Viens pēc otra bankrotē Eiropas enerģētikas uzņēmumi
Foto: Pixabay

Pēdējo mēnešu laikā par maksātnespēju paziņojuši vairāku Eiropas valstu lielie enerģētikas uzņēmumi, liecina ārvalstu medijos publicētā informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nupat, pirms pāris dienām, par bankrotu paziņojis Lielbritānijas septītais enerģētikas piegādātājs "Bulb", kura klientu skaits sasniedza 1,7 miljonus. Kā iemeslu kompānija norādījusi augošās gāzes cenas. Uzņēmums paziņojumā informējis, ka tas kompānijai tiek iecelta ārkārtas vadība, kas nozīmē, ka valdība un regulators noteiks administratoru, kas vadīs biznesu, taču vienlaikus skaidrojis klientiem, ka pakalpojumu nodrošināšanu tas turpinās un arī tarifi paliks nemainīgi.

Tādējādi šogad jau 24 Lielbritānijas enerģētikas kompānijas ir apturējušas darbību, atstājot vairāk nekā divus miljonus klientu regulatora "Ofgem" rokās.

Kompāniju neveiksmēs vainojama enerģētikas krīze – straujais vairumtirdzniecības cenu pieaugums, īpaši dabasgāzei, kas kopš gada sākuma sadārdzinājusies par vairāk nekā 300%. "Ofgem" noteicis ierobežojumu tam, cik lielu maksu piegādātāji var iekasēt par pārdoto enerģiju, un kompānijām ir pienākums noteikt cenas zem izmaksām, kas rodas, iegādājoties gāzi un elektroenerģiju vairumtirdzniecībā.

Tomēr Lielbritānijas kompānijas nav vienīgās, kuru darbību ietekmējusi enerģētikas krīze. Nupat arī Čehijas lielākais alternatīvais enerģijas piegādātājs "Bohemia Energy" paziņojis par darbības pārtraukšanu. Uzņēmumu klientu skaits ir tuvu vienam miljonam, taču tie tiks iekļauti garantētās piegādes programmā. Kompānija skaidrojusi, ka tā bijusi spiesta spert šo radikālo soli straujā vairumtirdzniecības cenu pieauguma dēļ.

Pēdējā laikā ārvalstu medijos ziņots arī par citu valstu enerģētikas sektorā strādājošo kompāniju bankrotiem, tostarp, Vācijas kompānijas "Otima Energie" un citām.

Saskaņā ar Prāgas Biznesa skolas Enerģētikas studiju centra profesora Vadima Strielkovska domām, "Bohemia Energy" biznesa neveiksme ir tieši saistīta ar strauji augošajām elektroenerģijas cenām. "Eiropas enerģijas tirgus ir nonācis pilnīgā bezprecedenta situācijā," viņš atzinis, minot arī Lielbritānijas situāciju, kad daudzas kompānijas bijušas spiestas pārtraukt darbību.

Tajā pašā laikā Čehijas Tehniskās Universitātes profesore Mihaela Valentova uzskata, ka "Bohemia Energy" darbības pārtraukšanas iemesls ir uzņēmuma biznesa modelis. Kompānija,pēc viņas teiktā, enerģiju iegādājusies īstermiņa tirgū, un neapdrošinājusi risku ar nākotnes līgumiem, kā to bieži darījušas citas kompānijas.


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.