Projektu atbalsta

Brīvība izvēlēties jeb kas ikvienam jāzina par elektroenerģijas tirgu

Vai zini, ka elektrība, kas ļauj darboties tavam datoram un lampiņai pie gultas, tiek pirkta un pārdota atvērtā tirgū? Vai zini arī to, ka pats vari izvēlēties, no kā un par kādām cenām tieši tu to iegādāsies? "Atvērtais elektroenerģijas tirgus jau gandrīz piecus gadus Latvijā ir pieejams visiem, bet dati rāda, ka liela daļa klientu ne reizi nav izmantojusi iespēju mainīt tirgotāju, no kā iegādājas elektrību," stāsta AS "Sadales tīkls" tirgotāju attiecību vadītājs Gatis Macāns. Tāpēc centīsimies noskaidrot, ko lietotājam dod atvērtais elektroenerģijas tirgus un kā to izmantot savā labā.

Elektroenerģijas tirgus Latvijā tika atvērts pakāpeniski. To uzrauga un regulē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. 2007. gadā atvērtā tirgus iespējas sāka izmantot uzņēmumi ar lielu elektrības patēriņu. Kopš 2012. gada atvērtajam tirgum pievienojās arī pārējie uzņēmumi. Pilnīga tirgus atvēršana notika 2015. gada 1. janvārī, kad arī mājsaimniecībām tika piedāvāta iespēja pašām izvēlēties elektrības tirgotāju.

Kas tas ir – atvērtais elektroenerģijas tirgus?

"Atvērtā elektroenerģijas tirgus nosacījumi ikvienam sniedz iespēju salīdzināt tirgotāju piedāvājumus un brīvi izvēlēties sev piemērotāko. Kādam noteicošā ir tikai elektroenerģijas cena, kādam tā ir iespēja saņemt vienu rēķinu par vairākiem pakalpojumiem.

Lai apstiprinātu savu izvēli, piemēram, mājsaimniecībām tik vien kā jānoslēdz līgums ar elektroenerģijas tirgotāju. Tālāko izdara tirgotājs sadarbībā ar sadales operatoru. Par sniegtajiem pakalpojumiem tiek saņemts viens rēķins, kurā iekļauta maksa par elektroenerģiju, tirgotāja pakalpojumiem, sadales sistēmas pakalpojumiem, kā arī obligātā iepirkuma komponente un pievienotās vērtības nodoklis," stāsta AS "Sadales tīkls" tirgotāju attiecību vadītājs Gatis Macāns. Tavā rēķinā var būt iekļauta maksa arī par kādiem citiem papilu pakalpojumiem, ja tā esi vienojies ar savu elektrības tirgotāju.

Kā darbojas elektroenerģijas tirgus, un kā mēs saņemam elektroenerģiju?

Elektroenerģijas tirgus sastāv no diviem lieliem posmiem. "Pirmais posms ir fiziska elektrības piegāde no elektroenerģijas ražotājiem līdz tās lietotājiem. Šo posmu Latvijā nodrošina pārvades sistēmas operators jeb AS "Augstsprieguma tīkls" un sadales sistēmas operators. AS "Sadales tīkls" ir Latvijas lielākais sadales sistēmas operators ar 99% pārklājuma," stāsta Macāns.

Otrais posms ir elektrības ražošana un virtuāli tirdzniecības darījumi. Ražotāji saražoto elektroenerģiju pārdod biržā. Latvijā patērētās elektroenerģijas tirdzniecība notiek biržā "Nord Pool", kas ir vadošā Ziemeļeiropas elektroenerģijas birža un ar savu piedāvājumu nosedz gan Baltiju, gan Skandināviju. Te jāpaskaidro, ka biržas darbības specifika nosaka, ka elektrībai nav vienas noteiktas cenas. Elektroenerģijas cenu biržā veido līdzsvara punkts starp kopējo pieprasījumu un piedāvājumu. Biržā iepirkto enerģiju tirgotāji pārdod tālāk saviem klientiem – mājsaimniecībām un uzņēmumiem jeb elektrības lietotājiem.

"Ne visi zina, ka elektroenerģijas cena biržā dažādās diennakts stundās var atšķirties pat vairākas reizes. "Nord Pool” mājaslapā redzamas cenas nākamajai dienai – tātad tirgotāji pērk elektrību jau rītdienai. Raksturīgi, ka tajā brīdī, kad elektroenerģiju izmantojam maz, naktī, kad guļam, tirgus neguļ un elektrību ražo, bet, tā kā patērē maz, ir izdevīgi, ka par to vismaz kaut ko maksā, tāpēc cenas naktī ir krietni zemākas. Šobrīd tehnoloģijas atļauj, piemēram, veļu vai traukus likt mazgāties naktī, lādēt elektroauto, akumulēt enerģiju siltumiekārtās. No rīta, kad visi esam aktīvā dzīves ritmā, atkal sāk pieaugt elektroenerģijas cena. Tiem, kam pēc līguma elektrības cena piesaistīta biržas cenām, šāda plānošana, piemēram, mazgājot veļu naktī, varētu samazināt rēķinu summu," skaidro Macāns.

