Banku asociācija paaugstina Latvijas IKP izaugsmes prognozi šim gadam, samazina – nākamajam
Foto: LETA

Vairumu Latvijā strādājošo banku apvienojošā Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) ir paaugstinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognozi šim gadam, bet nedaudz samazinājusi - nākamajam gadam, liecina LKA makroekonomikas apskats.

Vēl šā gada vēlā pavasarī LKA prognozēja Latvijas tautsaimniecībai 2,5% pieaugumu 2012.gadā un 3,3% kāpumu – 2013.gadā. Savukārt jaunākajā LKA Latvijas makroekonomikas apskatā šā gada IKP pieauguma prognoze palielināta līdz 4%, bet nākamajam gadam samazināta līdz 3,1%.

LKA analītiķi, analizējot Latvijas makroekonomisko attīstību, secinājuši, ka lielākais Latvijas ekonomikas risks tuvākajā nākotnē ir eirozonas krīze. "Turpinoties muļļāšanās scenārijam ES, arī Latvijas izaugsme piebremzēsies, tādēļ jaunākās LKA prognozes nākamajam gadam paredz IKP izaugsmes tempu piebremzēšanos līdz 3,1%," paziņojumā medijiem norāda LKA sabiedrisko attiecību speciāliste Baiba Melnace.

"Ir jātiek vaļā no sajūtas, ka Latvija ir neveiksmīga ekonomika, taču nevajadzētu arī lolot ilūzijas par to, kādi izaicinājumi ekonomisko un sociālo procesu mijiedarbības rezultātā valstij būs jāpārvar," LKA viedokli pauž asociācijas sabiedrisko attiecību speciāliste.

Asociācijā secināts arī, ka Latvijā pēdējos gados ir paveikts ļoti daudz, ekonomikas izaugsme ir atjaunojusies, un jau divus ceturkšņus pēc kārtas Latvija ir straujāk augošā ekonomika Eiropas Savienībā. Tomēr, neraugoties uz šiem sasniegumiem, ir arī liels risks savas iespējas palaist garām un sabojāt, teikts jaunākajā LKA apskatā.

Paralēli Latvijas paveiktajam fiskālas situācijas stabilizēšanai, ekonomikas konkurētspējas atjaunošanai un eksporta pieaugumam, kā arī iekšējā patēriņa atjaunotnei, fonā notiek ļoti bīstami procesi. Lai gan emigrācija strauji bremzējas, tā vēl nav apturēta, kas arī nav viegli izdarāms, taču šādam mērķim ir jābūt. Latvija turpina zaudēt potenciālu zemas dzimstības dēļ. Augstākajā izglītībā neveikto reformu dēļ jaunieši turpina tērēt laiku darba tirgū maz pieprasītu kvalifikāciju iegūšanai, norāda banku asociācija.

"Jautājums ir par to, kuri procesi – labvēlīgie vai nelabvēlīgie – pirmie sasniegs kritisko masu. Tās ir sacensības ar laiku. Kopš 1995. gada Latvija ir bijusi starp 10% straujāk augošo ekonomiku pasaulē, rēķinot uz vienu iedzīvotāju. Ir paveikts ļoti daudz, bet tas nav pietiekami, lai nodrošinātu ilgtspēju. Īslaicīga veiksme nenodrošina ilglaicīgus panākumus, ja iesāktais netiek turpināts," norāda apskata autori – LKA Ekonomikas un monetāro jautājumu komitejas vadītājs, "Swedbank" galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks un komitejas dalībnieks, "DNB bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Tādēļ LKA iesaka valdībai nepalaist garām īsto mirkli un nodrošināt sasniegtās stabilitātes un izaugsmes ilgtspēju, turpinot nopietnas reformas, gudrāk tērējot valsts budžetā pieejamos līdzekļus, kā arī adekvāti risināt strukturālā bezdarba un darbaspēka trūkuma problēmu. "Reformas ir vieglāk īstenot, kad ekonomika aug un investoru viedoklis ir labvēlīgs. Tas ir tagad. Latvijas veiksmes stāstam apbružājoties, labu turpinājumu izveidot būs jau grūtāk," norāda LKA.

Nodokļu politikas jomā būtu nepieciešama straujāka un apjomīgāka darbaspēka nodokļu sloga samazināšana, nepieciešamības gadījumā daļu nodokļu sloga novirzot uz nekustamā īpašuma nodokli mājoklim.

Savukārt topošais Nacionālās attīstības plāns nedrīkst pārvērsties par vēlmju sarakstu, un ir jāsaprot, ka "plānošana, pirmkārt, nav izšķiršanās par to, ko mēs darīsim, bet gan par to, ko nedarīsim". "Skaidrākā, skaudrākā un vienlaikus neizbēgamākā izvēle būs par to, kuru reģionu vai apdzīvotu vietu attīstību atbalstīt, kuru nē," pauž LKA.

Jau vēstīts, ka Latvijas Banka šā gada jūlija vidū paaugstināja savu Latvijas IKP izaugsmes prognozi šim gadam - no iepriekš prognozētajiem 1,3% līdz 3,5% - 4%.

Tags

DNB Iekšzemes kopprodukts (IKP) Latvijas Banka Latvijas Komercbanku asociācija Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form