Nē, Islandē imigrantiem par vietējo sieviešu apprecēšanu nemaksā
Foto: Shutterstock

Pēdējo piecu gadu laikā ik pa brīdim dažādās pasaules valstīs sociālajos tīklos parādās viltus ziņa, kura vēstīts, ka Islande imigrantiem, kas apprec vietējās sievietes, izmaksā 5000 eiro lielu grantu. Lai radītu ilūziju, ka šāds stāsts atbilst īstenībai, tas pamatots ar Islandes it kā nestandarta demogrāfiskajiem rādītājiem: valstī esot divreiz vairāk sievietes nekā vīriešu. Viss minētais ir muļķības, taču tas nav apturējis kārtējā ieraksta izplatīšanos arī Latvijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā liecina Islandes statistikas biroja (Hagstofa) dati, pērnā gada trešā ceturkšņa beigās Islandē kopā dzīvoja 362 860 iedzīvotāji. 186 220 no tiem vīrieši, bet sievietes bija nedaudz mazāk – 176 640.

Izdomājums piesaistīja arī pašu islandiešu uzmanību. Tā žurnāls "The Reykjavík Grapevin" vēstīja, kā pēc viltus ziņas parādīšanās sievietes Islandē saņēmušas spamam līdzīgas vēstules no vīriešiem, kas uz šo nepatiesību uzķērušies. Medijs skaidroja, ka šādas programmas valstī nav. Tāpat patiesībai neatbilst maldinošajā tekstā solītais, ka līdz ar finansiālo atlīdzību imigranti varēs saņemt arī pilsonību. Publiskus paziņojumus, kuros skaidrots, ka minētais stāsts neatbilst patiesībai, izplatījusi arī Dānijas vēstniecība Ēģiptē (pārstāv Islandi, – red.), kā arī Islandes ārlietu ministrija.

Tekstā minēts, ka vietējos vīriešus ir grūti pārsteigt ar šādu piedāvājumu, jo Islandē vidējā alga esot 10 800 eiro un apprecēties 5000 eiro dēļ īsti nav gribētāju. Arī šī nav tiesa. Kā liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) apkopotie dati par 2019. gadu, tad gadā vidēji Islandē cilvēks pirms nodokļu nomaksas nopelna apmēram 68 tūkstošus ASV dolāru (apmēram 57 tūkstošus eiro). Tas iznāk ap 4,7 tūkstošiem eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.