Kāda ir AS "Sadales tīkls" loma elektroenerģijas tirgū?

AS "Sadales tīkls" ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā un apkalpo aptuveni miljonu klientu īpašumu. Uzņēmums ik dienu nodrošina gan elektrības piegādi klientiem, gan informācijas apmaiņu starp elektrības lietotājiem un tirgotājiem, ik mēnesi atbildot uz vairāk nekā 650 tūkstošiem informācija pieprasījumu.

"Pēdējos gados "Sadales tīkls" ir būtiski uzlabojis savu elektrotīklu, samazinot elektroapgādes pārtraukumus klientiem, automatizējis dažādus tehniskus procesus, kas ļauj darboties ļoti efektīvi, piemēram, ātrāk pamanīt iespējamos bojājumus un attālināti tos novērst. Ikdienā lielu uzmanību pievēršam arī klientu servisam. Digitālo risinājumu ieviešana ir viens no nozīmīgākajiem "Sadales tīkla" klientu servisa attīstības un uzņēmuma darba efektivitātes kopumā uzlabošanas projektiem. 

Atbalstot klientu prasību pēc ātras un precīzas informācijas apmaiņas, "Sadales tīkls" tagad ir klientam pieejams visu diennakti.Gatis Macāns, AS ''Sadales tīkls'' tirgotāju attiecību vadītājs

Šogad "Sadales tīkls" papildinājis klientiem pieejamo e-rīku grozu. No jauna elektrības pieslēguma pieteikuma un sekošanas līdzi tā īstenošanai līdz pat līguma apstiprināšanai, no būvprojektu un topogrāfisko plānu saskaņošanas līdz atļaujām rakšanas darbiem vai mežizstrādes veikšanai. Individuālas ekspertu e-konsultācijas, ātrās atbildes tērzētavā un e-semināri – tā ir iespēja laikus uzzināt visu aktuālo par elektrotīkliem un elektrības piegādi, kā arī ērti precizēt jebkuru detaļu, pat neizejot no mājām. Darbu kartes e-vidē atspoguļo aktuālos un paredzamos investīciju projektus, trašu tīrīšanas darbu vietas, tehniskos darbus un plānotos atslēgumus elektrotīklā gan pilsētās un reģionos, gan konkrētā adresē," stāsta Macāns un piebilst: "Atbalstot klientu prasību pēc ātras un precīzas informācijas apmaiņas, "Sadales tīkls" tagad ir klientam pieejams visu diennakti."

Cik aktīvs ir elektroenerģijas tirgus, un kā notiek elektroenerģijas tirgotāja izvēle?

Pašlaik Latvijā, pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas datiem, ir reģistrēti 38 elektroenerģijas tirgotāji. No tiem par aktīviem tirgus dalībniekiem varam uzskatīt 18 tirgotājus, kuru portfelī ir vismaz viens lietotājs. "Te interesanti pieminēt, ka ne vienmēr tirgotājs ar lielāku lietotāju skaitu būs arī lielākais tirgotājs pēc realizētās elektroenerģijas daudzuma. Tas skaidrojams ar faktu, ka 89% elektroenerģijas lietotāju Latvijā ir privātpersonas jeb mājsaimniecības un tikai 11% juridiskās personas. Mājsaimniecības patērē vien 25% no kopējā elektroenerģijas apjoma, bet juridiskās personas izmanto pārējos 75%. Kopumā es elektroenerģijas tirgu Latvijā raksturotu kā aktīvu. Katru mēnesi mēs saņemam no septiņiem līdz astoņiem tūkstošiem tirgotāja maiņas darījumu pieteikumu, bet domāju, ka ir vēl gana daudz klientu, kuri maz zina par elektroenerģijas tirgu un tāpēc īsti neizvērtē savas iespējas tikt pie izdevīgāka piedāvājuma," stāsta Macāns.

Kā nomainīt elektrības tirgotāju?

Jebkurš elektrības lietotājs var izvēlēties sev citu tirgotāju un pieteikt tirgotājam pakalpojumu. Tālāko izdarīs jaunais tirgotājs sadarbībā ar sadales operatoru. Pirms tirgotāja maiņas Macāns gan iesaka aplūkot līdzšinējo līgumu un pārliecināties par līguma nosacījumiem, kas stājas spēkā, pārtraucot līgumu pirms noteiktā termiņa.

