Foto: F64

Liepājas tiesa pirmdien ierosinājusi finanšu grūtībās nonākušā metalurģijas uzņēmuma "Liepājas metalurgs" (LM)tiesiskās aizsardzības procesa lietu.

Kā portāls "Delfi" uzzināja tiesā, uzņēmumam tiesiskās aizsardzības plāna izstrādāšanai un tā saskaņošanai atvēlēts laiks līdz 26.jūlijam.

Tāpat tiesa nosūtījusi informāciju Maksātnespējas administrācijai, kam tagad būs jāsūta apstiprināšanai tiesai LM tiesiskās aizsardzības procesa administratora kandidāts.Tiesā gan precizēja, ka vispirms piemērotākais pretendents būs jāmeklē pašiem kreditoriem. Ja vienošanās netiks panākta, tad par administratoru būs jālemj un tas kāiesaka administrācijai. 

Tiesā gan uzsvēra, ka lēmums par tiesiskās aizsardzības procesa lietas ierosināšanu pirmdien maksātnespējas administrācijai jau nosūtīts.

Pēc 26.jūlija arī tiks lemts par to, kad tiesa LM tiesiskās aizsardzības procesa lietu izskatīs.

Maksātnespējas administrācijas (MNA) direktors Ervīns Ābele portālam "Delfi" sacīja, ka šāds risinājums, kad tiesa lūdz Maksātnespējas administrāciju ieteikt uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) administratoru, nav ierasta prakse, lai gan atsevišķi gadījumi esot bijuši. Parasti pie MNA tiesa vēršoties, ja kreditoru kopumam neizdodas rast vienprātību par to, kurš būtu labākais TAP administratora amata pretendents.

Jau ziņots, ka "Liepājas metalurgs" Liepājas tiesā piektdien iesniedza pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanu, liecina uzņēmuma paziņojums biržai "NASDAQ OMX Riga".

Uzņēmums biržai iesniedzis arī konsolidēto finanšu pārskatu par pirmo ceturksni. "Liepājas metalurgs" konsolidētais neto apgrozījums 2013.gada 1.ceturksnī bija 78,3 miljoni latu, kas ir par 11,5 miljoniem latu vairāk kā 2012.gada 1.ceturksnī. Trīs mēnešos uzņēmums arī strādājis ar 10,1 miljona latu zaudējumiem, pretēji 2012.gada 1.ceturkšņa 521 688 latu peļņai.

Neto pieaugumu un zaudējumu apmēru pārskata periodā noteica sekojoši faktori - vispārēja krīzi metalurģijas nozarē gan Eiropā, gan visā pasaulē, "Liepājas metalurgs" apgrozāmo līdzekļu trūkums, "Liepājas metalurgs" pārskata periodā realizēja par 32734 tonnām velmējumu vairāk kā šajā periodā tika saražots, liecina paziņojums biržai.

"Liepājas Metalurgs" valdes lēmums prasīt uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanu nekādi neietekmēs kreditoru kluba izvirzīto prasību, saskaņā ar kuru uzņēmuma lielajiem akcionāriem līdz 31. maijam katram jāiegulda "Liepājas Metalurgā" 10 miljoni latu vai arī jāpārdod kreditoru klubam savas akcijas par vienu latu katram, pirmdien, komentējot kompānijas valdes iesniegto tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu, teica ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP).

"Vai nu jāliek nauda iekšā uzņēmumā vai jānoliek akcijas. Viss pārējais ir vilcināšanās un demagoģija," sacīja ministrs.

Viņaprāt, ja tiesa piekritīs tiesiskās aizsardzības procesam, būtībā nekas nemainīsies – savstarpēji konfliktējošajiem "Liepājas Metalurga" akcionāriem būs jāsēžas pie sarunu galda ar uzņēmuma kreditoriem un jāmēģina vienoties par "Liepājas metalurga" kredītsaistību restrukturizāciju un uzņēmuma darbības atjaunošanu.

"Tas notiek jau vairākus mēnešus," atgādina Pavļuts.

Jau ziņots, ka katram no konfliktējošiem LM lielākajiem akcionāriem līdz šī gada 31. maijam ir jāpārdod LM kreditoru klubam savas akcijas par vienu latu vai arī katram jāiegulda uzņēmumā desmit miljonus latu - šādu prasību pagājušajā nedēļā izvirzīja kreditoru klubs, informēja LM sarunām ar kreditoriem pieaicinātā finanšu konsultanta "Prudentia" vecākais partneris Kārlis Krastiņš.

Kreditoru klubs arī ir gatavs restrukturizēt AS "Liepājs Metalurgs" saistības, tās daļēji kapitalizējot - pārvēršot akcijās, kas būtu kreditoru kluba īpašums. Saistību kapitalizācijas rezultātā kreditori iegūtu uzņēmuma akcijas, kuru vērtība būtu vienāda ar LM parāda apjomu. Tādējādi arī tiktu stiprināta uzņēmuma kapitāla bāze.

Tāpat kreditori ir gatavi ieguldīt uzņēmumā nepieciešamos apgrozāmus līdzekļus, pastāstīja Krastiņš.

Jau ziņots, ka uzņēmuma akcionārs Kirovs Lipmans jau ilgstoši konfliktē ar pārējiem "Liepājas metalurga" akcionāriem un ir vienīgais, kurš absolūti noraidījis kreditoru kluba piesaistītā konsultanta "Prudentia Advisors" piedāvājumu pārdot uzņēmuma akcijas par 1 latu.

Savukārt pārējie divi uzņēmuma lielākie akcionāri - Sergejs Zaharjins un Iļja Segals - pauduši "konceptuālu" piekrišanu piedāvājumam nodot sev piederošās uzņēmuma akcijas kreditoriem.

Uzņēmums ir nonācis grūtībās un nespēj pildīt visas savas saistības, tas apturējis ražošanu un atlaidis vairākus darbiniekus. Valsts kasei arī nācās samaksāt kārtējā valsts galvotā kredīta pamatsummu.

Finanšu ministrs 2009.gada 30.decembrī valsts vārdā izsniedza galvojumu par LM saistībām 85,6 miljonu eiro (59,7 miljonu latu) apmērā, lai nodrošinātu prasījumus, kas var rasties no aizdevuma līguma, kas noslēgts starp LM un "UniCredit S.p.A". Šā gada 25. janvāri izsniegtais, bet vēl neatmaksātais valsts galvotā aizdevuma apmērs bija 73,6 miljoni eiro (51,7 miljoni latu).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!