Bičevskis: šogad banku 'Citadele' neizdosies pārdot
Foto: F64

Šogad Latvijas valdībai banku "Citadele" neizdosies pārdot, un milzīgs panākums būs, ja valdība spēs atrast investoru "Latvijas Hipotēku un zemes bankai" ("Hipotēku bankai"), teica Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Viņaprāt, banku pārdošanā labie laiki ir vispār beigušies. "Ar tirgu jau ir tā, ka iepriekš nekad nevar zināt, kā būs pēc tam. Tāpēc tas ir tirgus, kurā vieni uzvar, otri – zaudē. Vispārējā situācija Eiropā pēdējā pusotra gada laikā galīgi nav uzlabojusies. Finanšu sektors atveras arvien lielākiem riskiem, un pamatā pašlaik tas arvien riskantāks paliek publiskā – valsts – parāda ekspozīciju risku dēļ. Tieši šos ieguldījumus agrāk gan regulatori, gan visi pārējie uzskatīja par drošiem ieguldījumiem. Līdz ar to, kamēr publiskais sektors Eiropā pats ar sevi netiks galā, lai iedotu skaidru atbildi – kāda riska apmērā novērtēt tā parādu –, tikmēr vide attiecībā uz finanšu sektora investīcijām Eiropā galīgi nebūs labvēlīga," klāstīja Bičevskis.

Viņaprāt, izdevīgais mirklis banku pārdošanā ir nokavēts. "Pēc 2008.gada "Lehman Brother" krīzes bija noteikts periods, kad tirgū bija pilnīgs sastingums, tad bija neliels kāpums, un, ja tajā brīdī netrāpīja, tad pašlaik tā vide atkal nebūs nekāda labvēlīgā. Ir jāsaprot – finanšu sektorā ar regulācijas stingruma pieaugumu akcionāriem jebkurā gadījumā būs jāveic papildu ieguldījumi. Tas ir jautājums – vai Latvijas valsts spēj ar savu jau esošo parādu nodrošināt vēl ieguldījumus tai piederošajā finanšu sektora uzņēmumā, lai attīstītu un pievienotu tam vērtību?" jautāja komercbanku asociācijas vadītājs.

Viņaprāt, valdībai ir jāvērtē ilgtermiņa izdevīgums no bankas pārdošanas patlaban. "Vienmēr ir jāskatās, kāda ir cena pret tā brīža tirgu un pret tā brīža valsts kā akcionāra gatavību investēt tālāk, lai iegūtu lielāku pievienoto vērtību. Taču valstij kā akcionāram nav tikai klasiskā akcionāra loma – konkrētā brīdī nopelnīt. Protams, tā ir svarīga komponente, jo tā ir nodokļu maksātāju nauda. Bet valstij šajā gadījumā ir jāskatās vidējā termiņā uz tautsaimniecību – vai vajag, vai nevajag dabūt pilnīgi cita tipa tirgus dalībnieku, kurš veicinātu konkurenci tirgū? Vai tieši otrādi – veicinātu tirgus konsolidāciju, mēģinot samazināt spēlētāju skaitu? Proti, tajā brīdī valstij ir daudz opciju, kas tai ir arī jāapsver paralēli tikai plikam finanšu darījuma izdevīgumam, jo valsts ietekmē finanšu tirgus politiku," paskaidroja Bičevskis.

Uz jautājumu, vai "Citadele" ar katru dienu nepaliek mazāk pievilcīga investoriem, Bičevskis atbildēja, ka tas ir atkarīgs no bankas pārvaldības stratēģijas. "Ja paralēli adekvātā apmērā notiek bankas procesu optimizācija, tā spēj saglabāt plus mīnuss to vērtību, kāda tai ir pašlaik. Bet pagaidām vērtība būtiski nepieaug, un tas ir pilnīgi skaidrs. Tai vienkārši nav no kurienes pieaugt, jo ir biznesa izaugsmes ierobežojumi," atzina LKA prezidents.

Viņš piebilda, ka arī Eiropā potenciālajiem investoriem ir grūtības, turklāt pārdošanā ir izliktas ne tikai Latvijas bankas. Gan "Citadeli", gan arī "GM" ir bijuši ieinteresēti iegādāties investori no Krievijas. Taču Finnašu un kapitāla tirgus komsija (FKTK) uz šiem piedāvājumiem skatās ļoti piesardzīgi. Vai no potenciālo investoru loka netiek principā izslēgti investori no Krievijas?

Viņaprāt, "pilnīgi ideālā pasaulē būtu dikti jauki", ja "Citadelē" investētu līdz šim ar Latvijas banku tirgu nesaistīts investors. "Tādā gadījumā finanšu sektorā mēs riskus diversificētu," norādīja Bičevskis.

Uz jautājumu, vai "Citadeli" izdoies pārdot šogad, Bičevsksis atbildēja noliedzoši. "Šogad – ne. Dievs dod, ja šogad tiks pabeigts "Hipotēku bankas" darījums," minēja LKA vadītājs.

Tags

Citadele Hipotēku banka Latvijas Komercbanku asociācija Mārtiņš Bičevskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form