Lielbritānijā atbalsts 130 miljonu mārciņu apmērā izsniegts apšaubāmiem uzņēmumiem, liecina pētījums
Foto: Pixabay

Lielbritānijas aizdevēji Covid-19 atbalsta programmā uzņēmumiem vairāk nekā 130 miljonus mārciņu izsnieguši apšaubāmiem uzņēmumiem, atklāj "Bloomberg News" veiktā izmeklēšana.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pandēmijas laikā Lielbritānijas iedzīvotāji un uzņēmumi saskārās ar naudas trūkumu, un valdība veidoja programmas, kas palīdz pārvarēt šīs grūtības.

"Bloomberg News" izpētījis gandrīz pusi aizdevumu, kas izsniegti saskaņā ar Lielbritānijas valdības 26,4 miljardu mārciņu Biznesa pārtraukšanas aizdevuma shēmu (Coronavirus Business Interruption Loan Scheme (CBILS)), un secināts, ka aizdevēji, atsaucoties uz apšaubāmiem uzņēmumu pieteikumiem izsnieguši vairāk nekā 130 miljonus mārciņu, neskatoties uz kritēriju, kas paredz atbalstu izsniegt kompānijām, kuru darbību negatīvi ietekmējusi pandēmija.

Piemēram, viens no ārkārtas aizdevumiem 4,7 miljonu mārciņu apmērā izsniegts uzņēmumam, kas dibināta tikai divas dienas pirms līdzekļu saņemšanas, liecina dati. Savukārt aizdevums viena miljona mārciņu apmērā izsniegts uzņēmumam, kas pirms pandēmijas sākuma bija neaktīvs, bet pēc gada – likvidēts.

Tāpat kompānija, kas pieder vienam no Apvienotās Karalistes bagātākajiem finansistiem Džonam Bekvītam saņēmusi atbalstu 3,7 miljonu mārciņu apmērā, kas piešķirts no nodokļu maksātāju naudas, lai gan viņam piederošais uzņēmums nav strādājis jau gadiem ilgi.

"Tempus Court Developments Ltd.", ko Bekvīts kontrolē ar divu citu uzņēmumu līdzdalību, 2020. gada novembrī saņēmis aptuveni 3,7 miljonus mārciņu. Tomēr uzņēmums neveica darījumus tajā gadā līdz pat 31.jūlijam, un publicējis informāciju par aktīviem 60 mārciņu apmērā. Dati liecina, ka kompānija nav bijusi aktīva kopš 2018. gada.

Kaut arī šāda veida atbalsts veido salīdzinoši mazu kopējo daļu no izsniegtajiem aizdevumiem, šādas situācijas rada jaunus jautājumus par mēģinājumiem slēpt informāciju par aizdevumiem un to, cik lielā mērā aizdevēji ir veikuši padziļinātu atbalsta saņēmēju analīzi.

Starp aizņēmējiem, par kuriem iekļauta informācija ES pieejamajos datos, "Bloomberg" atklājis apmēram 60 neaktīvus uzņēmumus.

"British Business Bank", kas administrēja programmu, pērn atteicās sniegt "Bloomberg News" papildu informāciju, atsaucoties uz uzņēmuma komerciālo interešu aizsargāšanu. Vienlaikus pirms izstāšanās no ES Lielbritānijai saskaņā ar bloka atbalsta noteikumiem bija jādalās ar ES ar informāciju par atbalstu, kas padara šos datus pieejamus.

"Bloomberg News" ieguvis datus par vairāk nekā 49 000 uzņēmumu – aptuveni 45% no visiem CBILS saņēmējiem, par kuriem Lielbritānija sniegusi informāciju ES. Saskaņā ar CBILS programmu bankas aizdeva līdz 5 miljonus mārciņu mazajiem uzņēmumiem, piemērojot aizdevēju izvēlētu procentu likmi. Valdība šiem aizdevumiem sniedza 80% garantiju.

Vienlaikus Lielbritānijas aizdevēji atzīst, ka aizdevumu atmaksas rādītāji līdz šim ir bijuši augstāki, nekā gaidīts. Tomēr aizņēmēju atklāšana varētu palīdzēt noskaidrot CBILS programmas efektivitāti, norāda "Bloomberg".

"Sabiedrība interesējas par atbalsta izlietojumu," sacījis Kārdifas Universitātes kriminoloģijas profesors un autors pētījumam par krāpšanu un pandēmiju Maikls Levijs. "Spēja pārbaudīt aizņēmumu izsniegšanas godīgumu un to, kas aiz tā stāv, atvieglo savlaicīgu līdzekļu saņemšanu labos laikos," viņš saka.

Līdz šim neviens aizņēmējs nav apsūdzēts par pārkāpumiem saistībā ar kredīta saņemšanu, un atsevišķi aizdevēji ES sniegtajā informācijā nav minēti. "British Business Bank" minējusi, ka tās Covid-19 palīdzības programmu uzraudzība turpinās, un aizdevējiem nevajadzētu saņemt garantijas, ja tie piešķīruši līdzekļus uzņēmumiem, kuri neatbilst kritērijiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.