Sākta 88 miljonu eiro vērtā Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācija
Foto: Publicitātes foto

Parakstot līgumu ar Eiropas Inovācijas un tīklu izpildaģentūru, vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") sācis darbu pie Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācijas projekta, kurā tiks ieguldīti 88 miljoni eiro, informēja "Conexus" pārstāvji.

Kompānijā atzīmēja, ka modernizācijas projekts būtiski uzlabos krātuves tehnisko infrastruktūru un aprīkojuma darbības drošumu.

"Conexus" pārstāvji skaidroja, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves modernizācijas un attīstības projektam no Eiropas Savienības (ES) Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta programmas (CEF) kompānija saņemts līdzfinansējums 50% apmērā. Projekts tiks īstenots līdz 2025. gadam, līdzekļus novirzot krātuves modernizācijas trim virzieniem – virszemes infrastruktūras, gāzes urbumu un esošās gāzes infrastruktūras modernizācijai.

Uzņēmumā informēja, ka patlaban sākts darbs pie urbumu uzlabošanas, savukārt gāzes pārsūknēšanas agregātu un virszemes aprīkojuma uzlabošanas veikšanai tiek gatavota tehniskā specifikācija projektēšanas darbu sākšanai un iepirkumu organizēšanai.

"Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne sacīja, ka Baltijas dabasgāzes infrastruktūra ir izveidota tā, ka tā nespēj funkcionēt bez dabasgāzes krātuves, savukārt Inčukalna pazemes gāzes krātuve ir vienīgā Baltijā funkcionējošā krātuve, kas nodrošina reģionālās gāzapgādes stabilitāti. "Tieši tāpēc investīcijas infrastruktūras modernizācijā ir būtisks solis ne tikai Latvijai, bet visam reģionam, jo ieviestie risinājumi atbalstīs arī citu Eiropas nozīmes infrastruktūras projektu nestās pārmaiņas gāzes tirgus integrācijā," viņa teica.

Kotāne piebilda, ka galvenais ieguvums no projekta īstenošanas būs spēja samazināt dabasgāzes izņemšanas jaudu atkarību no gāzes rezervju apmēra Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Projektā tiks uzlabota Inčukalna pazemes gāzes krātuves tehniskā infrastruktūra un aprīkojuma darbības drošums, kā rezultātā samazināsies krātuves ietekme uz apkārtējo vidi. Projekts ļaus paplašināt krātuves darbību, lai Inčukalna pazemes gāzes krātuve varētu saglabāt funkcionalitāti pēc spiediena palielināšanas Baltijas pārvades sistēmā, kas nepieciešama vairāku starptautiskas nozīmes enerģētisko projektu kontekstā.

Jau ziņots, ka uzņēmums "Conexus" ir dibināts 2016. gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" – 29,06%.

Tags

Inovācijas Augstsprieguma tīkls Baltija Conexus Baltic Grid Eiropas Savienība Enerģētika Gazprom Latvijas gāze

Comment Form