Tirgotāja maiņa notiek katra mēneša pirmajā datumā. Lai ar nākamā mēneša sākumu saņemtu jaunā tirgotāja pakalpojumus, līgums ar tirgotāju ir jānoslēdz līdz iepriekšējā mēneša 15. datumam. Veicot tirgotāja maiņu, fiziski īpašumā nekas nav ne jāpārtaisa, ne jāmaina. Arī elektrības piegādes kvalitāte paliek nemainīgaGatis Macāns, AS ''Sadales tīkls'' tirgotāju attiecību vadītājs

Kad ir izvērtēts elektroenerģijas piedāvājums un pieņemts lēmums par labu jaunam tirgotājam, ir jānoslēdz arī jauns elektroenerģijas tirdzniecības līgums."Tirgotāja maiņa notiek katra mēneša pirmajā datumā. Lai ar nākamā mēneša sākumu saņemtu jaunā tirgotāja pakalpojumus, līgums ar tirgotāju ir jānoslēdz līdz iepriekšējā mēneša 15. datumam. Veicot tirgotāja maiņu, fiziski īpašumā nekas nav ne jāpārtaisa, ne jāmaina. Arī elektrības piegādes kvalitāte paliek nemainīga," piebilst Macāns. 

Ko darīt, ja īpašumā nav pieejama elektrība?

"Ja nekustamajā īpašumā nav pieslēguma elektrotīklam, iesniegt jauna pieslēguma pieteikumu var "Sadales tīkla" e-vidē vai pie izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja. Ja īpašums jau bijis apdzīvots, elektrības padeve pārtraukta neilgi un īpašumā ir saglabājies pieslēgums elektrotīklam, iespējams, nepieciešams tikai atjaunot elektrības piegādi. Tas parasti notiek dažu dienu laikā. Ja tomēr atslēgums bijis ilgstošs un par elektrotīkla drošumu vairs nevaram būt pārliecināti, tad gan no jauna jāveic elektroenerģijas pieslēguma procedūra. Tas aizņems nedaudz vairāk laika. Par šādām situācijām gan mēs uzreiz informējam klientu un izstāstām tālākās darbības," skaidro AS "Sadales tīkls" tirgotāju attiecību vadītājs.

Pārdevējs var izdomāt visādus stāstus par to, cik maksās elektrības pieslēguma ierīkošana, bet jebkuram pircējam ir iespēja uzrakstīt pieteikumu "Sadales tīklam" un vēl pirms pirkuma izdarīšanas brīža pašam uzzināt, kādas būs aptuvenās izmaksas.Gatis Macāns, AS ''Sadales tīkls'' tirgotāju attiecību vadītājs

Ja vēl tikai meklē jaunu mājokli vai esi noskatījis skaistu zemesgabalu un vēlies būvēt māju vietā, kur elektrības vēl nav, Macāns iesaka būt piesardzīgam un noskaidrot, cik pieslēgums izmaksās: "Pārdevējs var izdomāt visādus stāstus par to, cik maksās elektrības pieslēguma ierīkošana, bet jebkuram pircējam ir iespēja uzrakstīt pieteikumu "Sadales tīklam" un vēl pirms pirkuma izdarīšanas brīža pašam uzzināt, kādas būs aptuvenās izmaksas. Jauna pieslēguma ierīkošanas izmaksas ir atkarīgas no pieprasītās jaudas un veicamo darbu apjoma. Tās sastāv no faktiskajām izmaksām, piemēram, maksas par sadalni, tās uzstādīšanu, kabeļa vai vada pievilkšanu līdz sadalnei u. c., un ieguldījumiem, kas nodrošina kopējā elektrotīkla pieejamību. Izmaksas ietekmē arī tādi faktori kā jaudas pieejamība konkrētajā tīkla atzarā, vide, kurā atrodas īpašums. Kopējās summas mēdz būt visai atšķirīgas. Tāpēc iesaku izmantot iespēju uzzināt tās laikus. Pieprasījums ir bez maksas!"

Kā notiek elektroenerģijas uzskaite?

Agrāk tik ierastā darbība katra mēneša beigās – skaitītāja rādījumu nodošana – pavisam drīz būs vēsture. Visā Latvijā līdz 2022. gadam paredzēts pāriet uz viedajiem skaitītājiem. Daudzviet iepriekšējās paaudzes skaitītāju jau pašlaik palicis pavisam maz. Vairāk nekā 85 procenti skaitītāju nomainīti Rēzeknē, Valmierā un Ogrē, bet Cēsu novadā 92 procenti iepriekšējās paaudzes skaitītāju aizstāti ar jaunajiem, stāsta "Sadales tīkla" pārstāvis. Tas nozīmē, ka ar viedo skaitītāju palīdzību attālināti pašlaik tiek uzskaitīti jau 85 procenti no visas patērētās elektroenerģijas. To, kad tavā īpašumā tiks uzstādīts viedais skaitītājs, vari noskaidrot "Sadales tīkla" mājaslapā. "Uzstādām šos skaitītājus kompleksi vienam apgabalam, jo ir svarīgi ievērot visus tehnoloģiskos procesus, lai sniegtu klientam visas priekšrocības," skaidro Macāns.

Projekta ''savienoJUMS'' veidotāji: saturs – Andra Briekmane, foto – Kārlis Dambrāns, dizains – Natālija Šindikova, Oskars Dreģis, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Liene Lacberga, Kristīne Melne
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.