Projektu atbalsta

Pārbaudi sevi! Cik labi tu pazīsti elektrību?

Elektrību izmantojam katru dienu, tāpēc nevar teikt, ka zināšanas par to nav svarīgas vai ka tā jau tikai skolas mācību viela. Diemžēl arvien biežāk dzirdēts par visai vājiem skolēnu eksāmenu rezultātiem eksaktajās zinātnēs, tostarp fizikā. Kā tad īsti ir – vai paši pietiekami labi zinām visu par elektrību? Pārbaudi sevi, atbildot uz jautājumiem, no kuriem daļa ņemta no vidusskolas centralizētajiem eksāmeniem fizikā*, bet daļa vienkārši no skolas mācību vielas.

Kāpēc nedrīkst lietot elektroierīces, kas nokļuvušas slapjumā vai aplietas ar šķidrumu?

Elektrotehnika par patstāvīgu zinātnes nozari kļuva tad, kad cilvēki iemācījās elektrību pārvadīt pa vadiem. Kurā gadsimtā tas notika?

Elektriskā cepeškrāsns ir pieslēgta elektrotīklam, izmantojot izolētus vara vadus. Vadi stipri sakarst. Kas jādara, lai samazinātu vadu sakaršanu?

Dzīvoklī, kura drošinātāji paredzēti 16 A stiprai strāvai, iespējams ieslēgt četras elektroierīces (katras jauda pie 230 V sprieguma 1150 W). Citas elektroierīces dzīvoklī nav ieslēgtas. Kāds ir maksimālais ierīču skaits, kuras drīkst ieslēgt vienlaikus?

Kurš no šiem materiāliem vislabāk vada elektrisko strāvu?

Kāpēc putniem, sēžot uz elektrības vada, “nesit” elektrība?

Trīs dažādas jaudas kvēlspuldzes, kas paredzētas vienādam spriegumam, saslēdz virknē un pieslēdz baterijai. Kas visām spuldzēm ir vienāds?

Kas plūst pa elektrolīnijas vadiem?

Elektriskās strāvas stiprumu mēra:

Mākoņi var uzlādēties tik stipri, ka elektroni pārlec no mākoņiem uz zemi vai starp mākoņiem. Tas rada milzīgu dzirksteli. Kā sauc šo dzirksteli?

Rezultāts:

Opā! Notrauc putekļus no vecās mācību grāmatas – laiks atkārtot aizmirsto!

Nav slikti, bet esi drusku “ierūsējis”!

Lieliski, tu ne tikai skolā, bet arī dzīvē esi teicamnieks!

Projekta ''savienoJUMS'' veidotāji: saturs – Andra Briekmane, foto – Kārlis Dambrāns, dizains – Natālija Šindikova, Oskars Dreģis, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Liene Lacberga, Kristīne Melne
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.