Dronu ražotājs 'Aerones' piesaistījis divu miljonu eiro investīcijas
Foto: Publicitātes foto

Riska kapitāla fonds "Expansion Capital AIFP" ir veicis pirmo investīciju vairāk nekā divu miljonu eiro apmērā no fonda "INEC1 AIF", ieguldot līdzekļus augstas veiktspējas dronu iegādes līdzfinansēšanā un darbības attīstīšanā – uzņēmumā "Aerones Nordic". Tā vienlaikus ir arī "Attīstības finanšu institūcijas Altum" pirmā investīcija no jaunās – ceturtās paaudzes riska kapitāla fondiem.

Ar "Expansion Capital" investīciju palīdzību "Aerones Nordic" plāno attīstīt industriālo dronu pakalpojumu eksportu Skandināvijas un Baltijas valstīs. Skandināvijas valstis būs galvenais eksporta tirgus, jo tur pašreiz jau ir uzbūvēti vairāk nekā pieci tūkstoši vēja turbīnu. Piemēram, Zviedrija plāno tuvāko 20 gadu laikā pilnībā pāriet uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu un ir viena no vadošajām Eiropas Savienības valstīm vēja enerģijas ražošanā.

Izmantojot augstas veiktspējas dronus, uzņēmums nodrošinās vēja turbīnu apkopi, tostarp veiks turbīnu mazgāšanu, atledošanu un pārklāšanu ar īpašiem aizsardzības materiāliem. Pakalpojuma unikalitāte slēpjas faktā, ka līdz šim vēja turbīnu apkopē tiek izmantots cilvēku darbaspēks vai arī helikopteri, piemēram, atledošanas pakalpojuma veikšanai. Abas izmantotās metodes ir salīdzinoši dārgas un arī bīstamas, jo mūsdienu vēja turbīnu augstums pārsniedz 100 un pat 200 metru augstumu.

Latvijas ražotāja "Aerones" izstrādātie industriālie droni jau ir izpelnījušies atzinību inovatīvo uzņēmumu kapitāla piesaistes forumos. Tāpat arī vēja turbīnu ražotāji un vēja parku īpašnieki gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā ir pauduši interesi par "Aerones" dronu izmantošanu vēja turbīnu mazgāšanā, atledošanā un pārklāšanā.

"Aerones" droni spēj nodrošināt salīdzinoši lētu un efektīvu vēja turbīnu apkalpošanu. Ņemot vērā, ka "Aerones" droniem elektrības un mazgāšanas šķidrumu padeve tiek nodrošināta ar kabeļu palīdzību no zemes, darbu veikšanas ilgums nav ierobežots. Papildus tam dronos tiek izmantoti arī robotizēti manipulatori un augstas izšķirtspējas kameras, kas ļauj paveikt apkopes darbus precīzi un kvalitatīvi. Vienu vēja turbīnu drona komanda spēj apkalpot pāris stundu laikā.

""Aerones Nordic" uzdevums ir unikāls, jo šāda veida pakalpojumu pašreiz pasaulē nespēj nodrošināt neviens uzņēmums. Protams, vēja turbīnu industrija skatās uz mums ar lielu interesi, tāpēc ir būtiski, ka ar "Altum" un "Expansion Capital" fonda atbalstu ir iespēja attīstīt uzņēmumu faktiski brīvā tirgus nišā un tieši šajā brīdī," teic "Aerones Nordic" valdes priekšsēdētājs Jānis Zemītis.

"Mēs redzam, ka pasaulē ir milzīgs pieprasījums vēja turbīnu apkopes pakalpojumam ar dronu palīdzību. Pastāvīgi veicam pārrunas ar globālajiem vēja turbīnu ražotājiem un arī galvenajiem vēja parku īpašniekiem un operatoriem ne tikai Eiropā, bet arī Ziemeļamerikā. Ilgtermiņā mūsu ambīcija ir izaugt no reģionāla pakalpojumu sniedzēja līdz globālam tirgus spēlētājam. Pateicoties investīcijai, uzņēmums pašlaik strauji attīstās, tāpēc plāno ievērojami palielināt darbinieku skaitu. Īpaši aktuāla būs darbinieku piesaiste tādās profesijās kā elektroniķi, programmētāji, dronu piloti un citi," norāda Zemītis.

""Expansion Capital", kā ierasti, ir izvērtējis biznesa potenciālu un, saskatot tā kapacitāti, ir ieguldījis līdzekļus šajā nākotnes projektā. "Aerones Nordic" projekts šobrīd viennozīmīgi vēl nekvalificētos banku finansējumam, bet mēs uzskatām, ka tieši šādi, inovatīvi projekti var veidot ilgtspējīgu Latvijas tautsaimniecības attīstību un veicināt tās konkurētspējas celšanu globālā mērogā. Tieši tāpēc "Expansion Capital" ieguldījumi inovācijās, pēc Latvijas nacionālās politikas pamatnostādnēm, kuru mērķis ir augstas pievienotās vērtības eksporta apjoma palielināšana, ir arī mūsu pārliecība projektu izvēlē gan šobrīd, gan turpmāk," norāda "Expansion Capital AIFP" valdes priekšsēdētājs Ēriks Fricsons.

"Expansion Capital" ir viens no "Altum" finansētajiem sēklas un sākuma kapitāla fondiem, kas ar investīciju uzņēmumā "Aerones" ir uzsācis īstenot arī ceturtās paaudzes riska kapitāla fondu programmu. "Altum" valdes loceklis Juris Vaskāns vēsta, ka ""Expansion Capital" investīcija uzņēmumā "Aerones" ir izcils piemērs tam, kā valsts atbalsta finanšu instrumenti var sekmēt inovatīvu, strauji augošu uzņēmumu izaugsmi. Turklāt redzam, ka arvien aktīvāk finanšu instrumentus izmanto pakalpojumu sfērā strādājoši uzņēmumi, kuru bizness ir orientēts uz eksportu.

Source

DELFI Bizness

Tags

Jaunuzņēmumi Altum Eiropas Savienība Investīcijas
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form