zimmers.

Lidosta "Rīga" plāno samazināt personāla izmaksas par 40%. No 18. marta līdz šā gada beigām ir apturēti visi lidostas koplīgumā paredzētie papildu pabalsti un piemaksas darbiniekiem. Uz portāla "Delfi" jautājumu, vai atalgojuma samazinājums attiecas arī uz lidostas valdi un padomi (algas, piemaksas, pabalsti), tika saņemta atbilde, ka arī par valdes un padomes atalgojumu tiks lemts, vadoties no valdības lēmumiem un kontekstā ar visiem izdevumu samazināšanas pasākumiem.

Viesmīlības nozare

"Marriott" izpilddirektors Arne Sorensons ir pievienojies aviosabiedrību vadītājiem, samazinot savu algu, jo arī viesnīcu nozares ieņēmumi ir samazinājušies. "Es nesaņemšu algu par 2020. gadu, un manas vadības komandas alga samazināsies par 50%."

Jaunākais saraksts: uzņēmumu vadītāji, kuri atteikušies no daļas algas Covid-19 ietekmes dēļ
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Attēlā: Arne Sorensons.

Tev jau ir aktīvs "DELFI plus" abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
EUR 2,99 / par 4 nedēļām*
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlēsieties to pārtraukt
Maksāt ar norēķinu karti
Maksāt ar SMS
vai
Maksājumus nodrošina:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Transporta nozare Aviācija algas Koronavīruss Covid-19 airBaltic British Airways Darba samaksa DELFI plus Nodarbinātības valsts aģentūra Pasažieru pārvadājumi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form