Solis pretī jaunam mājoklim: ar ko sākt, lai uzkrātu pirmajai iemaksai
Foto: Publicitātes foto

Gandrīz trešdaļa Baltijas valstu iedzīvotāju vēlas iegādāties savu mājokli, jo vairs negrib dzīvot ar vecākiem vai turpināt īrēt dzīvesvietu, liecina "Luminor" bankas aptauja. Diemžēl ne visiem izdodas to piepildīt, jo 40% aptaujāto iedzīvotāju atzīst, ka galvenais šķērslis, lai tiktu pie sava mājokļa, ir nepietiekami uzkrājumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Noskaidro nepieciešamās iemaksas apjomu

Pirmās iemaksas apmēru ietekmē vairāki faktori – īpašuma veids, lokācija, stāvoklis, kā arī klienta profils. Kad ir radusies vajadzība vai vēlme pēc jauna mājokļa, iesakām vērsties bankā, lai saņemtu mājokļa konsultāciju un noskaidrotu iespējamos risinājumus mājokļa iegādei. Mājokļa iegādei šobrīd ir pieejamas arī trīs "Altum" valsts atbalsta programmas.

  1. Jaunajiem speciālistiem (garantija)
  2. Daudzbērnu ģimenēm ar trim vai vairāk bērniem (subsīdija)
  3. Ģimenēm ar bērniem (garantija)

Noteikti iesakām noskaidrot arī citas izmaksas, kas saistītas ar nekustamā īpašuma iegādi, jo tās parasti sastāda būtiskus papildu izdevumus, par kuriem klienti nereti neiedomājas.

Konsultācija bankā ir bezmaksas un to iespējams veikt attālināti. Pieteikumu konsultācijai var iesniegt arī gadījumā, ja vēl nav noskatīts konkrēts īpašums, bet ir aptuvena iecere par nekustamā īpašuma veidu un vietu, pamatojoties uz to, bankas speciālists varēs konsultēt par iespējamiem scenārijiem īpašuma iegādei.

Konsultācijai vari pieteikties šeit.

Automatizē uzkrājumus un lūkojies pēc papildu ienākumiem

Kad nepieciešamā summa pirmajai iemaksai ir noskaidrota, ir jāuzsāk mērķtiecīgs darbs uzkrājuma izveidošanai. Ja esi cilvēks, kuram grūti veidot uzkrājumus, atver krājkontu un veic automātisku ikmēneša maksājumu uz šo kontu. Jo nauda būs grūtāk pieejama, jo lielāka iespēja, ka to neiztērēsi citiem mērķiem, savukārt automātiskais maksājums padarīs uzkrāšanas procesu daudz nemanāmāku un vieglāku. Iespējams, ir kādi neregulāri lielāki tēriņi, no kuriem būs jāatsakās ātrākai pirmās iemaksas sakrāšanai, piemēram, ceļojums vai jaunāko tehnoloģiju iegāde.

Ja saproti, ka pēc ikmēneša obligāto maksājumu veikšanas pārāk maz vari atvēlēt uzkrājumu veikšanai, padomā, kā vari samazināt esošos izdevumus vai kā vari gūt papildu ienākumus, piemēram, liekot lietā savus talantus vai prasmes, kas netiek pielietotas pamatdarbā.

Maini paradumus

Kritiski izvērtē savus ieradumus, kas, iespējams, saistīti ar nevajadzīgiem tēriņiem, piemēram, impulsīva iepirkšanās internetā, ēdiena pasūtīšana uz mājām, dažādi abonementi u.c., lai vieglāk izvairītos no kārdinājuma kārtējo reizi iepirkties ar atlaidēm vai apmeklēt kādu izklaides pasākumu. Neiegādājies jaunas lietas, bez kurām droši vari iztikt, bet pārdod tās, kuras vairs nelieto – sadzīves tehniku, mēbeles, bērnu rotaļlietas u.tml. Savukārt pārdomāti izplānota nedēļas ēdienkarte var būtiski samazināt izmestās pārtikas apjomu un līdz ar to arī izdevumus par tās iegādi.

"Pārskati pakalpojumus par internetu, televīziju, mobilo telefonu, jo, iespējams, abonē pakalpojumu, ko pilnvērtīgi nemaz neizmanto un šobrīd ir pieejams kāds alternatīvs lētāks variants," iesaka "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.